Разминаване между очакванията на Европейската комисия и възможностите на България е обяснението за последния критичен доклад на ЕК на управляващият съдружник и основател на компанията „Албер и Гайгер" – Андреас Гайгер. Фирмата беше наета от правителството на България за негов лобист пред Брюксел. Компанията работи основно за големи международни компании, единствените държави, които се ползват от услугите й, са България и Иран. Договор с нея е сключило българското МВР.
Твърдите, че съществува голяма доза неразбиране между българското правителство и ЕК - каква смятате, че е първопричината за това?
Мисля, че е част от различните административни системи. Виждали сме това в миналото с много държави, присъединяващи се към ЕС. Проблемът е, че обикновено има различни правни системи в страните от ЕС, преди присъединяването им към Евросъюза и преди да приложат т.нар. общностно право. Винаги имате различни правни и административни системи, които работят все още в Брюксел и в страните – членки. След присъединяването на България през 2007, времевият период просто не беше достатъчен, и мисля, че не беше реалистично да се приеме, че за толкова кратко време могат да се разрешат всички проблеми. Неразбирането в Брюксел беше такова, че българската административна система можеше да работи, както се очакваше, според стандартите на Брюксел, в рамките на този кратък период. Мисля, че от това произтичаше основното неразбиране.
В свое интервю от преди известно време казвате, че ако в ЕК имаше истинско добронамерено разбиране по отношение на процесите в България, последния доклад за страната ни нямаше да е толкова критичен. Според вас, кои са нещата в повече, не на място в доклада и които реално не са верни?
Нека ви дам един пример. Ако сравните доклада за България с този за Румъния, ще откриете, че ситуацията в двете държави е идентична и просто беше направена различна оценка от страна на ЕК. Мисля, че това е част от неразбирането. Ако вземете като пример оставката на румънския министър на правосъдието през месец април, във връзка с обвинения в корупция в кабинета му, ситуацията е напълно съответстваща на случилото се в министерството на вътрешните работи в София. Това са две идентични ситуации, но оценката, дадена от страна на ЕК, в случая с Румъния беше, че оставката на румънския министър е ясен знак, че антикорупционните механизми в Румъния работят, докато оставката на българския вътрешен министър през месец май беше оценена като знак за корупция на много високо ниво в България. Мисля, че това е нещо, което нямаше да се случи, ако нямаше неразбиране и различни по вида си очаквания от страна на правителството и от страна на ЕК.
Изглежда разполагате с по-различна информация, от тази, която е налична в ЕК.
Наличната информация не беше адекватно оценена от ЕК при всички обстоятелства, що се отнася до България. Нашето впечатление е, че имаше определен вид недоразбиране, между това какво би трябвало да направи българското правителство и за какъв времеви период. В ЕК имаше прекалено високи очаквания в рамките на много кратък времеви период, които, вярваме, че като се има предвид развитието на ЕС, са нереалистични. Трябва да промените административната система, трябва да промените законодателната система, трябва да приложите напълно различни закони, които създават основата на ЕС. Трябва да приложите не само законите, но и механизмите, които стоят зад законите, което означава да се създаде правилната администрация, с правилния персонал, а това определено отнема много време. Не смятам, че някоя от предишните страни-членки би могла да промени своята система, в толкова кратък времеви период, какъвто се очакваше от България. Това е един вид неразбиране, което комисията смяташе, че е възможно, а България – смяташе, че това, което е способна да направи, ще е достатъчно за комисията. Според мен, именно това е причината, според която ЕК реагира прекалено остро в тази ситуация.
В каква степен това ще е резултат от собствените ви усилия и какво точно правите самите вие?
Ние сме нещо като информационен мост, адвокатска фирма, специализирана в европейско законодателство, европейска политика и лобизъм в рамките на ЕС. Познаваме тези, които вземат решенията в европейските институции и знаем какви са очакванията им. Така че смятаме, че можем да консултираме българското правителство по начин, който е такъв, че то да има представа какво трябва да направи в краткосрочен план, така че ЕК да е удовлетворена. Можем да говорим с ЕК и да обясним на представителите и къде вероятно е проблемът, какво може да се направи в краткосрочен план и какво се нуждае от повече време за промяна. Затова смятаме, че сме обективен консултант, който работи като мост между българското правителство и ЕК и може да ги приближи много повече от досега едни към други. Не мога да твърдя, че всички резултати са на основата на нашите опити, но мисля, че намесата ни имаше значение.
