Най-честите научни грешки в киното
Най-честите научни грешки в киното / www.sxc.hu

Грешките в космическите филми от научна гледна точка са често срещани, доста от тях интерпретират много свободно научната рационалност, но някои съвсем не се съобразяват с правилата на Айнщайн и Нютон.

Научнофантастичният сайт io9.com подрежда някои от най-разпространените гафове в киното.

Най-често срещаната и безспорна грешка е тази за звука в космическото пространство. Веднага след това се нареждат експлозиите в Космоса (те предполагат наличието на кислород).

В много научнофантастични филми героите могат да ходят на повърхността на всички планети (което трябва да означава, че земната гравитация е константна), но тези планети би трябвало да имат различен климат, а не един единствен пустинен.

Законите на гравитацията би трябвало да доведат до сблъсък между астероидите, които се движат близо един до друг. Пътуването със скорост, по-висока от тази на светлината, завинаги ще остане невъзможно. Общуването с извънземни също би трябвало да е доста сложно, отбелязва БГНЕС.

Сред филмите, в които има научни недоразумения, сайтът io9.com посочва "Мисия до Марс", "Серенити", "Соларис", "Старгейт", "Извънземното", "Междузвездни войни", "Армагедон".