Виртуална библиотека събира българското фолклорно наследство
Виртуална библиотека събира българското фолклорно наследство / Sofia Photo Agency

Виртуална библиотека на българското фолклорно наследство прави великотърновското звено на Института по математика и информатика към БАН. Библиотеката съдържа дигитализирани артефакти и колекции от българското фолклорно наследство. В нея ще се влиза посредством виртуален портал, който ще съдържа 20 рубрики - песни, приказки, обичаи и други.

Щом потребителят попадне в обичаите например, ще може да избере да разгледа християнските и езическите обичаи и ще има достъп до абсолютно всеки детайл, било то снимка от обичая или характерна песен, обясни доц. Галина Богданова от Института по математика и информатика във Велико Търново. Тя е и ръководител на проекта „Технологии, основани на знания за създаване на дигитални ресурси и виртуално представяне на значими колекции от българското фолклорно наследство", по който специалистите правят библиотеката.

Това стана ясно по време на тридневния семинар, който събра във В. Търново експерти, които работят по проекта - представители на Институтите по фолклор и математика към БАН, на Регионалния исторически музей, ВТУ „Св.св.Кирил и Методий" и Националния военен университет „Васил Левски". Те дискутираха докъде са стигнали и какво още трябва да бъде направено преди края на програмата. Проектът е стартирал през 2006 г. и трябва да приключи през тази година. Той е финансиран с около 90 000 лева от фонда за научни излесдвания на Министерството на образованието, науката и младежта.

Това е вторият мащабен проект, в който участва екипът на търновското звено на Института по математика и информатика към БАН. Първият приключи преди няколко месеца и беше свързан с паспортизацията на камбаните в България. По него експертите създадоха мултимедиен фонд с подробна информация за повече от 170 камбани.