Борис Велчев: В България се подслушва прекомерно
Борис Велчев: В България се подслушва прекомерно / Sofia Photo Agency, архив
Борис Велчев: В България се подслушва прекомерно
36307
Борис Велчев: В България се подслушва прекомерно
  • Борис Велчев: В България се подслушва прекомерно

В България се подслушва прекомерно, а ефективността от многобройните специални разузнавателни средства е ниска. Тази категорична оценка направи главният прокурор Борис Велчев в „Годината” на Дарик. До края на годината прокуратурата ще състави регистър на всички СРС, използвани по досъдебни производства и на прокурорите, които най-много са назначавали подслушване. Главният прокурор е категоричен и че съдържанието на СРС трябва да е секретно само тогава, когато представлява държавна тайна. Борис Велчев призна, че продължава да е притеснен от неуспехите на обвинението по знакови дела, но определи работата на прокуратурата през изтичащата 2010 г. като добра.

Според главния прокурор на фона на огромния обем използвани СРС, ефективността от тях продължава да е ниска: „Ще направим до края на годината регистър на всички СРС, използвани по досъдебни производства. Ще направим списък на прокурорите и ще видим кои от тях са използвали най-много СРС. И тогава ще видим дали са се справили да назначават СРС само в случаите, когато не може да се докаже по друг начин. Това ще действа от 2011 г. Това, което се събира със СРС, не е достатъчно продуктивно и демобилизира състава на прокуратурата, защото не се събират ефективно доказателства, а само се чака те да се съберат по телефона. И се съмнявам, че бандитите се договарят да вършат престъпната си дейност по мобилните си телефони. Трябва да избягаме от това СРС да бъдат фетиш. Те трябва да остават държавна тайна само тогава, когато съдържанието им крие опасност за националната сигурност и националните интереси”.

Ето кои са трите най-важни неща, които според главният прокурор прокуратурата свърши през изминалата 2010 г.: „Укрепихме съвместните екипи от полицаи, следователи и прокурори за разследване на организираната престъпност. Част от резултатите се виждат, други предстои да се видят от обществото. Оценката на резултатите вероятно ще дойде малко по-късно. Второ - най-после обществото започна да разделя очакванията от прокуратурата от очакванията към всички останали власти и е на път да престане да занимава прокуратурата с всички проблеми в държавата. Все повече хора се обръщат към контролната система на органите, но засега това не е достатъчно завършен процес. Трето - в момента има добре работеща прокуратура и за това дава основание статистиката, според която България е страната с не повече от 5% оправдателни присъди. Като тенденция ние защитаваме правата на гражданите в държавата”.

Велчев посочи, че през тази година има чувствителен ръст с 40% на осъдените за участие в организирани престъпни групи спрямо миналата година и че в последните няколко години намалява и броят на делата, върнати от съда. Той обеща и догодина да продължи да дебюрократизира прокуратурата.

По делата срещу хората с власт и проверките на енергийните проекти за АЕЦ „Белене” и газовите договори се работи интензивно, но с лимитирания инструментариум, с който прокуратурата има. Велчев обясни, че когато такъв сигнал дойде, той трябва да е обработен от съответните държавни органи.

Цялото интервю с главния прокурор Борис Велчев четете ТУК