След края на утрешния ден трябва да приключи отводняването на всички пострадали от наводненията къщи в Съединение. Това съобщи за Дарик кметът на града Евгени Маринчешки. Той обясни, че екипи на пожарната и „Гражданска защита" продължават да отводняват ромската махала, която в понеделник бе почти под вода.
По повод твърденията, че от язовир в пазарджишка област е изпускана вода, която е заляла Съединение, началникът на група „Оперативна дейност" в „Гражданска защита" - Пазарджик Кръстьо Кичов заяви, че нямат толкова големи хидротехнически съоръжения в района, за да предизвикат наводнения. Освен това основните изпускатели на язовирите от фи 250 до фи 350, обясни той. Кичов бе категоричен, че никой не е изпускал вода от водоемите умишлено и причината за бедствието в Съединение са проливните дъждове.
В потопа са загинали десетки крави, телета, овце, кози и пилета. Труповете на животните, които не са отнесени от водата, ще бъдат събрани и изгорени в екарисажа, за да бъде предотвратена епидемия.
Все още не е ясна точната сума на нанесените материални щети в града и индустриалната зона, която продължава да е без ток, но няма да бъдат по-малко от милиони левове, категоричен е кметът Маринчешки. Само едно от предприятията, което се занимава с производство на пластмасови бутилки, е загубило над милион. Над 3 600 тона зърно на земеделски арендатори, мелници и производители са унищожени от водата, посочи той. Повечето от фирмите обаче имат застраховки и част от загубите им ще бъдат възстановени.
Комисии от ХЕИ вече втори ден изготвят предписания. Разрушените са пътни настилки, подкопаните са мостове и има повалените стълбове, които трябва да бъдат ремонтирани. Предстоят обезпаразитяване с препарати.
Евгени Маринчешки изрази надежда, че обстановката в Съединение ще се възстанови до месец и допълни, че имат 14-дневен срок, в който да опишат и представят протоколите от щетите, за да може държавата да подпомогне бедстващите хора.
Шефът на Националната служба „Гражданска защита" пристига в Съединение в 16.30 часа, за да се запознае с обстановката в бедстващия град. След това кметът на Съединение Евгени Маринчешки ще се срещне със зам.-областния управител на Пловдив Розалин Петков и представители на бизнеса.
116 литра на кв./м дъжд се изсипаха в Съединение в нощта срещу понеделник в началото на седмицата. Водата бе заляла стадиона, жп гарата, ромската махала, част от индустриалната зона, като на места достигаше два метра. Почти цял ден жителите на града бяха без ток и питейна вода. До момента са отводнени около 200 къщи.