България пак удари Южна Корея, но даде гейм
България пак удари Южна Корея, но даде гейм / gong.bg, Инес Павлова, Варна
България победи Южна Корея с 3:1 гейма (31:29, 25:21, 22:25) във Варна и така записа шеста поредна победа в Световната лига, а и 13-ти последователен успех срещу този съперник на волейболното поле.

Пред погледа на легендата Любо Ганев, боса на ЦСКА Георги Георгиев, Мис България Галена Димова, депутатката Калина Крумова и ръководството на БФВолейбол волейболистите ни имаха инфарктен, труден и изтощителен първи гейм, продължил около 30 минути. Силвано Пранди за разлика от колегата си не направи нито една промяна в стартовата шестица: Андрей Жеков, Николай Николов, Виктор Йосифов, Матей Казийски като капитан, Тодор Алексиев, Цветан Соколов, либерото Теодор Салпаров и резерви Георги и Валентин Братоеви, Теодор Тодоров, Светослав Гоцев и Методи Ананиев. Титулярният капитан Владимир Николов е извън 12-те за срещите с Корея заради проблем в рамото. А на поста диагонал играе само Соколов. Ст.треньорът на гостите Чи Йонг Шин пък направи три промени в стартовата шестица, но пусна отначалото най-класните си Сунг Мин Муун и либерото Ох Юн Йео.

Началото не бе така трудно като в мача снощи в зала „Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна. Цветан Соколов откри резултата с две поредни отлични атаки за 2:0. Родните волейболисти взеха инициативата, но корейците с по-малко лични грешки поведоха от 3:4 за 5:4. Николай Николов, който подписа с италианския Вибо Валентиа бе отличен за 7:5, като за българите бе първото техническо прекъсване при 8:6. след подновяването на играта последва равенство (9:9, 10:10) и нов силен период за гостите – 12:10 и 15:11. това накара Пранди да вземе прекъсване. Въпреки зрелищната точка на Тодор Алексиев за 12:15, Корея взе второто прекъсване (16:12). Успяхме да догоним Корея при 18:19 и 20:21, като тогава за едно разиграване се появи Георги Братоев на местото на Йосифов. Соколов си изработи блок-аут за 21:22, благодарение на пусната топка от Алексиев най-накрая изравнихме – 22:22. Ники Николов бе отличен на мрежата и с блокада отново 23:22. Първият гейм-бол бе дело на Алексиев при 24:23. Корейците изравниха, а и чрез Хак Мин Ким обърнаха , ноХунг Йонг Ха прати сервиса си в аут. Валентин Браоев на местото на Николов втората възможност за затваряне на гейма дойде след бомба на Соколов 26:25. Валентин Браев, който влезе на мястото на Николов обаче прати топката в мрежата от начален удар. Матей пак ни изведе напред – 27:26. Донг Жин канг обърна за 27:28, но технично Йосифов изравни. За седми път Соколов отбеляза след силен сервис на Казийски за 29:28, но Матей сбърка следващия начален удар. Ники Николов обаче затвори частта след като реализира седмата си точка за 31:29!

Вторият гейм също не бе лесен. Първите две разигравания бяха равностойни, но след тях гостите дръпнаха с 5:2 и Пранди поиска прекъсване. Догонихме ги на точка след блокада на Андрей Жеков, а Казийски изравни за 6:6. след грешен сервис на Ники Николов гостите от Южна Корея взеха първото техническо прекъсване (7:8). Следващите минути бяха игра точка за точка със серия от равенства. След атака на Николов в аут пак с точка предимство излязоха съперниците ни (16:15), но центърът веднага се реваншира и направи резултата 16:16. в този момента във втория си мач с националната фланелка на полето се появи дебютантът Светослав Гоцев. Казийски зарадва феновете с поредната си силова атака за 21:17. 22-рата точка за България срещу 18 Корея бе дело отново на Соколов. Същият завърши и продължително разиграване за 24:20. С тройна блокада България взе и втория гейм след 25:21 точки.

Интригуваща, но неуспешна за България бе третата част. Хилядите фенове на волейболистите ни аплодираха Цветан Соколов при 6:4, след като не само се разписа, но го направи, след като преди това бе посрещнал топката с нос. България взе първото прекъсвани с 8:5, но после допусна разконцентриране, позволило на Корея да стигне до 10:10. Алексиев пак изведе нашите напред в резултата за 11:10, а Пранди му даде известна почивка при 13:14, като заложи на Ананиев. Южна Корея поведе след по-малко грешки и колективна игра с 16:14. Соколов реализира 20-тата си точка в актива при 15:16, след него съотборникът му в Тренто Казийски също се разписа (16:17), а първият рефер Марков от Русия се наложи да показва два жълти картона на корейците Хии Жин Ко и либерото Ох Юн Йео в рамките на две разигравания, а това от 16:17 за Корея направи резултата 19:17 за България. Разярени от това обаче играчите на Чи Йонг Шин бързо се върнаха в играта и пак ни обърнаха – 19:20. При 20:21 Ники Николов смени Гоцев, но Йосифов сгреши сервиса си, а това даде аванс на противника (20:22). Българската тройна блокада подейства за 21-вата точка срещу 23 за гостите. Казийски не позволи на корейците за вземат частта и атакува успешно 22:24, но Юун Йонг ха затвори част при 25:22 и така Корея взе гейм на България.

Заключителната четвърта част бе инфарктна подобно на първия гейм. Българите поведоха с 4:2, допуснаха изравняване при 4:4. Техническото прекъсване бе за нашите при точка на Казийски за 8:5. Соколов го копира за 9:5. Под влияние от спечеления гейм, корейците постигнаха изключително силна серия – 4 поредни точки – и изравняване за 11:11. След силния начален удар на Муу корейците дойде втора подобна серия за противника като от 14:13 резултатът стана 14:17. Пранди пак смени Алексиев с Ананиев. При 21:20 се чу мощно „Българи, юнаци!”, на което волейболистите отговориха с тройна успешна блокада – 22:20. Матей Казийски направи 23:21, а това бе негова 7-та точка. Мач-болът бе при 24:23, като Пранди извади Йосифов за сметка на Гоцев, който отиде да изпълни сервис. Успешно и след грешка на корейците България се поздрави с победата 25:23 и 3:1 гейма.