Кристалина Георгиева: Симпатизирам на ГЕРБ, но не съм обсъждала членство
Кристалина Георгиева: Симпатизирам на ГЕРБ, но не съм обсъждала членство / cнимка: Reuters
Кристалина Георгиева: Симпатизирам на ГЕРБ, но не съм обсъждала членство
25920
Кристалина Георгиева: Симпатизирам на ГЕРБ, но не съм обсъждала членство
  • Кристалина Георгиева: Симпатизирам на ГЕРБ, но не съм обсъждала членство

Новият български еврокомисар Кристалина Георгиева, събеседник в „Денят" на Дарик.

Госпожо Георгиева, каква политика може да провежда Европейската комисия в момента по отношение на кризи извън региона, докато самата тя и някои от старите й членки са в незавидно тежка финансова ситуация?

Разбира се, за комисията е висок приоритет да се погрижи за собствените си граждани, но в същото време европейците се отличават с това, че принципът на солидарност, този, който е направил Европа, Европейския съюз възможен, е принцип, който ние, европейците, искаме да защитаваме по целия свят. И затова дори и в такъв момент на сериозна икономическа криза в региона, когато земетресението удари Хаити, Европа се показа като най-достойният донор с повече от 500 милиарда евро от Европейската комисия и от страните членки, мобилизирани за непосредствена поддръжка и за дългосрочно възстановяване.

Вашият ресор "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи" предполага чести пътувания. Обявихте и че заминавате за Хаити до края на месеца. Всъщност, госпожо Георгиева, ще имате ли някакво време да съветвате министър-председателя Бойко Борисов по каквито и да било въпроси?

С господин Борисов ние винаги намираме възможност да се чуем и обикновено нашите разговори са кратки. Той има ясен въпрос, аз се старая да му дам ясен отговор. Така че не вярвам разликата във времето или това да се намирам на други места по света да попречи. Да не забравяме, че повечето време, когато с него си общувахме, аз бях на друг континент, аз бях в Съединените щати. За него и за България аз винаги ще намеря време.

Съжалявате ли, че така се случи с Илиян Михов, замразяването на проекта вицепремиер без портфейл за еврозоната?

Доколкото знам, Илиян Михов не се беше засилил да идва в България сега точно. Той... поначало неговите планове бяха за по-късно,  някъде към лятото. Той има задължения, които не може просто ей така да ги напусне. И в този смисъл замразяването е, поне за мене е по-скоро отразяване на една реалност, че неговото лично присъствие ще иска малко време. А и той вероятно ще иска да помисли, като се има предвид как се развиха събитията около него, да помисли как може най-много да е полезен, а не обезателно като вицепремиер. Той може да бъде, той е икономически съветник на премиера. Той може да продължи да работи в този план. Моето... без да съм разговаряла с него, просто като следя обсъждането в България, моето впечатление е, че той иска да прецени по какъв най-добър начин може да бъде полезен на страната си.

Всъщност продължава ли да действа този триумвират, тази тройка икономически съветници, които бяхте обявени преди време от министър-председателя - вие, господин Михов и Любомир Христов?

Съвършено очевидно е, че аз трябва да изляза от триумвирата, тъй като еврокомисар трябва да запазя неутралност, включително и към своята страна, и ще мога да бъда полезна на премиера и на страната си в рамките на етичния код за поведение на Европейската комисия. Това означава, че формално аз не мога да бъда съветник на премиера и ще има теми, по които ние с него ще трябва да се съгласим да ги оставим настрана, да не ги обсъждаме. Затова сега е времето той да помисли как точно да сформира около себе си екип. Аз пак искам да повторя - той винаги може да разчита на мен в рамките на етичните норми на комисията. Но как той ще структурира този триумвират - ние ще трябва да почакаме да видим. Най-добре е да го питате него.

Ще имаме тази възможност, надявам се.

Със сигурност той мисли по този въпрос.

Ще съумеете ли да задържите добрия образ, който създадохте по време на изслушването си, ако България продължава да има проблемите, които и досега са налице с европарите, неефективната съдебна система, корупцията? Как смятате?

Аз ще направя всичко, което мога, да покажа европейското лице на България в моята работа. И се надявам, че проблемите, които ние имаме, ние ще ги решаваме. Че страната има достатъчно желание да върви напред. Повечето българи искат да живеят с достойнство в страна, която е уважавана в Европа и в света, и тяхната именно воля е тази, която ще генерира прогрес за страната ни. Затова от мен, това, което аз мога да направя, е да си върша моята работа добре и да подавам информация, да съм от полза на българското правителство за това да може да определя приоритетите си, но то е именно желанието на нас, всички българи, да живеем в уважавана и достойна страна, което ще доведе до тези резултати, които са необходими.

Премиерът Бойко Борисов оцени като перфектно, в стила ГЕРБ, представянето ви по време на изслушването. Вие чувствате ли се като част от стила ГЕРБ?

Определяме стила ГЕРБ като решителност и бързо взимане на решения, действия - да, аз съм.

Вие сте част от този стил.

Да, ако... като го определяме по този начин, аз съм част от този стил. Аз съм човек решителен и, общо взето, доста позитивен. Старая се да гледам на нещата откъм... на всеки проблем като възможност за намиране на решение и това смятам, че е също стил ГЕРБ, както премиерът го определя.

Само да уточним, кой всъщност е стилът ГЕРБ - този на 3 февруари или този на 12 януари, които видяхме?

Аз искам да кажа съвсем искрено, че всяка нова политическа партия минава през периоди на успехи и на някои грешки, това е просто неизбежно. Стига да се вземе бързо решение, ако има проблем, този проблем да бъде точно определен и по него да се действа решително, нещата идват на мястото си.

Смятате ли да станете част от проекта ГЕРБ като политическа формация?

Аз съм в положението, в което се намирам като технически експерт, който има и политическо виждане, вече доста време и смятам, че е добре да си остана в него. Тоест аз имам симпатии към ГЕРБ, аз се старая да поддържам ГЕРБ с всичко, което мога да направя, но засега не сме обсъждали въпрос за членство в ГЕРБ.

Предишният ни еврокомисар поради ресора си имаше доста допирни точки в пряката си работа с родината, с България, идваше често тук, приемаше за нормално да лобира за страната ни. Какви са възможностите при вас в тази посока?

Аз определено имам намерение да поддържам връзка със страната си, да бъда в България,  когато мога, защото, ако разбирам какво става в страната, ако съм вътре в проблемите, когато седя на масата на еврокомисарите, аз ще мога да бъда най-полезна и за България и българите.