Двама български зам.-министри (на икономиката и на отбраната) съобщиха по време на Международното изложение за отбранителна техника „Хемус 2008”, че военната ни индустрия вече била възвърнала позициите си на световния оръжеен пазар, които имала преди 20 години.
Това бяха доста смели изявления. Не само защото според техните данни оръжейният износ на България е 180 млн. евро, докато през осемдесетте години е бил около 900 млн. долара на година и дори достига 1,5 милиарда към края на десетилетието.
Истинският проблем с изказванията относно възвърнатия успех на българския военно-промишлен комплекс (ВПК) е свързан с това, че те се опитват да скрият истинското му състояние, което съвсем не е толкова възхитително, а всъщност редовно се превръща в истинско дипломатическо унижение за България. Страната ни беше един от трите производители на оръжие в бившия съветски блок заедно със СССР и Чехословакия. Тя се беше специализирала в производството на МОЛВ (малки оръжия и леко въоръжение), танкове и БТР-и и електроника.
Макар повечето от развитието и пазарите му да идваха по линия на Варшавския договор и съветската подкрепа, българският ВПК имаше много достойнства, върху които можеше да се надгражда въпреки разпада на старата система. Стига да имаше някаква национална стратегия в сектора.
Дори след като повечето от военните заводи бяха приватизирани в края на 90-те години от РМД-та (нито една чужда компания не пожела да купи някой от тях!), положението днес остава повече от мрачно, дотолкова, че българският оръжеен износ е конкурентноспособен само в нежизнеспособни африкански диктатури, т. нар. „failed states”, поставени под международно ембарго и затънали в граждански войни.
Проблемът е, че от 1989 г. българският ВПК, а и българската държава, не са инвестирали почти нищо в научни изследвания и разработки, нововъведения и модернизации на производството, или в развитие на човешките ресурси. В резултат някои от десетките военни заводи в страната успяха да се пренасочат към производството на граждански стоки или на стоки с двойна употреба. Останалите обаче трябваше да разчитат на традиционните си продукти, изискващи най-малки капиталовложения – различни видове МОЛВ и мунициите за тях. МОЛВ, особено от по-старите видове, които се правят в България, могат да бъдат продавани най-вече в разпадащи се държави от Третия свят, парализирани от насилие и страни-парии, които са под международно оръжейно ембарго.
Според редица различни доклади, някои от неотдавнашните клиенти на славния български ВПК включват Уганда (гражданска война и намеса в гражданската война в ДР Конго), Кот Дивоар (гражданска война и намеса в гражданската война в Либерия), Азербайджан (в конфликт с Армения), Колумбия (партизанска война), Ангола, Чад, Руанда, Судан, Сирия и т.н., като българският износ за тях се състои от МОЛВ или стоки с възможна двойна употреба. Едва ли е нужно да се подчертава, че дори много от тези държави да не бяха под международно оръжейно ембарго, всяка страна, твърдяща, че се придържа към стандарти на поведение на ЕС би се замислила преди да им продава оръжие. Така благодарение на липсата на модернизация и конкурентноспособни иновации, българската военна индустрия буквално е превърнала страната ни в един малък „Виктор Бут” на световната сцена, продължавайки старата традиция да се замесва името на България в колкото се може повече срамни международни скандали.
Има и една друга тежка истина за състоянието на българския ВПК, която зам.- министрите крият – един добре функциониращ ВПК обикновено е благодат за развитието на инженерните технологии. Нито един научно-изследователски център, прикрепен към военен завод обаче не може да бъде видян в България днес.
Така с провала на военната ни индустрия и съответните институции след 1989, нацията изгуби възможността да задържи хиляди талантливи български инженери. Сега има само няколко изолирани примера, при които български учени впечатляват западни производители с нововъведенията си, но те обикновено са дребни по мащаб.
