Министърът на вътрешните работи Румен Петков носи пълната отговорност за провала на кадровата политика и работата на МВР и не трябва да продължи да ръководи вътрешното министерство. Сегашното ръководство на МВР няма воля да води ефективна борба с организираната престъпност. Това заяви в предаването "Афера" по Дарик радио бившият главен секретар на МВР Славчо Босилков. Ето какво още каза Босилков пред Богдана Лазарова:
Докладът на вътрешния министър вече е по страниците на вестниците. Надявам се да сте се запознал с него. Вътрешната комисия на парламента констатира тревожни практики в работата на МВР – изтичане на класифицирана информация към лица от престъпния свят, осуетяване и прекратяване на разработки по заповед на министъра и главния му секретар, нерегламентирани срещи с оперативно-интересни лица. Вие как оценявате безпрецедентния скандал в МВР, който разкрива, че системата не просто не е реформирана, коментират всички, но явно доста се е сраснала с организираната престъпност, поне такъв е един от изводите в доклада.
Аз не съм го чел, но трябва да имаме предвид, че докладът е правен от хора, които не са специалисти, въпреки че в комисията има един бивш служител на МВР и един бивш прокурор, говоря за госпожа Дончева и за господин Атанасов, за други не знам. Това, което обаче трябва да вземем предвид основно, е, че и на вниманието на обществото, и като че ли сред политическата класа се обсъжда повече въпросът на ниво експертно равнище. Представят се нещата така, че това са едни междуличностни отношения, възникнали между полковници, генерали, служители на МВР от дълги години и фактически се отклонява вниманието от истинското състояние по отношение на причините за този негативен резултат, на който всички ние сме свидетели.
Вие как ги оценявате? Междуличностни ли са?
Не са междуличностни, въпреки че тези междуличностни отношения имат много голямо значение при осъществяване на всяка дейност, независимо дали тя е професионална, експертна или е политическа, но големият проблем тук е политическото ръководство на държавата и Министерството на вътрешните работи, защото кадровата политика, тези хора, които са назначени на експертните длъжности, те са издигнати от министъра на вътрешните работи, който по смисъла на закона ръководи политиката в областта на противодействието на престъпността, опазването на обществения ред и националната сигурност.
И като такъв носи отговорност за тези назначения.
Той носи отговорност за техните назначения. Тук не става въпрос за някаква наказателна отговорност, тук става въпрос за административна отговорност и за основното – за политическа отговорност. Ние видяхме, че тези хора, които той издигна, двама от тях вече така да се каже „не оправдаха доверието” – говорим за Ваньо Танов и главния секретар Илия Илиев. Оказа се значи, че това са неподходящи кандидатури. Естествено, минаха повече от три години, за да се стигне до този извод. Така че проблемът тук не е в междуличностните отношения, проблемът не е и в неспазването на нормативната уредба само. То е на втори план. Основното е липсата на политическа воля да се води ефективна борба с организираната престъпност.
Редно ли е според вас министърът на вътрешните работи и главният секретар на МВР да осъществяват странни контакти с лица, които са обект на оперативни разработки. Думата „странни” цитирам от доклада.
Смятам, че по този въпрос се изказаха много хора – и експерти, и неексперти. Повече от ясно е, че това нещо е недопустимо, съгласно действащата нормативна уредба. Бих казал нещо друго. Навремето имаше прокурори, включително и главни прокурори, които не знаеха с какви хора сядат на маса. Тук вече отиваме в сферата на политическия морал. Тук не говорим само за нормативната уредба. Докато в МВР нещата са още по-строги. Там става въпрос за нормативни изисквания на вътрешноведомствени нормативни документи, да не говорим за срещи с агентура, която след това съвсем умишлено се разшифрова в медиите. Друг е въпросът сега тази агентура дали е работила ефективно, дали това не е форма за някакъв политически чадър и така нататък. Но е недопустимо среща с лица, представляващи оперативен интерес като представители на престъпния контингент и като информатори или сътрудници на Министерството на вътрешните работи.
