Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд Ин витро
Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд Ин витро / DarikNews.bg
Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд "Ин витро"
38589
Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд "Ин витро"
Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд "Ин витро"
  • Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд "Ин витро"
  • Здравната комисия отхвърли предложението на ВМРО за Общински фонд "Ин витро"

Идеята на съветниците от ВМРО за създаване на Общински фонд „Ин витро" не срещна подкрепата на Здравната комисия към Общинския съвет във Велико Търново. На свое заседание снощи комисията отхвърли предложението на Милен Михов и Николай Цонев да бъде създадена Общинска програма за асистирана репродукция, която да подпомага финансово семейства, кандидатстващи за "ин витро" процедура.

За целта от ВМРО поискаха да бъдат отделени 30 000 лв. от разходната част на бюджета, а максималната еднократна помощ за семейство с репродуктивни проблеми да е в размер до 3000 лв. Това би дало възможност всяка година Програмата да подпомага десетина семейства в Общината.

Проблемът не е финансов и в инвестиционната програма могат да бъдат предвидени 30 000 лева за учредяване на този Общински фонд, но единственият аргумент против е политическият егоизъм, коментира Милен Михов. Той обясни, че идеята се подкрепя от група „Десен Алианс" и апелира към останалите съветници на утрешната извънредна сесия да гласуват „за" предложението.

В България вече има общини като Русе и Варна, където успешно се прилагат програми за финансово подпомагане на семейства при извършване на ин витро процедури.

Около 250 - 300 семейства в Община Велико Търново имат репродуктивни проблеми и кандидатстват за отпускане на средства от Фонд „Ин витро" към Здравното министерство. В национален мащаб има около 270 000 семейства, посочи Галина Захариева от Сдружение „Зачатие". Великотърновката е една от жените, възползвали се от възможностите на Националния фонд за „ин витро" процедура.

Държавата отпуска до 5 000 лева на семейство и подпомага три техни опита. Цялата процедура обаче излиза почти двойно като средства, тъй като Фондът не поема допълнителните изследвания, процедури и лекарсва, които са нужни, за да бъде успешен опитът, обясни Захариева. Самата тя е трябвало да доплати почти два пъти повече от сумата, която е получила от Фонда. Сдружение „Зачатие" категорично застава в подкрепа на идеята на ВМРО за създаване на общинската програма, тай като средствата от нея ще могат да облекчат финансово семействата, които сега се налага да теглят заеми.

12 са клиниките в страната, които извършват ин витро процедури. Повечето семейства имат и разходи, свързани с пътувания и отсъствия от работа, което допълнително създава трудности, каза Евелина Иванова, която също членува в Сдружение „Зачатие". Самата тя в момента е стартирала такава ин витро процедура, която продължава близо две години. Ева смята, че създването на Общински фонд „Ин витро" би бил много полезен за семейства с проблеми като нейния.

Чуйте първия зуковм файл.

Национално сдружение „Зачатие" е създадено през 2004 година и оказва информационна и психологическа подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми. В него членуват няколко великотърнвки, които обмислят да направят местно представителство.

Още за дейността на сдружението чуйте от Галина Захариева във втория звуков файл.