Повече от 700 жертви след земетресението в Чили
Повече от 700 жертви след земетресението в Чили / снимки: Reuters

Жертвите при разрушителното земетресение в Чили вече са 708, съобщи в предавано по телевизията обръщение към нацията президентът Мишел Бачелет, цитирана от ИТАР-ТАСС. Бачелет предупреди, че броят на загиналите може да продължи да нараства. 300 души са водени за изчезнали, обърна внимание тя. По данни на властите земетресението е нанесло поражения на около два милиона жилищни сгради.

Правителството обяви извънредно положение за период от 30 дни в областите Мауле и Био-Био, които са пострадали най-силно при природното бедствие, съобщи още чилийският президент. Бачелет обясни, че това е равносилно на суспендиране на конституционните свободи, като целта е да бъде гарантиран общественият ред и да бъде ускорено раздаването на помощите.

Чилийският президент назначи свои специални представители за двете области. Армията ще координира операциите на място в координация с политическите власти, обясни министърът на националната отбрана Франсиско Видал, цитиран от АФП. Той уточни, че военновъздушните сили са изпратили в засегнатите райони 10 000 души. Видал призна, че чилийското правителство е допуснало грешка, като е подценило риска от вълни цунами, отбелязва БТА. „Военните трябва да изпълняват заповедите на политическите власти", подчерта министърът на вътрешните работи Едмундо Перес Йома.

Отменено е предупреждението за опасност от цунами, което беше в сила за всички страни по бреговете на Тихия океан след земетресението в Чили. Голяма вълна, предизвикана от силното земетресение в Чили, нанесе сериозни щети на крайбрежни население места в страната, предаде ИТАР-ТАСС. Местна телевизия съобщи днес, че най-силно е пострадало крайбрежието на региона Мауле, който се намира на 200 км от Сантяго, в частност селището Конститусион и неголемия курортен град Пичилему. Според очевидци вълната е заляла улиците на населените места, наводнила е домове до втория етаж и е обърнала десетки автомобили. Стихията е разрушила пристани и отнесла от бреговете десетки рибарски шхуни.

Междувременно днес силен вторичен трус от 6,1 по Рихтер разтърси чилийската столица Сантяго, съобщи Ройтерс. За момента няма информация за нови разрушения и пострадали. 

Жителите на чилийския град Консепсион, който бе най-силно засегнат от труса, прекараха нощта на открито, тъй като се страхуваха от нови трусове, съобщи Ройтерс. Жилищна сграда с близо 200 души в нея се срина в Консепсион и според спасителната служба oколо 100 души са затрупани. В града с население 670 000 души електричеството е прекъснато.

Десетки жители на Консепсион са се втурнали да разграбват супермаркет в града. Такива картини излъчи днес чилийската телевизия, която съобщи, че има и други случаи на грабежи, предаде АФП.

Столицата Сантяго, която е на около 320 км от епицентъра, също е тежко пострадала. Международното летище ще остане затворено най-малко за 24 часа, след като трусът изпочупи прозорците на сградата и блокира пешеходните алеи.

Посолството на България в Сантяго е успяло да се свърже с повечето българи, живеещи в Чили и сред тях няма пострадали от труса, съобщи дирекция "Информация и връзки с обществеността" на Министерството на външните работи. Страните от ЕС са обединили усилията си в откриването на всички европейски граждани в засегнатите райони. Засега няма информация за загинали, изчезнали или ранени от тези държави.

Европейската комисия одобри днес спешна помощ от 3 млн. евро за Чили. „От солидарност с чилийците ние незабавно поставяме на разположение на организациите, работещи на място, 3 млн. евро, за да им помогнем да отговорят на нуждите на първите дни - най-критичните - след всяко земетресение", обяви европейският комисар за хуманитарната помощ Кристалина Георгиева. Помощта на ЕК включва изпращането на екип от експерти за оценка на причинените от труса щети.

Силното земетресение, регистрирано вчера в Чили, вероятно е нанесло щети за 15 до 30 млрд. долара, сочи анализът на американска компания, специализирана в моделирането на рисковете, предаде АФП. Фирмата е оценила тези щети като 10 до 15 на сто от брутния вътрешен продукт на Чили. Близо половината от регистрираните щети са в района на столицата Сантяго, който е гъсто населен.

Макар че земетресението с магнитуд 8,8 на сто, което според неокончателни данни е причинило смъртта на над 300 души, е голяма катастрофа, фактът, че Чили е възприела и прилагала мащабно противосеизмичните норми за строителство, "е намалил размерът на разрушенията", отбелязва американската компания.

Природното бедствие нанесе сериозен удар на инфраструктурата на най-големия производител на мед в света и на една от най-стабилните икономики в Латинска Америка. Силният трус прекъсна работата на две петролни рафинерии и на две големи медодобивни мини.