За първи път в такъв официален документ се признава, че МВР като масова практика не търси и не разкрива поръчителите и организаторите на престъпленията като наркотрафика, производство на синтетични наркотици – това са едни от най-тежките престъпления.
Вижте, за няколко пъти зададох въпроса още когато встъпи в длъжност министър Румен Петков в добрия смисъл след като бяха направени множество изявления, че той има твърдото желание да води борба с организираната престъпност, дали може да дефинира какъв е генезисът на организираната престъпност. Досега не получих отговор. Защото за да се знае как ще се борим с дадено деструктивно явление, ние трябва да знаем каква е историята на заболяването. Историята на заболяването обаче се илюстрира с нещата около Куйович, с изтичането на информация, с данните за корупция в Националната служба за борба с организираната престъпност и така нататък, тоест аз съм дълбоко убеден, че генезисът се знае, но липсва политическа воля да се води борба с тази организирана престъпност.
Господин Босилков, ще цитирам изказване на Алиосман Имамов, разпространено от агенциите, много интересно ми се видя: че е възможно тези, последните две убийства, на които сме свидетели – на писателя Георги Стоев и на изпълнителния директор на „Атоменергоремонт” Борислав Георгиев, да са свързани с кризата с МВР. Вие допускате ли такова нещо и от какво смятате, че са предизвикани?
За господин Стоев аз съм на същото мнение. За директора на „Атоменергоремонт” – не мога да кажа, но за господин Стоев смятам, че там връзката е повече от ясна и на тази база в този контекст звучат много смешно изявленията на главния прокурор и на шефа на Градска прокуратура. Издават едно гузно поведение, разбирате ли? Че те искали да му назначат охрана, обаче той отказал. Ами вижте какво сега, прокуратурата ръководи полицейските служби. Прокуратурата като орган на надзора, като орган за спазване на законността в България би трябвало да предпише – може би не са толкова досетливи висшите прокурори в България – би трябвало да предпише провеждане на специални оперативни мероприятия с оглед запазване живота и здравето на Стоев, след като той не е изявил желание, тъй като и за най-непредубедения човек е ясно, че след тези писания по книгите, след тези откровения във връзка с елита, ако мога така да кажа, на организираната престъпност в България, свързан с определени политически лидери, е ясно, че той е една потенциална жертва. Значи ние не можем да чакаме неговото съгласие и сега да си умиваме ръцете и да казваме: „Да, ама той не искаше охрана”. Още повече, че една явна охрана работа не върши. Илия Павлов имаше около осем-десет души охрана и въпреки това беше ликвидиран.
Казвате, че за вас е ясна връзката между това, което се случва в МВР, и убийството на Стоев. Вие имате ли своя версия? Беше ли ви познат той като име по ваше време, когато вие бяхте главен секретар на МВР?
Господин Стоев е минавал в нашите информации, но никога не съм предполагал, че човек с такова битие, има такава дарба да пише, въпреки че неговите книги в литературно отношение не са много издържани, но като фактология те представляват много голям интерес за службите и другото е вече в сферата на морално-етичните разсъждения. Значи явно, че ние не можем да мерим с един аршин хората от престъпния контингент и да виждаме в тях само негативното. Тук е проблем вече на една задълбочена работа с оглед да се види кои хора подлежат на някакво развитие, на някаква еволюция и там могат да се намерят също хора – това вече в сферата на оперативната теория и практика – които с определени прийоми могат да бъдат използвани за противодействие на престъпността, а такъв случай като Георги Стоев се отдава един път на сто години – човек, който сам да иска да ви разкаже, да ви говори и едва ли не хората, които трябва да съберат всички условия, те фактически се чудят как да се отърват от него.
