Част от поречието на река Бистрица е затлачено и замърсено
Част от поречието на река Бистрица е затлачено и замърсено / Дарик,архив

 Поречието на река Бистрица между селата Ръсово и Долно село, и между Николичевски мост и моста при Ябълково е най- сериозно затлачено и замърсено. Това стана ясно след среща на областния управител Любомир Анчев с кметове на общини. Задължение на всяка община е да направи разчет на средствата за почистване на речните корита. Кметовете са гарантирали пред Анчев, че контрола за изхвърляне на отпадъци ще е сериозен.

Заместник- областният управител Даниела Годинова ги е насочила към двете новоотворени мерки по оперативна програма "Регионално развитие". 95% от средствата за почистване на речни корита могат да се поемат от програмата. 5% е съфинансирането .

Областният управител има намерение да провежда работни срещи с кметовете на общини всеки месец. Той изрази разочарованието си от факта, че на срещата са били само 3- ма от тях, кметовете на Бобов дол, Невестино и Трекляно.

"Общините са свикнали да си решават сами проблемите и никоя не черпи опита на другите", коментира Анчев.