Три причини, които ще подтикнат хората да се явят пред избирателните урни, посочи лидерът на ДСБ Иван Костов. Той изрази своята увереност, че в Габрово ще има балотаж и на него срещу кандидата на ГЕРБ ще се изправи Ива Николова, кандидат-кмет от Синята коалиция, ВМРО и ЕНП.
„Времето ще предизвика хората да покажат с вота си, че искат в определена посока да бъдат решени тежките въпроси на страната. Те ще бъдат принудени да решат тази сложна задача - какъв е точно изходът от кризата, защото за пръв път от 21 години след като левите са предизвикали криза и са дошли десните да управляват кризата продължава вече 11 месеца. Очевидно за избирателите от Габрово това ще една от причините да гласуват", счита Костов. Като друга причина той посочи самата Ива Николова. „Тя е човек, който може да се пребори за собствено доверие и е единственият непартиен кандидат, макар и политическа кандидатура", каза Костов.
Лидерът на ДСБ предложи още на Ива Николова да опита да се пребори за гласовете на ДПС, тъй като те нямат кандидат. Според Костов в това време е дързост да искаш да станеш кмет и е нужен човек като Ива Николова с нестандартни подходи. Той предупреди,че има опасност общините да започнат да не плащат масово.
„Кризата иска тежки структурни реформи не допълнителни пари и замазване на нещата. Ние не виждаме такива реформи", каза Костов и определи ГЕРБ като популистка партия.
„Не знам някаква реформа да е правена в нашата община. Вероятно това ще трябва да се случи. Трябва да се погледне и към общинските фирми.Нямаме концесии в Габрово", коментира Ива Николова. По нейните думи, ако се направи разумен анализ и след обществен дебат се вземе решение какво да се съкрати, няма да бъде толкова болезнено.
Иван Костов и Ива Николова почетоха паметта на загиналите за свободата на България и поднесоха цветя на паметника на Цанко Дюстабанов. След това се срещнаха с габровци на централната търговска улица. По-късно в библиотека „Априлов Палаузов" Ива Николова и Мария Капон, представиха третата книга на журналистката Веселина Божилова „Всичко е възможно". На представянето бе и самата авторка на книгата.