Ето, тази нощ, в 2 часа е било извършено четвърто убийство за последните дни – криминално проявеният Светослав Стайков е бил убит. Това е доста показателно. Значи МВР се занимава с вътрешни проблеми, с междуособици и с всичко друго, но не и с борбата с престъпността. Как ви звучи на фона на всичко това политическото решение, че той има сили да продължи реформата в МВР? Може ли един такъв министър, който две години и половина не се е справил, да има сили да продължи? Вие как оценявате?
Вниманието на обществото и на медиите беше отклонено от историите с Иван Иванов, с корупцията и разшифроването на сътрудника на МВР Алексей Петров, където данните са заковани едно към едно, но прокуратурата днес разбрах, че продължава да води срещу неизвестен извършител и май в скоро време няма да приключи преписката.
Няма да стане известен извършителят…
Да, предполагам, че няма да стане известен. Та се отклониха най-вече в посока нерегламентираното подслушване. В интерес на истината, аз поне доколкото следя чрез медиите за проблема с нерегламентираното подслушване, с подслушването, все още не е изяснен. Значи ние не знаем, може би да е било и регламентирано. Аз лично не знам. Но понеже това не е в интерес – да се работи по тази теза, насочват общественото внимание към СРС-тата, използването на СРС-тата, към структурните промени и така нататък, а за корупцията и за разшифроването на агента никой не говори вече или все по-малко се говори. Това е някаква заглъхваща тема. И понеже проблемът е... Едва ли не тук всички в последно време говорят за структурни промени - къде ще отиде ДОТИ, къде ще отиде ДОИ и така нататък. Аз бих ви задал един риторичен въпрос, вие ако искате, можете да ми отговорите: Оптималната структура за противодействие на престъпността в цивилизованите държави – Скотланд ярд, ЦРУ и така нататък, кой модел бихте избрали за България?
Този, който ще работи, няма значение по чий модел ще е.
Можем ли да приемем, че това е например Скотланд ярд?
Примерно, добре. Там, да се надяваме, че работят добре.
Хипотетично. Значи взимаме Скотланд ярд, довеждаме го тук, обезглавяваме сегашното му ръководство във Великобритания и слагаме политическото и експертното ръководство на сегашното Министерство на вътрешните работи в България. Какъв резултат си представяте?
Предполагам, че същия, на какъвто сме свидетели в момента – пълен провал.
Значи тук нямаме никакви различия. Колегите, които са на работи в системата, други, като мен, които вече са извън системата по различни причини, са на същото мнение. Това е прах в очите на обществото и тук се получава нещо много цинично. Във всяка една медия – и при вас, и във вестниците, и в телевизиите има така наречените криминални репортери – хора, които имат някаква специализация в тази насока, противодействие на престъпност, национална сигурност и така нататък. Да не говорим за нас, които се изживяваме като експерти. Е как може по едни такъв безобразен начин да се манипулира общественото мнение? Естествено, че този човек нищо не може да промени.
Тоест според вас, след като нищо не може да промени, трябва ли да си отиде министърът на вътрешните работи?
Това е политическо решение. Затова аз смятам, че носи отговорност и този отговор трябва да ви го даде министър-председателят.
Вие като гражданин бихте ли искал такъв министър да продължи?
Смятам, че става достатъчно ясно. Дайте да сравним нещо друго – нормативната уредба по времето на едно аналогично правителство, по времето на Жан Виденов нормативната уредба беше същата, министър на вътрешните работи беше Николай Добрев, последният. Е, хубаво, случваха ли се такива неща?
Тогава беше гангстерска война, ако не се лъжа.
Гангстерска война, но става въпрос, че такива истории да се искат подкупи по телефона, да се среща министърът с представители на престъпния контингент и с агенти и така нататък, и така нататък, такива факти нямаше.
Ами може би затова докладът препоръчва почти пълна чистка в МВР, което означава, че се оценява, че почти целият състав на МВР или пее на престъпниците, или участва заедно с тях в организирани банди. Същото отчете впрочем и военният съд въз основа на работата си за миналата година, доста тъжна констатация.