А ако България беше успяла да съчетае модернизацията на военното производство с едно от малкото си положителни наследства от социализма - традициите в космическите технологии, постигнати от Тодор Живков със съветска помощ в замяна на отказа от правото да произвежда коли в рамките на СИВ, то цялото положение на страната днес би било съвсем различно.
Какво може да направи българският ВПК, за да подобри ситуацията, вместо да изнася автомати „Калашников” за престъпни режими? Няколко неща. Първо, засилено сътрудничество с други производители от НАТО - дори ако по-мощни ВПК (американския, френския) искат да доминират пазара, винаги има ниши за сътрудничество, което при нашето състояние само може да ни е от полза.
На второ място, дейност в рамките на ЕС, който тепърва ще развива общата си отбранителна политика. България би могла да се специализира в някои военни производства и услуги за ЕС така, както навремето.
Трето, износът в развиващи се страни е добре дошъл, стига да не въвлича страната в дипломатически скандали, сриващи имиджа й по света, особено сега, когато вече е член на ЕС, вярваме или не.
Четвърто, България изглежда има най-малко свързаните ВПК и армия в света. Само 5% от продукцията на военната промишленост отива за Българската армия, която наскоро купи седен БТР-а от САЩ за 11 млн. долара. А неотдавна България беше световен лидер в това производство. Обаче заводът БЕТА, който правеше танкове и БТР-и, сега прави трактори. Очевидно е необходима по-рационална национална стратегия в това отношение.
Всъщност изявленията на заместник-министрите, че българският ВПК е възвърнал позициите си от 80-те години са верни, но само що се отнася до нивата на технологично развитие. Това означава, че той е двайсетина години след световните лидери в този отрасъл. Неговият рай със сигурност е бил загубен, и още по-сигурно, не е бил намерен.
Но аз като български гражданин наистина се гордея от факта, че страната ми продава автомати „Калашников” на брутални африкански диктатори, тероризиращи измъчените си народи, както и стоки с двойна употреба на международно изолирани престъпни режими. Не мога да не се гордея с това постижение.
14 минути
Товарен самолет се разби в къща във Вилнюс (СНИМКА/ВИДЕО)
Товарен самолет, изпълняващ поръчки на куриерската компания "Ди Ейч Ел" и летящ от германския ...
24 минути
Главчев изиска от Глушков спешно решение относно неизплатените премии на щангистите
Министър-председателят Димитър Главчев проведе разговор с министъра на младежта и ...
27 минути
19-годишен шофьор с положителна проба за два вида наркотици се заби в стълб
19-годишен шофьор с положителна проба за наркотици се заби в стълб в Бургаско, съобщиха ...
40 минути
„Файненшъл Таймс“: Русия вербува йеменски наемници да се бият в Украйна
Въоръжените сили на Русия са вербували стотици йеменци да се бият в Украйна, като те ...
47 минути
Отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените
Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените е инициатива на ООН за ...
56 минути
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, се казва в статистика, публикувана ...
59 минути
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им
Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им. Това е безотговорно към ...
1 час
Радев от Виетнам: Договорихме се да отворим нови области на сътрудничество
Договорихме се да отворим нови области на сътрудничество, в които България има силни ...
1 час
Президентските избори в Румъния: Независимият кандидат Калин Джорджеску води на първия тур
Независимият кандидат Калин Джорджеску събира най-много гласове на първия тур на президентските ...
10 часа
Румънският премиер Чолаку води на президентските избори в страната според екзитпола
Вотът на румънците беше за равновесие и стабилност, както и за нещата, които имат значение, ...
11 часа
Нов удар по портфейла: Скочиха цените на лещата и зеленчуците
Масово поскъпване на зеленчуците на борсите в страната показва седмичния бюлетин ...
11 часа
Българската база в Антарктида стартира новия полярен сезон
Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън официално ...
13 часа
Тийнеджъри нападнаха мъж в столичен мол
Група тийнеджъри са нападнали мъж в столичен мол в неделя вечер. Това е станало около ...
13 часа
Москва: Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Москва обвини администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, чиито правомощия скоро ...
