Глобяват пияните водачи с 800 лева и година без право за шофиране
Глобяват пияните водачи с 800 лева и година без право за шофиране / cнимкa: Sofia Photo Agency
По-високи глоби при нарушения за скорост, алкохол, без книжка?
31091
По-високи глоби при нарушения за скорост, алкохол, без книжка?
  • По-високи глоби при нарушения за скорост, алкохол, без книжка?

Глобите за нарушения по пътищата да бъдат увеличени от септември. Това е едно от предложенията за изменение в Закона за движение по пътищата, обсъдено от Междуведомствената комисия за безопасност по пътищата.

От МВР предлагат глобите, които да бъдат увеличени, да са за превишена скорост, употреба на алкохол и неправоспособност. Според министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов това са трите нарушения, които годишно водят до най-много убити по пътищата на България. Сред другите предложения е и кръвните проби за алкохол да бъдат заплащани от нарушителите.

От 100 до 500 лева да стане глобата за неправилно изпреварване, предвиждат промените в Закона за движение по пътищата. Завишават се и глобите за шофиране след употреба на алкохол. Ако пробата покаже до 0.5 промила алкохол, глобата е 150 лева, а водачът остава без книжка за 1 месец, ако пробата е до 0.8 промила, глобата е 400 лева и до 5 месеца без шофьорска книжка. За алкохол до 1 промил - глобата е 600 лева и до 10 месеца без книжка, а до 1.2 промила - наказанието е 800 лева плюс 1 година без право за шофиране.

На шофьор, който не притежава книжка, ще му бъде налагана глоба от 300 до 800 лева. От 200 до 600 лева и лишаване от правоуправление за срок от 2 месеца ще бъде санкцията за водач, лишен от правоуправление по административен или съдебен ред или не притежава свидетелство за управление от съответната категория. За шофьор, който управлява автомобила си, въпреки че му е отнета книжката, глобата ще е от 200 до 500 лева. От 300 до 1000 лева ще се глобява собственик, длъжностно лице или водач, който предоставя управлението на превозното средство на човек, който няма книжка или на такъв, който е употребил алкохол или наркотици.

Статистиката сочи, че от началото на годината досега при пътни инциденти са загинали 372 души. Това е с 13,6% по-малко в сравнение със същия период на миналата година, съобщи Цветанов.

Парите от нарушителите да отиват във фонд за финансиране на обновяването на инфраструктурата, предложи още министър Цветанов. Оттам ще се теглят средства за обновяването на инфраструктурата в страната.

Министърът уточни, че е изпратено писмо до шефа на Национална агенция "Пътна инфраструктура" да бъдат запълнени дупките по част от пътищата в България през летния сезон. Според МВР лошото състояние на пътищата е сред основните причини за големия брой пътни инциденти.

МВР си поставя за цел да намали с 40% убитите при катастрофи у нас, а ранените - с 20%.