Целият състав на МВР не може да участва в престъпни структури.Целият състав на МВР да се слага под общ знаменател…Има изключително големи професионалисти, изключително морални хора, аз ги познавам, въпреки че те повече и повече намаляват. Това е лошото, но тук нещата… Знаете за поговорката, че мечката играе според тоягата. Значи всичко си зависи от ръководството.
Ръководството, казвате вие, носи отговорност за спиране на разработки, за кадрови провали и за сегашното състояние на министерството.
17 минути
ЕС отстъпва от забраната за коли с двигатели с вътрешно горене
Европейският съюз се отказа от налагането на автомобилните производители да преминат ...
25 минути
Коледни влакчета тръгват в центъра на София
Коледната магия отново оживява по улиците на София. От днес в центъра на столицата ...
28 минути
Летище „Васил Левски“ посрещна 8-милионния си пътник за 2025 г. - какъв подарък получи
Летище „Васил Левски“ – София посрещна 8-милионния си пътник за 2025 г., обявиха от летището ...
40 минути
След среща с близки на загинали при тежки катастрофи: ВКС пое ангажимент за проверки по делата
В Съдебната палата бе проведена среща между представители на Върховния касационен ...
47 минути
Одобрени са евросредства за изграждане на интермодален терминал в Русе
Министерството на транспорта и съобщенията одобри европейското финансиране за изграждането ...
До каква възраст децата вярват в магията на Дядо Коледа?
Вярата в Дядо Коледа е едно от най-хубавите вълшебства от детството на всеки. Тя идва тихо – ...
1 час
ЕК с план срещу жилищната криза в Съюза
Европейската комисия (ЕК) представи първи по рода си европейски план за жилищно настаняване ...
1 час
Полицията издирва 51-годишна жена от Шумен (СНИМКА)
Полицията издирва Галена Петкова Георгиева, на 51 г. от Шумен, по молба на близките ѝ, ...
2 часа
Русия е основната заплаха пред мира в евроатлантическия регион, заявиха осем страни от ЕС, сред които и България
Русия е най-значимата директна и дългосрочна заплаха за сигурността, мира и стабилността ...
2 часа
След превантивно изключване за ден: Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” отново работи
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” беше включен в електроенергийната система на страната ...
2 часа
Държавният прокурор на Северна Македония подаде оставка
Държавният прокурор на Северна Македония Люпчо Коцевски подаде оставка от поста ...
2 часа
Лукашенко: Николас Мадуро е добре дошъл в Беларус, ако се оттегли от поста си
Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви в интервю за американската телевизия ...
2 часа
13 души загинаха при автобусна катастрофа в Иран
Тринадесет души загинаха, а над 10 бяха ранени, при катастрофа на пътнически автобус ...
3 часа
Ердоган към Русия и Украйна: Цивилните кораби в Черно море не трябва да бъдат нападани
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че цивилните кораби в Черно море не ...
3 часа
Върховният административен съд отмени по-строгите изисквания за цветните контейнери
Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени допълнителните, завишени ...
3 часа
Удариха група за пране на пари от търговия с наркотици, 400 000 евро и ценности иззети при спецакция
Спецакция срещу организираната престъпност и изпиране на пари е проведена от Национална ...
3 часа
КС допусна делата срещу измененията, според които шефовете на ДАР, ДАНС и ДАТО се избират от НС
Конституционният съд се произнесе по допустимостта на три дела, които оспорват промени ...
3 часа
Общинските съветници в Русе приеха 24 предложения, сред които девиз на крайдунавския град
Общинските съветници в Русе приеха 24 предложения, сред които девиз на крайдунавския ...
3 часа
Романтика сред шедьоври: Футболист избра Лувъра за специална среща с приятелката си (СНИМКИ)
Нападателят на Ал-Итихад Карим Бензема нае Лувъра за 12 000 евро за среща с приятелката ...
