Бизнесът иска нов старт на преговорите за вноските за пенсия
Бизнесът иска нов старт на преговорите за вноските за пенсия / снимка: БГНЕС
Цветан Симеонов за вноските за пенсия
33402
Цветан Симеонов за вноските за пенсия
Цветан Симеонов за споразумението с БЛС
  • Цветан Симеонов за вноските за пенсия
  • Цветан Симеонов за споразумението с БЛС

Работодателите ще се върнат в Националния съвет за тристранно сътрудничество само ако преговорите за пенсионните вноски започнат отначало. Това съобщи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Експресно проучване на БТПП е показало, че 96 на сто от работодателите отхвърлят намерението на правителството за ръст на осигурителните вноски. Симеонов се обяви против увеличаването на осигуровките независимо дали е с 3 на сто, както първоначално беше обявено, или с по-малко. Това ще доведе до намаляване на заплати и преминаване на фирми в сивия сектор.

„Ако трябва да сложим на везните годините, необходими за класиране за пенсия да го наречем, защото не говорим за възрастта за пенсиониране, и увеличените вноски, очевидно, че първото е за предпочитане. И ако трябва да се прави избор между двете казваме „не" на увеличените пенсионни вноски, казваме „да" на другото. Въпрос и задача на анализаторите ще бъде да направят изчисления и да видят откога трябва да се направи това нещо. Колкото по-рано, толкова по-добре, защото това ще даде възможност според нашите анализатори по-плавно да стане и по-безболезнено. Защото ако изведнъж се сложат пет години, ясно е за всички, че пет години да няма пенсионирани въобще, тогава много ще забогатее осигурителната система", коментира Симеонов.

Председателят на БТПП разкритикува правителството за подписаното споразумение с Българския лекарски съюз, защото налива пари в една нереформирана система.

„Неприемливо е това да става на двустранна основа в пълно нарушение на всички разпоредби на Кодекса на труда, на уредбата на националния съвет за тристранно сътрудничество и на принципите на демократичното общество, които даже да ги нямаше разпоредбите в закона, са достатъчно важни за една функционираща пазарна икономика. Не зная кой и как е водил преговорите, но това, което е публикувано в сайта, в никакъв случай не може да се нарече споразумение. Това е щедра готовност за разпореждане с парите на данъкоплатеца, изпращайки ги към една нереформирана система. Никой в България, включително и работодателите, няма да има нищо против още не толкова, колкото са обещани, двойно и тройно да се налеят там, но трябва да има някакъв ефект от харченето на тези пари", каза Симеонов.

Той припомни, че поне 200-300 млн. лева могат да влязат в бюджета след приватизация на миноритарни държавни дялове през борсата. Това бе една от мерките срещу кризата, набелязани от тристранката през пролетта. Работодателите се обявиха за по-строг контрол върху сивия сектор.