В началото на втората година от управлението на ГЕРБ правителството продължава да реже от администрацията, която наследи от времето на тройната коалиция. През следващите няколко месеца своите кабинети ще напуснат още 2500 чиновници, а 22 от структурите ще бъдат закрити. Над 50 структури ще бъдат преобразувани с цел оптимизиране на разходите. Сред тях са Държавната агенция за закрила на детето и агенцията за хората с увреждания, които според подробния план на вицепремиера Симеон Дянков трябва да станат комисии с контролни функции към Народното събрание. Това обаче се разминава с предложението на социалното министерство, в което се настоява за засилване на функциите им чрез преминаване към Министерския съвет, установи проверка на Дарик.
Според зам.-министъра на труда и социалната политика Валентина Симеонова поне до края на тази година двете агенции няма да се реформират. В плана за действие е заложено още сливане на тотото с парично-предметната лотария, закриване на някои от посолствата ни в чужбина и превръщането на агенцията за борба с градушките в търговско дружество. Как ще се случи всичко това?
Макар и амбициозно формулирано в плана на Дянков, преобразуването на Агенцията за закрила на детето и Агенцията за хората с увреждания в комисии към парламента, не може да се случи толкова скоро, коментира Валентина Симеонова и обясни конкретните идеи на министерството.
„По отношение на Държавната агенция за закрила на детето нашето окончателно предложение е на този етап да не се предвиждат промени, тъй като вие знаете, че ние стартирахме много сериозен процес на създаване на ново законодателство в
Не е ясно защо в плана на Дянков са записани комисии към парламента, след като министерството предлага подчиняване на агенциите на Министерския съвет. „Няма как ако е комисия към Народното събрание да има контролна функция, може да има само мониторингова, тоест да се прави мониторинг върху политиката. Но това, което на нас ни липсва и което смятаме дори да засилим като функции на двете агенции, е наистина контролната функция", каза зам.-министър Симеонова.
Само ден след като властта назначи нов шеф на Държавната предметно-парична лотария, се оказа, че дружеството към Министерството на финансите ще се слее с Българския спортен тотализатор. Новината повдига въпроси както за евентуалното съкращаване на служители в двете държавни дружества, така и за ползите от
"Не съм уведомен, Утре ще бъда при министър Дянков и може би тогава ще ми каже", предположи той. На въпрос до какви подобрения може да доведе това сливане, Дамянов отговори: „Първо искам да чуя мотивите, тогава бих могъл да говоря. Имаше различни варианти, които се обсъждаха, но това беше преди месец-месец и половина. Оттогава това нещо замлъкна и не излезе на преден план. Разговаряли сме преди месеци евентуално за такова сливане, но конкретно не сме говорили". Запитан дали едно такова сливане би довело до сериозни съкращения в двете предприятия, Дамянов каза, че не може да отговори. „Ако това е решението, просто аз трябва да се запозная с щатния персонал на държавната лотария и всичко това, което се състои и тогава бих могъл да говоря", каза той. Дамянов допълни, че служителите на щат в спортния тотализатор са 1600 души. „Щом е взето, такова решение, то е в името на доброто", коментира Дамянов.
Новоназначеният директор на лотарията Иван Иванов не беше открит за коментар.
За сметка на това изпълнителният директор на агенцията за борба с градушките Николай Николов разказа пред Дарик, че идеята за превръщане на агенцията в търговско дружество цели
„Ще се направи цена на услугата, която се извършва. До момента агенцията за борба с градушките се финансира изцяло от националния бюджет, което не го намираме за нормално за момента, тъй като се ползва една малка част от населението на държавата, а всъщност цялото население плаща данъците. Новата идея е да се направи задължително застраховане и съвместно със застрахователните компании да разработим план за финансиране на агенцията", каза той.
През следващите няколко месеца у нас ще се завърнат и част от служителите, дългосрочно командировани да представят държавата ни зад граница. Не е ясно колко посолства ще бъдат закрити, но спи
Според сметките на финансовия министър така разчетената реформа в администрацията ще спести на държавата около 250 милиона лева на годишна база.