Западни издания започнаха да публикуват документи от Уикилийкс
Западни издания започнаха да публикуват документи от Уикилийкс / снимка: Reuters
Обобщава: Владислав Велев, Дарик радио
35224
Обобщава: Владислав Велев, Дарик радио
  • Обобщава: Владислав Велев, Дарик радио

Стотици хиляди секретни документи на САЩ, разпространени чрез сайта Уикилийкс, дават възможност да се надникне отблизо в дипломацията на САЩ и предлагат нелицеприятни оценки за различни чуждестранни лидери, съобщават световните агенции.

Американският вестник „Ню Йорк таймс”, британският „Гардиън”, немското списание „Шпигел”, френският в. „Монд” и испанския „Паис” получиха документите от сайта Уикилийкс, който отказва да разкрие източниците си. Документите бяха разпространени въпреки острото възражение от САЩ, които настояха, че те са получени незаконно и трябва да бъдат върнати. Американски дипломати, включително държавният секретар Хилари Клинтън не спряха през последните дни да влизат във връзка с различни държави, за да предотвратят евентуални дипломатически неприятности, посочва АП.

Сред разпространените документи са 251 287 грами на Държавния департамент. Много от тях са с гриф секретно, но никоя не е маркирана като строго секретна, пише „Ню Йорк таймс”. Документите разкриват редовните контакти между Държавния
департамент и посолства и консулства в около 270 държави. Много от тях са с рутинно съдържание, но други съдържат подробности и коментари, които може да се окажат неудобни.

Повечето от документите са от 2005 до 2010 г., уточнява изданието. Те разкриват усилията на Буш и Обама в битката с тероризма и разпространението на ядрените оръжия и изказват опасения за иранската ядрена програма.

В документите, според сп. „Шпигел”, може да се прочете как американски дипломати определят афганистанския президент Хамид Карзай като „слаба личност, обладана от параноя и конспиративни теории”. Руският президент Дмитрий Медведев е описан като
„безличен, колеблив”, а германският канцлер Ангела Меркел като политик, избягващ рисковете и не особено креативен. В друга дипломатическа грама руският премиер Владимир Путин е наречен подигравателно „куче алфа”. Френският му колега Никола Саркози е описан като „чувствителен и авторитарен” в телеграма на американското посолство в Париж, което изтъква грубия начин, по който според него президентът се отнася към своите сътрудници.  

Американски дипломати в Рим докладват през 2009 г., че Путин поддържа изключително близко приятелство с италианския премиер Силвио Берлускони, което включва размяна на щедри подаръци. В документите се твърди, че Берлускони се утвърждава все повече като „устата на Путин в Европа”.

Според документи, които вестник „Гардиън” публикува, кралят на Саудитска Арабия Абдула призовавал непрекъснато САЩ да атакуват Иран, за да сложат край на ядрената опасност. Кралят уверявал също Вашингтон, че работи усилено за премахване на иранското влияние в Ирак, съобщава АФП. Абдула е цитиран да казва на САЩ „да отрежат главата на змията”.

От друг документ се вижда, че американският министър на отбраната Робърт Гейтс смята, че евентуален военен удар срещу Иран само ще забави с една до три години опитите на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие. В материал, доставен от анонимни
източници, се твърди, че Иран е получил от Северна Корея ракети, способни да поразят територията на Западна Европа, съобщава „Ню Йорк таймс”.

От някои от документите става ясно, че САЩ са шпионирали ООН и по лична заповед на Хилари Клинтън събирали данни за комуникационните системи и за висшите служители.

В телеграма до посолството си в София Вашингтон искал подробности за „отношенията между българските ръководители и руски официални представители или бизнесмени”, съобщава в. „Ню Йорк таймс”.

„Гардиън” отбелязва, че понякога директивите до посолствата са свързвани с предстоящи дипломатически задължения на държавния секретар. „В грама до посолството в София през юни м.г. пет месеца преди Хилари Клинтън да приеме българския външен министър във Вашингтон, първата молба била свързана с корупцията в правителството и връзките между организираната престъпност и правителствени и чужди органи, наркотрафик и трафик на хора, злоупотреби с кредитни карти и компютърни престъпления, включително детска порнография”, пише вестникът, който публикува пълният текст на телеграмата.

Вашингтон искал също да научи за „корупция сред високопоставени служители, включително извънбюджетни финансови потоци в подкрепа на висши ръководители... подробности за отбранителната индустрия, включително планове и усилия за сътрудничество с чужди страни и действащи лица”, съобщава „Гардиън”.

Вестникът обещава да публикува допълнително документи, уличаващи кралското семейство в неуместно поведение, както и за връзки между руското правителство и организираната престъпност.

Френският вестник „Монд” посочва, че няма да бъдат разгласявани материали, споменаващи лица, за които журналистите сметнат, че може да бъдат изложени на опасност. Няма да бъдат разкривани и най-строгите държавни тайни на САЩ, обещава вестникът, цитиран от БТА.

ООН съобщи, че разчита на страните членки да спазват имунитетите, гарантирани на международната организация, в първото си съобщение за изтеклите в интернет документи, които разкриват как американските власти са нареждали на свои служители да шпионират ръководството на ООН.

"ООН не е в позиция да коментира автентичността на документа, претендиращ за събирането на информация за дейността на служителите на ООН", заяви говорител на организацията в съобщение, след като първата пратка документи, публикувани от уебсайта Уикилийкс беше разпространена в медиите.

Британският вестник "Гардиан" посочи, че директива на Държавния департамент, изпратена през юли, е изисквала информация за управлението и стила на взимане на решения на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун. Правителството е изискало информация и за номера на кредитни карти, имейл адреси, телефонни и факсови номера и друга ценна информация, свързана с представителите на ООН, допълва британското издание. "ООН по същността си е прозрачна организация, която предоставя голямо количество информация за дейностите си пред широката общественост и страните членки", посочи говорителят на ООН в комюнике. "Представителите на ООН редовно се срещат с представители на страните - членки, за да ги известят за дейността на организация", допълни той.