Знаем, че имате договор с българското МВР. Бихте ли ни казали повече за него? Като например за какъв срок от време е?
Точно така. Мисля, че българското правителство вече направи прессъобщение по отношение на този договор и обясни подробностите по него. Като адвокатска фирма не ни е позволено да коментираме въпроси, свързани с клиентите, както и подробности по договора. Така че не мога да кажа нищо повече. Това, което бих допълнил е, че това вече беше изяснено от правителството в неговия пресрилийс.
С кого разговаряте в ЕК по време на работата си?
Със съответните отговорни лица, разбира се. Говорим с представителите на съответните дирекции и се опитваме да предадем съответната информация и тревогите си по отношение на идеите и очакванията на комисията.
Каква е разликата между това да си компания – консултант на индустриална фирма и държава?
Когато работите за сътрудничество, работите на формално техническо ниво. Нещата обикновено са свързани с определени въпроси в директивата на ЕС и наредбите на ЕС. Където нещата опират до ограничаването на емисиите от въглероден диоксид, или други, по-технически въпроси, които биха уязвили компанията по линия на нейните продукти. Това са случаите, чиято цел е да се промени идеята на европейските институции за това как да бъдат финализирани съответните директиви и наредби. Нещата опират в много по-голяма степен до промяна на определени фрази в закона, в проектозакони, така че да се помогне на компанията и европейските институции да бъдат удовлетворени от идеите си, посочени в проектозакона. По отношение на държавите, проблемите, както можете да видите, са в много по-голяма степен на политическо ниво. Те имат много по-широк обхват, не са ограничени до определени закони.
23 минути
Радев от Виетнам: Договорихме се да отворим нови области на сътрудничество
Договорихме се да отворим нови области на сътрудничество, в които България има силни ...
9 часа
Румънският премиер Чолаку води на президентските избори в страната според екзитпола
Вотът на румънците беше за равновесие и стабилност, както и за нещата, които имат значение, ...
10 часа
Нов удар по портфейла: Скочиха цените на лещата и зеленчуците
Масово поскъпване на зеленчуците на борсите в страната показва седмичния бюлетин ...
10 часа
Българската база в Антарктида стартира новия полярен сезон
Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън официално ...
12 часа
Тийнеджъри нападнаха мъж в столичен мол
Група тийнеджъри са нападнали мъж в столичен мол в неделя вечер. Това е станало около ...
ohnamama.bg
Детето е болно. 5 идеи за игри вкъщи и без телефон и таблет
Чуйте тази статия в аудио формат:
Когато детето е болно, но пък не го мори температура, а не е на детска ...
12 часа
Москва: Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Москва обвини администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, чиито правомощия скоро ...
12 часа
Йордан Цонев: В този парламент нещата не вървят добре за българската политика
Народният представител от „Движение за права и свободи-Ново начало“ Йордан Цонев ...
13 часа
Първа среща между Виктор и Беба след изгонването му от Биг Брадър (ВИДЕО)
Бургаският мачо Виктор Ангелов е новият гост в “Голямата Сестра Podcast”, където за първи ...
14 часа
Разговор между Путин и Ердоган, какво си казаха двамата президенти
Руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаряха ...
14 часа
Само за денонощие: Хванаха над 40 шофьори в нетрезво състояние
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана ...
15 часа
Молитва и митинг: Киро Японеца събра жители на „Факултета“, за да ги увери, че не купува гласове (СНИМКИ)
Кирил Киров – Японеца събра съгражданите си в двора на училището във квартал "Факултета". ...
16 часа
На 103: Столетникът дядо Ибрям чете пресата без очила и се надява да ожени седемте си правнуци
Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден. Ибрям Салиев ...
16 часа
„Забравихте“ да декларирате доходи? Очаквайте обаждане от НАП
Национална агенция за приходите провежда кампания за поетапно уведомяване с писма ...
