Три земетресения бяха регистрирани през изминалата нощ на територията на Сърбия, Турция и Гърция, като трусовете бяха усетени и в България, съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
Централната част на Сърбия бе разтърсена тази нощ от земетресение с магнитуд според различни източници между 5,3 и 5.6 по Рихтер, съобщи Ройтерс, като се позова на министъра на вътрешните работи Ивица Дачич. Трусът е причинил смъртта на двама души, а други 50 са ранени, съобщи министърът.
Според Европейския средиземноморския сеизмологичен център епицентърът на земетресението се е намирал на 2 км северно от град Кралево, на около 150 км югозападно от Белград, пише БТА.
Според Сръбския сеизмологичен институт, цитиран от Франс прес, земетресението е било с магнитуд 5.6 по скалата на Рихтер и е било усетено на цялата територия на страната. След първия трус са били регистрирани още няколко по-слаби, с магнитуд 3.
"В околностите на Кралево, в местността Гърдица, загинаха двама души - мъж и неговата съпруга. Те са на възраст около 50 години. Наталия и Синиша Сташич са загинали в тяхната спалня. Техният син, който е бил в дома по време на труса не е пострадал", каза още сръбският вътрешен министър, който тази нощ посети Кралево. Местните здравни власти съобщават за най-малко 50 пострадали в и около Кралево, град с около 70 000 жители. Очевидци разказват за пострадали сгради, а части от града са останали без електричество и вода. При земетресението сериозно пострада и болницата в Кралево. За щастие при труса няма пострадали пациенти. В момента ранените се приемат в една зала, която бе приспособена за лечение след труса.
При земетресението има и един пострадал в сръбската столица Белград. Младеж на около 18 години от страх е скочил от първия етаж на апартамента си. Той е с леки наранявания и няма опасност за живота му.
В 2.57 часа българско време е било регистрирано земетресение с епицентър на около 250 км северозападно от София, извън територията на страната, съобщи Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН.
Земетресението е било с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер. Трусът е бил усетен в западните райони на страната. Няма данни за жертви и нанесени материални щети.
По данни на Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН и на Главна дирекция "Гражданска защита" земетресението е било усетено извън епицентралната зона по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник както следва: в София - II-IV степен, Видин и Монтана - III степен, Враца и Кюстендил - II-II степен.

Европейският средиземноморски сеизмологичен център съобщи, че земетресение с магнитуд 5,3 по Рихтер е регистрирано в 04.51 часа в Западна Турция. То е било на дълбочина десет метра, на 120 километра югозападно от град Текирдаг и 26 километра северозападно от Канакале.
В 4.52 часа българско време е било регистрирано второ земетресение с епицентър на около 360 км в югоизточно от София, извън територията на страната, съобщи Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН.
Земетресението е било с магнитуд 5,0 по скалата на Рихтер и е усетено на територията на страната.
По данни на Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН и на Главна дирекция "Гражданска защита" земетресението е било усетено извън епицентралната зона по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник както следва: в Кърджали и Момчилград - II-IV степен, Пловдив - III степен, и Ямбол - II-II степен.

Подводно земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер беше усетено близо до североизточния остров Самотраки в Егейско море.
Няма данни за щети или жертви, съобщават властите. Земетресението тази сутрин е било с епицентър на около 350 километра североизточно от Атина, съобщиха от Института по геодинамика към Националната обсерватория на Атина. Сеизмолог от института заяви, че земетресението не е свързано със земния трус с магнитуд 5,6 по скалата на Рихтер, който разлюля Сърбия.
Гърция е страната с най-голяма сеизмична активност в Европа, където се случват половината от земетресенията на континента.
Скала на Медведев-Шпонхоер-Карник (MSK64) е най-често използваната сеизмична скала в Европа и Индия, създадена през 1964 г. Тя се базира на разрушенията по сградите и затова зависи от издръжливостта им. Поради различната издръжливост на нови и стари сгради се получават големи отклонения. Скалата е ревизирана през 1981 - (MSK81), а през 1998 г. е заменена от Европейската макросеизмична скала (EMS).