До края на месеца педиатри правят първите прегледи в домовете за деца с увреждания
До края на месеца педиатри правят първите прегледи в домовете за деца с увреждания / БГНЕС, архив
България с шанс първа да реализира модел за извеждане на децата от институциите
34255
България с шанс първа да реализира модел за извеждане на децата от институциите
Десислава Димитрова
Илияна Малинова
  • България с шанс първа да реализира модел за извеждане на децата от институциите
  • Десислава Димитрова
  • Илияна Малинова

България има шанса пилотно в Европа да реализира модел за извеждане на децата от институциите, тъй като много малко европейски държави са затворили домовете си за деца без родители и деца с увреждания. Това каза в предаването „Кой говори" на Дарик председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани.

Мултидисциплинарни екипи извършиха оценка в тези институции по проект "Детство за всички" и установиха шест групи с особено рискови деца и младежи от домовете за деца с увреждания. Ето коментара на Надя Шабани за проекта:

„В самата Европа, в страните членки, много години се е харчило пари за ремонтиране на институции и за социално включване на хората. В крайна сметка в един момент ти виждаш, че като ремонтираш институцията, ти не подобряваш живота на хората. Сега Европа казва така, ако България успее, те ще прекроят и европейските схеми на финансиране по оперативните програми, защото тук уникалното е, че се съчетават инфраструктура с меки мерки. Не е правено досега. В Европа има над 1 милион деца в институции и много малко са страните, които са си затворили институциите за деца".

Искате да кажете, че ние ще бъдем пионери в това отношение, ако успеем да го направим?

Надя Шабани: „За първи път може да се наредим на 26 или 27 място, да отидем някъде по-напред и да ставаме пример за други страни членки. Една Белгия също има огромни институции. Да, те са ремонтирани и са чисти, но пак са институции. Европейските структурни фондове ще подкрепят като инфраструктура и като този период, защото ние в момента харчим много за институции - около 80 милиона се харчат на година за тези 7 000 деца. Естествено, за да минеш от единия модел, ти трябва един транзитен период, в който да подкрепиш новите услуги докато ги затвориш институциите. От 1800 деца за нас излязоха 265, които ги слагаме в по-критично състояние. Някои от тях се нуждаят от по-спешни медицински мерки. Трябва да се провери дали наистина здравната грижа е достатъчна към момента и дали не трябва някакви по-бързи и адекватни медицински действия. Не е въпросът да вкараме доктори вътре само, а да направим цялата здравна грижа, както е осигурена за останалите хора, и тези деца да имат достъп до нея".

До 20 ноември се очаква педиатрите от областните болници да направят първите прегледи на децата в специализираните институции, които са в най-висок риск. След това в случаите, в които има нужда, децата ще бъдат прегледани от външни специалисти. Това съобщи в интервю за Дарик зам.-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова. В предаването „Кой говори" тя коментира мерките, които ще бъдат предприети от здравното министерство спрямо 265-те деца и младежи с увреждания, които според оценка на експертите имат нужда от спешни мерки, свързани с преценка на здравословното им състояние, непрекъснато медицинско наблюдение и актуализиране на поставена им диагноза.

Ето какво каза зам.-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова за прегледите на тези деца, както и за намерението в следващите пет години да бъдат закрити 9 от домовете за деца до 3 години: 

„Организирали сме екипи, в които са включени експерти от районните центрове за здравеопазване и Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве, и педиатри от областните болници. Очаква се до 20 ноември педиатрите от областните болници да направят първите прегледи. В случаите, в които има нужда от външни специалисти, такива ще бъдат поканени. Педиатрите ще бъдат финансирани чрез клинични пътеки, защото децата са здравноосигурени. Външните специалисти ще бъдат финансирани от УНИЦЕФ. На базата на тези прегледи очакваме много конкретни доклади за конкретните нужди на всяко едно от тези деца и конкретни препоръки за грижа и лечение и индивидуален план за работа". 

Девет дома трябва да бъдат закрити до пет години. Говорим за домове за бебета, тоест до тригодишна възраст.

Да, в нашите 32 дома в момента са настанени 2300 деца, 1400 са здрави, а другите около 1000 са с увреждания. За здравите деца предвиждаме поне половината да бъдат върнати при биологичните им семейства,а другата половина да бъдат настанени в приемни семейства или да бъдат осиновени. За децата, които имат тежки увреждания, ще бъдат настанени в жилища от семеен тип, където няколко деца ще живеят с много специализирана медицинска грижа в семейна среда. 

Според зам.-изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Илияна Малинова приемната грижа в България трябва да се насърчи и постепенно да се професионализира. По думите й трябва да се предложи широк кръг услуги на семействата, които взимат обратно децата си, които са били настанени в специализирани институции:

„Затварянето на една институция не може да е самоцелно и без ние да сме се опитали да подкрепим всички. Смятаме, че при всички случаи ще се направят консултативни центрове, които да обучават родителите. Това няма да реши проблема, ако ние не ги подпомогнем при пряката грижа в ежедневието. В много от случаите ще ни се наложи настаняване в дневни центрове, където детето през деня ще може да ползва дневната услуга при специалисти - логопеди, психолози, социални работници, обучение, придружаване до училище. Ако осигурим достатъчно добри условия за приемните семейства, сигурна съм, че ще се намерят, но ако възможност те веднага да попитат „как трябва да храним детето", каква рехабилитация е необходима, къде да отидем да бъде рехабилитирано детето, средствата, които се получават за издръжката на дете с увреждане да не бъдат същите, както за децата, които са без увреждане, защото там нуждите са много по-големи".