13 часа
Йордан Цонев: В този парламент нещата не вървят добре за българската политика
Народният представител от „Движение за права и свободи-Ново начало“ Йордан Цонев ...
14 часа
Първа среща между Виктор и Беба след изгонването му от Биг Брадър (ВИДЕО)
Бургаският мачо Виктор Ангелов е новият гост в “Голямата Сестра Podcast”, където за първи ...
15 часа
Разговор между Путин и Ердоган, какво си казаха двамата президенти
Руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаряха ...
15 часа
Само за денонощие: Хванаха над 40 шофьори в нетрезво състояние
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана ...
16 часа
Молитва и митинг: Киро Японеца събра жители на „Факултета“, за да ги увери, че не купува гласове (СНИМКИ)
Кирил Киров – Японеца събра съгражданите си в двора на училището във квартал "Факултета". ...
17 часа
На 103: Столетникът дядо Ибрям чете пресата без очила и се надява да ожени седемте си правнуци
Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден. Ибрям Салиев ...
17 часа
„Забравихте“ да декларирате доходи? Очаквайте обаждане от НАП
Национална агенция за приходите провежда кампания за поетапно уведомяване с писма ...
18 часа
Взрив на газова бутилка във Врачанско, трима души са с опасност за живота
Трима души са тежко ранени при врзив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира ...
19 часа
Загинал и ранени при експлозия на граната на парти в Хърватия
Един човек загина, а други четирима бяха ранени в събота при експлозия на граната по ...
19 часа
Деца в инвалидни колички са носени на ръце заради блокиран проект на асансьор
Център за деца със специални потребности в София е без асансьор. Децата в инвалидни ...
20 часа
Катастрофа между два ТИР-а на АМ „Марица“
Тежка катастрофа между два ТИР-а е станала на автомагистрала "Марица" стана тази сутрин.
Инцидентът ...
20 часа
Институтът INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 милиарда думи
От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено ...
21 часа
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата, информират от Териториалния ...
21 часа
Кирил Петков: Не поставяме на ГЕРБ непреодолими условия
Условията, които „Продължаваме промяната-Демократична България“ поставят за започване ...
21 часа
Митничари заловиха близо половин тон флуорсъдържащи парникови газове
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния ...
22 часа
КНСБ: Хората, които не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
Ще поскъпне ли хлябът, ще бъдат ли вдигани заплатите и ще растат ли пенсиите? Коментар ...
22 часа
Президентът пристигна на официално посещение във Виетнам
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Визитата на ...
23 часа
Как да избегнем „прегаряне“: Съвети за справяне със стреса и умората на работа
Независимо от спецификата и часовете на работа, всеки в някакъв момент започва да изпитва ...
23 часа
Какви защити трябва да има колата ни, за да се предпазим от автокрадци
Автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват доста ...
1 ден
Румъния избира нов президент
Днес румънците избират президент на първи тур. Секциите в страната отвориха в 7:00 ч. ...
1 ден
ЕС: Споразумението от COP29 е нова ера за финансирането на борбата с изменението на климата
Европейският съюз приветства споразумението, постигнато между близо 200 държави на ...
1 ден
Убит мъж след стрелба в района на посолството на Израел в Йордания
Един мъж бе убит, след като откри огън по силите за сигурност в квартала на израелското ...
1 ден
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Big Brother
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Къщата на Big Brother, след като получи най-ниската подкрепа ...
1 ден
Малките тайни за перфектната романтична среща
Всеки си мечтае за перфектната романтична среща.
Но и често тя е съпътствана с вълнение ...
1 ден
Фрапиращи случаи на домашно насилие: Опит за рязане на ръце и 40 години тормоз над жена
70-годишна жена е била жертва на домашно насилие от съпруга си в продължение на 40 години. ...
1 ден
Най-култовите цитати от любимия ни сериал „Приятели“
“Приятели" - един сериал, който даде много на поколенията и си остава попкултурен феномен ...