Резервът на Здравната каса ще бъде използван за харчове извън системата на здравеопазването. Това става ясно от текстовете на Закона за държавния бюджет, които депутатите обсъждат на второ четене. Пред журналисти зам.-финансовият министър Владислав Горанов обясни, че с резерва на касата от около 1,5 млрд. лева ще бъдат финансирани държавни харчове, като от парите ще има и за здраве, и за други пера. Според него това е по-добрият вариант от вземането на заем, който ще струва до 100 млн. лева допълнително на държавата от лихви. Ето как Владислав Горанов отговори на обвиненията на опозицията, че резервът на НЗОК се национализира:
Първо, не можем да говорим за национализация на един по същество публичен ресурс, тъй като събраните осигурителни вноски са си публичен ресурс. Но трябва да имаме предвид, че диспропорциите, натрупани в здравно-осигурителната каса, не са възникнали в предходната година и те трябва да дадат отговор на въпроса не е ли сега първото правителство, което въвежда принципа всички пари за здравеопазване да отиват за здравеопазване. Противно на това, което се случваше в предходни години, когато те увеличиха вноската за сметка на вноската за фонд Пенсии, без да дадат възможност разходите да са равни на приходите.
Тоест пред нас стоят две алтернативи. Тъй като от следващата година утвърждаваме принципа, че всички пари за здравеопазване ще отиват за здравеопазване, ние да продължим да държим един резерв, за който предварително е ясно, че няма да бъде използван и същевременно за да финансираме в следващите две-три години дефицитите, които са обективни, да вземаме заеми, които да кажем при същия ресурс, за който говорим, биха били допълнителен разход между 60 и 100 млн. Тоест кое е по-разумно: да използваме едни пари, за които е ясно, че няма да влязат в употреба в съответствие с възприетия модел или да ги държим тях с лихвата, при която се съхранява фискалният резерв и вместо тях да вземаме международни заеми, за които да харчим до 100 млн.