СДС настояват за силно рестриктивен режим в закона за ГМО
СДС настояват за силно рестриктивен режим в закона за ГМО / снимкa: Sofia Photo Agency
СДС настояват за силно рестриктивен режим в закона за ГМО
25711
СДС настояват за силно рестриктивен режим в закона за ГМО
  • СДС настояват за силно рестриктивен режим в закона за ГМО

СДС са готови да призоват президента Георги Първанов да наложи  вето, ако бъдат приети промените в закона за генномодифицираните храни, така както са внесени от управляващите от ГЕРБ. Това заявиха от дясната партия депутатите Лъчезар Тошев и Михаил Михаилов. От формацията са внесли няколко предложения, с които искат да върнат силно рестриктивния режим по изследването на генномодифицирани организми в лабораторни и полеви условия, а лозата, пшеницата, маслодайната роза и тютюнът да бъдат сред забранените за полеви експерименти земеделски култури. СДС предлагат и глобите за замърсяване на биоземи с генномодифицирани организми да се запазят и да бъдат до 100 хиляди лева за физически лица и до 1 милион лева за юридически лица. Ето какво казаха по темата Лъчезар Тошев и Михаил Михайлов:  

„Нашата позиция е, че не би трябвало да отпадат забранителните режими в закона и сме внесли предложение в тази посока. Също така сме предложили надписите на продуктите, които съдържат генетично модифицирани организми или части от тях, да бъдат достатъчно големи, за да може всеки да ги вижда. Чухме наскоро дори, че има открити нарушения и, че ще се продават на пазара продукти, съдържащи генномодифицирани организми или части от тях, без да имат необходимите табели и надписи. Освен това смятаме, че трябва в закона да има един текст, който да гарантира  обезщетяване на собствениците, които не отглеждат генетично модифицирани храни, но когато в съседство с тяхното производство има производство на генетично модифицирани организми и стане така, че тяхната продукция бъде замърсена, те да бъдат обезщетени, а пък виновните за това замърсяване да бъдат глобени с големи глоби. Отбелязахме изявлението на Бойко Борисов, че той е против пускане на генетично модифицирани организми в околната среда в България, но също така разбрахме, че министърът на земеделието е гласувал „за" в Съвета на Европейския съюз за внасяне на генетично модифицирани фуражи в Европейския съюз и този глас е бил решаващ за вземане на такова решение. Ние бихме искали да попитаме на кое да вярваме - на думите или на делата".

„Ако бъде приет от парламента, то ние ще внесем предложение за налага не на вето от президента".

Ще остане забраната за генномодифициране на традиционните култури за страната ни като памук, лоза, тютюн, овошки и зеленчуци, това увери депутатът от ГЕРБ Костадин Язов, който е член на екокомисията в НС. Той съобщи, че се готвят нови промени в закона. Изказването му беше провокирано от настояването на БСП и Синята коалиция проектът, който либерализира режима за освобождаване на ГМО в околната среда, да бъде оттеглен.

Ето какво каза по темата бившият заместник-министър на околната среда от БСП Атанас Костадинов: "Поводът, заради който настояваме да бъде оттеглен този законопроект, е, защото той радикално не съответства на предизборната програма на ПП ГЕРБ. Как се вписва идеята за зелена България с отварянето на входна врата за генномодифицираните организми. Това са абсурди, несъстоятелни твърдения, които в средносрочен план ще доведат България до страна от развиващия се свят".

Костадин Язов от ГЕРБ пък коментира: „Да ги призовем за пореден път да не си играят със страховете на хората, защото в закона въобще не става въпрос за храни, нито за нахлуване в териториите. Тук става въпрос за организми, които би могло да бъдат отглеждани. Казвам би могло, защото законът вкарва достатъчно рестриктивна процедура, която няма да позволи да бъдат отгледани такива организми в околната среда. Процедурата е изключително тежка и сложна, за да бъде получено каквото и да е разрешение за освобождаване в околната среда на организми. Самата процедура трае от порядъка на 90 дена, за да може да се осъществи такова отглеждане, като в момента придвижваме допълнителни гаранции към сега написания ЗИД, които ще гарантират част от културите, зоните за биологично разнообразие, познати като НАТУРА 2000, така че максимално ще се опитваме да ограничим възможностите за отглеждане при все строгата рестриктивна процедура".