„Държавата е длъжник на Дебелцово и трябва да се извини на жителите му заради принудителното им изселване“. За това настояха трийсетина души с дебелчовски произход на среща с кмета на община Севлиево Йордан Стойков. Според тях строителството на яз. „Александър Стамболийски“ е накарало 149 семейства да се махнат от родното си място и повече от половин век да сънуват имотите си, обясниха възрастните хора.
Както всяка година, жителите на селото се срещат с кмета на общината, за да поставят редица въпроси свързани с него. Един от тях се отнася за възстановяването на пътя от Севлиево и от Градище до Дебелцово, който миналата година беше възстановен, но бе изронен от дъждовете и пороите. Кметът на общината обеща, че и тази година той ще бъде направен, за да се осигури достъп до селото. „Няма да бъде коректно да ви обещавам асфалтиране на пътя, защото това няма как да се случи“, категоричен бе Стойков.
Възрастните хора се поитересуваха дали Дебелцово продължава да съществува в регистрите или е заличено от тях. „В единния класификатор в Община Севлиево Дебелцово е записано под номер 20287. Селото съществува и няма причини то да бъде заличавано“, бе краткият коментар на Стойков. Той успокои присъстващите на срещата, че въпреки, че селото попада в рамките на „Натура 2000“, няма пречки там да се извършва паша и да се възстановят някои от имотите.
По отношение исканията им за възстановяване на чешмата в Старцинов дол те получиха уверение, че това ще се случи още тази година. Кметът Стойков припомни, че през миналата година от ВиК „Бяла“ са се опитали да възстановят четири чешми, но заради размествания на земните пластове водата се губи. Другите им искания бяха свързани с добиването на дървесина от самозалесилите се ниви и с възстановяването на покрива на църковната камбанария.