17 часа
Взрив на газова бутилка във Врачанско, трима души са с опасност за живота
Трима души са тежко ранени при врзив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира ...
18 часа
Загинал и ранени при експлозия на граната на парти в Хърватия
Един човек загина, а други четирима бяха ранени в събота при експлозия на граната по ...
18 часа
Деца в инвалидни колички са носени на ръце заради блокиран проект на асансьор
Център за деца със специални потребности в София е без асансьор. Децата в инвалидни ...
19 часа
Катастрофа между два ТИР-а на АМ „Марица“
Тежка катастрофа между два ТИР-а е станала на автомагистрала "Марица" стана тази сутрин.
Инцидентът ...
19 часа
Институтът INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 милиарда думи
От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено ...
20 часа
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата, информират от Териториалния ...
20 часа
Кирил Петков: Не поставяме на ГЕРБ непреодолими условия
Условията, които „Продължаваме промяната-Демократична България“ поставят за започване ...
20 часа
Митничари заловиха близо половин тон флуорсъдържащи парникови газове
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния ...
21 часа
КНСБ: Хората, които не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
Ще поскъпне ли хлябът, ще бъдат ли вдигани заплатите и ще растат ли пенсиите? Коментар ...
21 часа
Президентът пристигна на официално посещение във Виетнам
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Визитата на ...
22 часа
Как да избегнем „прегаряне“: Съвети за справяне със стреса и умората на работа
Независимо от спецификата и часовете на работа, всеки в някакъв момент започва да изпитва ...
22 часа
Какви защити трябва да има колата ни, за да се предпазим от автокрадци
Автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват доста ...
23 часа
Румъния избира нов президент
Днес румънците избират президент на първи тур. Секциите в страната отвориха в 7:00 ч. ...
1 ден
ЕС: Споразумението от COP29 е нова ера за финансирането на борбата с изменението на климата
Европейският съюз приветства споразумението, постигнато между близо 200 държави на ...
1 ден
Убит мъж след стрелба в района на посолството на Израел в Йордания
Един мъж бе убит, след като откри огън по силите за сигурност в квартала на израелското ...
1 ден
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Big Brother
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Къщата на Big Brother, след като получи най-ниската подкрепа ...
1 ден
Малките тайни за перфектната романтична среща
Всеки си мечтае за перфектната романтична среща.
Но и често тя е съпътствана с вълнение ...
1 ден
Фрапиращи случаи на домашно насилие: Опит за рязане на ръце и 40 години тормоз над жена
70-годишна жена е била жертва на домашно насилие от съпруга си в продължение на 40 години. ...
1 ден
Най-култовите цитати от любимия ни сериал „Приятели“
“Приятели" - един сериал, който даде много на поколенията и си остава попкултурен феномен ...
1 ден
Най-детайлните изображения на слънчевата повърхност, заснети досега (СНИМКИ)
Мисията Solar Orbiter предостави най-детайлните изображения на Слънцето досега. Тези кадри ...
1 ден
Защо не бива да позволявате на любимото си куче да спи в леглото ви
Много стопани на кучета просто не могат да си представят как могат да оставят любимото ...
1 ден
Рязкото спиране на цигарите също може да е опасно
Тютюнопушенето е сред водещите причини за сърдечно-съдови заболявания, подчертават ...
1 ден
Путин опрощава дълговете на новобранци, които се запишат да се бият срещу Украйна
Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, ...
1 ден
Двама младежи и две тийнейджърки пострадаха при катастрофа в Стара Загора
Четирима души са пострадали при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път ...
1 ден
Цигарената афера за милиони в Пловдив: Оставиха в ареста четирима от задържаните
Магистратите от Районния съд в Пловдив решиха четирима от задържаните край града с ...
1 ден
Ураганен вятър преобърна турски ТИР на Подбалканския път
Силният ураганен вятър в Сливенско преобърна турски ТИР на подбалканския път София-Бургас, ...
1 ден
Лидерът на СДС: Държим Бойко Борисов да е премиер
Държим Бойко Борисов да бъде премиер. Това заяви председателят на СДС Румен Христов, ...