Тезата на покойния историк-медиавист проф. Йордан Андреев за църквата „Свети 40 мъченици" бе представена пред ученици от Хуманитарната гимназия във Велико Търново. Лекцията, озаглавена „Загадките на църквата Свети 40 мъченици", изнесе учителят по история Панайот Панайотов.
Известният учен проф. Йордан Андреев бе преподавател във Великотърновския университет и голям изследовател на Средновековната българска история. Той лансира хипотезата, че средновековната църква е съществувала далеч преди времето на цар Иван Асен ІІ. За определен период, когато столицата Плиска е била разрушена от византийците (811г.), в Търново са пребивавали хановете Крум и Омуртаг. Свидетелство за това са колоните с надписи на хан Крум и хан Омуртаг в църквата „Св. 40 мъченици". Според проф. Андреев, докато Плиска се е възстановявала от разрушенията, хановете Крум и Омуртаг са били в Търново, което автоматично прави града българска столица. Тази хипотеза учителят Панайот Панайотов разглежда и в своя учебник „Българското средновековие".
„Св. 40 мъченици" е сред емблематичните църкви на старата столица. Тове е единственият храм, построен като базилика със шест колони, по които има надписи на трима владетели - Крум, Омуртаг и Иван Асен ІІ. Върху една от тези колони е изписан прочутият надпис: "Човек и добре да живее, умира и друг се ражда, и нека роденият по-късно помни делата му". Великата лавра на църквата е и пантеон на българските владетели.