Правителствени източници твърдят, че Чили разполага с достатъчно запаси от мед, за да посрещне експортните си задължения въпреки спирането на работа в две от най-големите медни мини.

Над два милиона чилийци пряко или косвено са засегнати от земетресението, заяви президентът Мишел Бачелет. Властите в страната все още се опитват да установят истинските размери на "огромните" щети, нанесени на транспортната, енергийната и съобщителната мрежа и на жилищната инфраструктура, подчерта Бачелет.

Последствията от земетресението се превръщат в сериозно предизвикателство за новоизбрания президент на Чили Себастиан Пинера, който ще поеме поста си на 11 март. "Ние се готвим за допълнителна задача, която не беше част от нашата програма за управление: ние трябва да поемем отговорността за възстановяването на страната", заявил Пинера пред журналисти.

Мишел Бачелет обяви "състояние на катастрофа" в централната част на страната, но заяви, че правителството не е искало помощ от други страни.

Американският президент Барак Обама изрази готовността на САЩ да окажат помощ в случай на нужда. Европейският съюз също обяви готовност да изпрати спешна хуманитарна помощ на стойност три милиона евро.



Приливната вълна, предизвикана от земетресението в Чили, достигна големите японски острови и брега на Русия, но беше по-ниска от очакваното, в резултат на което тревогата в Тихия океан беше отменена, съобщи Асошиейтед прес. В Япония, където от крайбрежните райони бяха евакуирани стотици хиляди хора, вълната достигна височина 1,2 метра. Някои пристанища на северния остров Хокайдо бяха наводнени за кратко, но засега няма данни за сериозни щети.

Вълната нанесе слаб удар на островите в Тихия океан, включително на Хаваите. Тихоокеанският център за предупреждаване за цунами в Хавай издаде предупреждение за 53 държави и територии, но впоследствие го отмени. Някои държави обаче предпочетоха да задържат извънредните мерки за сигурност.  

Вълни цунами достигнаха и до бреговете на Нова Зеландия, предаде Ройтерс. Властите заявиха, че няма данни за пострадали и разрушения. Стотици жители на източния бряг на страната бяха евакуирани на по-високи места. Вълни с височина 1,5 метра бяха регистрирани на островите Чатъм на около 800 километра източно от Нова Зеландия.

Високи вълни достигнаха и до Австралия, но няма сведения за разрушения. Властите обявиха тревога в по-голямата част от източното крайбрежие и източните части на остров Тасмания.

Земетресението с магнитуд 8,8 край Чили породи опасения, че може да се повтори трагедията от 2004 г., когато цунами, предизвикано от мощен трус, отне живота на 230 000 души в района на Тихия океан. Тогава властите в тихоокеанските държави не издадоха навременни предупреждения. Този път властите направиха обратното - надцениха опасността от цунами, отбелязва АП.

Папа Бенедикт XVI отслужи днес заупокойна молитва в памет на жертвите при вчерашното разрушително земетресение в Чили, предаде ИТАР-ТАСС. Светият отец призова всички сили на добрата воля, включително църковните организации, да не закъсняват с проявата на солидарност към пострадалите от природното бедствие в тази страна. "Изпращам на обичания народ на Чили утешителни думи и пожелания да преодолее това сурово изпитание", добави папата на испанския език пред събралите се на площад "Свети Петър" хиляди вярващи.

Стотици загинаха при катастрофално земетресение с магнитуд 8,8 по скалата на Рихтер край бреговете на Чили, едно от най-силните в историята на човечеството. Нанесените материални щети са огромни. 

Мощното земетресение е усетено на огромна територия, по целия южноамерикански континент. Учените съобщиха, че то е между 700 и 1000 пъти по-силно от това, разрушило столицата на Хаити Порто-о-Пренс през януари и предизвикало смъртта на над 200 000 души.

В този район на Чили и в миналото са ставали катастрофални земетресения. Според данни от енциклопедията "Уикипедия" най-силното земетресение, измерено откакто се пряват сеизмични наблюдения, също е регистрирано край брега на Чили през 1960 г. То е наричано Голямото чилийско земетресение.

Голямото чилийско земетресение е земетресението с най-голям магнитуд - 9,5 по Рихтер. То става в 19.11 ч. по Гринуич (рано след обяд местно време) на 22 май 1960 г., като епицентърът му е при град Валдивия в Чили, на 700 км южно от столицата Сантяго. Предшествано е от поредица земетресения от предходния ден, достигащи магнитуд 8.

Въпреки рекордната сила на земетресението, по-голямата част от жертвите и разрушенията са предизвикани от последвалото го цунами с вълни, достигащи височина 25 м. Повечето щети са в южната част на Чили, като загиват около 3000 души. Последвалото земетресението цунами опустошава и крайбрежието на Япония и Хавайските острови в другия край на Тихия океан.