ВМРО почете паметта на загиналите в  Илинденско-Преображенското въстание
ВМРО почете паметта на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание / снимка: Дарик-Благоевград, Десислава Янкулова
ВМРО почете паметта на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание
31312
ВМРО почете паметта на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание
  • ВМРО почете паметта на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание

Членовете на ВМРО почетоха паметта на загиналите за свободата на България в Илинденско-Преображенското въстание. Цветя пред паметника на Гоце Делчев и плочата на македонския незнаен четник поднесоха общинският лидер на ВМРО в Благоевград Георги Васев и благоевградският воевода Иван Стоянов. 

ВМРО почете паметта на загиналите в  ИлинденскоПреображенското въстание
netinfo

Илинденско-Преображенското въстание избухва на  20 юли 1903 г, връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи. Организатор на въстанието е Вътрешната мекедоно-одринска революционна организация. През януари 1903 г. част от членовете на ЦК свикват конгрес в Солун, който взема решение да се вдигне повсеместно въстание в Македония и Одринско. На Смилевския конгрес на Битолския окръг на ВМОРО се решава въстанието да започне в окръга на 20 юли.Началото на бойните действия в Одринско се определя за 19 август (Преображение), а Серският окръг трябва да се вдигне на 27 септември (Кръстьовден). Следователно се възприема идеята за перманентна революция. Въстанието обхваща едновременно всички райони на Битолския революционен окръг. Освободени са планински райони на Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевската кааза (околия). В освободеното Крушево е обявено временно управление, известно под името Крушевска република, която просъществува 10 дни. В града е образувано временно правителство, в което влизат представители на трите общности - българи, власи и гъркомани. Никой не посяга срещу мирното турско население.

Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия. Съгласно с решенията на Солунския конгрес за обявяване на масово въстание в Странджанския район е свикан конгрес в местността Петрова нива, който изработва план за действията и избира главен щаб в състав: Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Стамат Икономов. На 18 август бойните действия започват.

Освободени са Василико (дн. Царево) и Ахтопол, изтласкват се турските части към Малко Търново и Лозенград. Според данните на мемоара на вътрешната организация от 1904 г. в Битолския и Одринския революционен окръг са станали 239 сражения, в които вземат участие 26 000 въстаници срещу 350-хилядна войска.В сраженията загиват 994 въстаници, опожарени са 201 села, убити са 4600 души от мирното население, а други 25 000 души, жители от Македония и Одринско, избягват в Княжеството.

Чуйте още от общинския лидер на ВМРО в Благоевград Георги Васев в прикачения звуков файл