Телефоните вредят на пчелите
Телефоните вредят на пчелите / www.sxc.hu

Нарастващата употреба на мобилни телефони стои зад изчезването на пчелите и разпадането на пчелните кошери, твърдят учени, цитирани от БГНЕС.

Изчезването на пчелния мед е предизвикало тревога в Европа и Северна Америка, където смятат, че виновни за това са климатичните промени и появата на генетично модифицирани култури. Във Великобритания се наблюдава 15% спад на пчелната популация, което през последните две години е довело до увеличаване на кражбите на кошери.

Сега учените от Пенджапския университет Чандигар твърдят, че са открили причината за това, която може да бъде и първа стъпка към промяна на отрицателната тенденция. Те установили, че радиация от мобилните телефони е ключов фактор за това явление и вероятно пречи на пчелните сетива.

Учените направили експеримент, като сравнили поведението и производителността в два кошера, един от които бил снабден с два мобилни телефона, които били включвани по 15 минути, два пъти на ден в продължение на три месеца. След края на експеримента изследователите отчели драматичен спад в обема на кошерите с мобилни телефони и значително намаляване на броя на яйцата, снесени от пчелата майка. Освен това пчелите били спрели да произвеждат мед. Пчелата майка в "мобилния" кошер снесла двойно по-малко яйца, в сравнение с тази от съседния "нормален" кошер.

Според други проучвания пчелите в Англия изчезват по-бързо, отколкото навсякъде другаде в Европа. Налице е увеличение на броя на кражбите на пчелните кошери в света, а в Германия пчеларите започнаха да монтират GPS-устройства за проследяване на техните кошери.