Близо 7 хиляди деца в България живеят в институции към момента. 2 300 от децата са с различна степен на увреждания. По данни на Министерството на здравеопазването почти половината от децата с диагнози, които се отглеждат в специализирани социални домове, са напълно здрави. Това обяви в Стара Загора председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани.
Заедно със заместник -здравния министър Десислава Димитрова, заместник -областния управител Галина Стоянова и директорите на Домовете за медико-социални грижи за деца в Старозагорска област те обсъдиха националната стратегия и визията за деинституционализация на децата от 0 до 3 годишна възраст.
„Изработихме националната стратегия за новата реформа след голяма дискусия между институциите, които са ангажирани с грижата за деца, неправителствените организации в България и УНИЦЕФ. Когато дебатирахме откъде да започнем, решихме да стартираме със закриване на класическите домове за деца с увреждания, като успоредно с това да направим и реформата в домовете за медико-социални грижи за деца", обясни Надя Шабани и допълни,че всеобщото мнение на специалистите е,че децата в тези домове са в най-тежко положение.
„Следващата много важна стъпка по изпълнение на стратегията е реформиране на домовете за медико-социални грижи, в които половината от децата са здрави. Три са възможностите за тях - първата е да бъдат отново върнати в семействата си, втората - да бъдат настанени в приемни семейства, а третата опция е осиновявавне", информира заместник - здравният министър Десислава Димитрова. В рамките на реформата се предвижда и разкриване на нови социални услуги за превенция и подкрепа на семействата.
В Старозагорска област такива услуги ще бъдат създадени в Казанлък, Стара Загора, Раднево и Чирпан. Това ще бъдат семейни консултативни центрове, центрове за ранна интервенция, за приемна грижа, както и за дневна грижа за деца с увреждания.
Реформата в страната ще бъде осъществена за период от 10 години, като ще се използват средства от националния бюджет и европари за подобряване грижата за децата. За първите 5 години на реформата са осигурени около 110 милиона евро, след което услугите ще се финансират от общините като делегирани държавни дейности.