4 часа
Хиляди хора се стичат в зоопарк в Токио, за да се сбогуват с панди близнаци (СНИМКИ)
Хиляди хора се стичат в зоопарка "Уено" в Токио, за да видят за последен път популярните ...
4 часа
Отварят кабинковите лифтове „Ястребец“ и „Ситняково експрес“ за разходки в планината
От тази събота кабинковите лифтове „Ястребец“ и „Ситняково експрес“ в курортен ...
4 часа
При спецакция: Разкриха схема за незаконни горива в Русенско
Схема за незаконни горива в Русенско е разкрита при специализирана акция на служители ...
4 часа
Варненският съд преразглежда мерките на на общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев
Варненският окръжен съд ще разгледа утре постъпилите молби от защитниците на общинските ...
5 часа
Катастрофа край село Дрангово, има пострадали
Трима души са пострадали след пътнотранспортно произшествие възникнало в района на ...
5 часа
Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили през „Илинден-Ексохи"
Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили през граничен преход „Илинден-Ексохи" ...
5 часа
В Полша задържаха студент, заподозрян, че е планирал атака на коледен базар
Службата за сигурност на Полша задържа мъж, за когото се предполага, че е планирал атака ...
5 часа
За трета поредна година: Судан е на първо място в списъка с най-тежките хуманитарни кризи в света
Раздираният от военен конфликт Судан, обхванат от най-тежката бежанска криза в света, ...
5 часа
Радев продължава консултациите в сряда с „БСП – Обединена левица“ и ИТН
Държавният глава Румен Радев продължава консултациите с представители на парламентарните ...
5 часа
Кремъл: Искаме мир, а не примирие
Кремъл заяви, че предложеното от Украйна коледно примирие ще зависи от постигането ...
6 часа
Преустановено е движението на камиони през „Кулата-Промахон“
Преустановено е движението на тежкотоварни автомобили през граничен преход "Кулата-Промахон", ...
6 часа
Седем кандидати подадоха документи в процедурата по избор на европейски прокурор от България
Седем кандидати подадоха документи в процедурата по избор на европейски прокурор ...
6 часа
БСП-Кюстендил настоява за оставката на ръководството на партията и спешно провеждане на конгрес
БСП-Кюстендил настоява за оставката на ръководството на партията и провеждане на конгрес, ...
6 часа
Полицията в Казанлък е с нов началник (СНИМКА)
Със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, главен инспектор Таньо ...
6 часа
Кола се запали на паркинга на столичното летище „Васил Левски“ (СНИМКИ)
Кола се запали и горя на паркинга пред Терминал 2 на летище "Васил Левски" в София, алармираха ...
6 часа
Споделени емоции и специални моменти за празниците с NOVA
По време на най-светлите дни от годината празничният дух завладява ефира на NOVA. Благотворителната ...
6 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
6 часа
Джеймс Камерън стана милиардер благодарение на „Аватар“
Носителят на "Оскар" Джеймс Камерън вече е в елитната компания на режисьорите милиардери ...
6 часа
3 евро мито за пратки до 150 евро от 2026 г. – какво предвиждат новите правила
От 1 юли 2026 г. за т.нар. „малки пратки“ със стойност до 150 евро ще се прилага фиксирана ...
7 часа
Терзиев: Всеки ден, в който не правим нищо, е ден, в който проблемите на „Топлофикация София“ се задълбочават
Всеки ден, в който не правим нищо, е ден, в който проблемите на "Топлофикация София“ ...
7 часа
Ученик намушка смъртоносно дете в руско училище
Руските власти съобщиха, че 10-годишно дете е било убито при нападение с нож от по-голям ...
7 часа
Напрежение в Несебър: Протест и скандирания за оставка пред Общинския съвет, има задържан (СНИМКИ)
Със скандирания "Оставка" жители на Община Несебър се събраха на протест срещу внесено ...