Продължават скандалите в МВР - част втора
Продължават скандалите в МВР - част втора / cнимкa: Sofia Photo Agency

Дебатът на седмицата за проблемите в МВР. Мая Манолова, БСП, Светослав Малинов, ДСБ, Пламен Панайотов, БНД, Цветан Цветанов, ГЕРБ, в студиото на "Седмицата" на Дарик радио.

Първата част на разговора от студиото на Дарик четете тук

Водещ: Какво конкретно имате предвид?

Цветан Цветанов: Предполагам за нещата, които г-н Танов е говорил в комисията в НС.

Водещ: Не, не. Какво се е случило от тази седмица на отпуската.

Цветан Цветанов: Ами вчера виждате. Във Варна има реализация за фалшиви пари.

Водещ: А, твърдите, че ги хващат благодарение на това, че Петров не е на работа в момента.

Цветан Цветанов: Защитата, която се лансираше през тези дни, преди отстраняването на Валентин Петров и взетото политическо решение да бъде отстранена висшата професионална фигура на МВР, виждате, че нещата се случват. Аз съм убеден, че ще се случат и продуктивността ще бъде увеличена, и тези служители ще докажат себе си. Говоря за редовите, честните, които в момента са демотивирани и нямат никакво доверие. Бъдете убедена, че отдолу-нагоре няма да върви този информационен обмен, който трябва да захранва оперативното и политическото ръководство, за да се взимат конкретните мерки...

Мая Манолова: ...разграничавате от Висшия ръководен състав на МВР. Ами тези генерали всички йерархически са расли по време на вашето професионално... Генерал Петров. Значи вие казвате...

Цветан Цветанов: Предложенията не ги прави за Национална служба, а се прави предложение от политическото ръководство, респективно министъра, който го внася в заседание на МС. МС го внася при президента и президента издава указа. Всичко това беше съгласувано и стиковано по времето на г-н Петканов с протекцията, която имаше и влиянието от г-н Румен Петков, да не изпадам в подробности, но това е механизма и това е нормативната уредба.

Водещ: Т. е. това е механизъм на Петканов, независимо от Петков, така ли?

Цветан Цветанов: Не знам дали е бил зависим. Аз казвам каква е процедурата и кой взима решения. Г-н Борисов не е питан за тези кадрови назначения за висшия ръководен, професионален състав.

Мая Манолова: Аз съм останала, като обикновен гражданин, с впечатлението, че г-н Борисов добре работеше с г-н Петров, защото те имаха ред публични изяви на разкрити нарколаборатории, влизането в Държавния резерв.

Цветан Цветанов: Вижте, все пак е директор на тази служба, а г-н Борисов е бил професионална фигура, която координира работата между...

Водещ: Така, като заговорихме за сътрудничеството между тях двамата, неусетно стигаме до Куйович, понеже те нали двамата го изгониха заедно. Какво разбрахте вие от доклада на Комисията “Куйович”? Г-н Панайотов?

Пламен Панайотов: Ще отговоря за доклада на Комисията “Куйович”, но преди това искам да отговоря на въпроса на г-жа Манолова, тя неколкократно го повдигна. Защо не сме изчакали още една седмица и видите ли, че ще трябва да видим какви са фактите. Те фактите са общоизвестни. А в правото ние знаем, че общоизвестните факти не се нуждаят от показване. Дори само това, което самият министър излезе и каза, че той се е срещал с оперативно-интересни лица и дори само това, което демонстрираха всички представители на висшето професионално ръководство на МВР, че те се изживяват като политически фигури, е много ясен сигнал за обществото, че в момента в МВР никой не знае точно какви задължения има, какви функции осъществява. Това оронва престижа не само на сектор “Национална сигурност” на България, а оронва престижа на страната. Ето това е ясното и категорично, налично към момента основание, което не се нуждае от никакви доказателства и в което и заради което, пак казвам, всеки разумен българин очаква да има поемане на морална и политическа отговорност. А всичко останало, което ДАНС ще разследва тепърва, което прокуратурата ще каже за случая, има или няма виновни лица за едно, второ, трето, това, разбира се, трябва да бъде осъществено съобразно законодателството на България. Но това нас в случая, в момента не ни засяга във връзка с вота за недоверие към правителството.

Водещ: За Куйович не казахте какво разбрахте?

Пламен Панайотов: За Куйович откровено казано, аз лично като редови български гражданин, не разбрах истината. Разбрах по това, което беше изнесено в парламента като резултат от работата на комисията, че отново се прави опит да не се стигне до дъното на нещата. В крайна сметка неслучайно и представители не само на БНД, но и на други опозиционни парламентарни групи в парламента, напуснаха в знак на несъгласие тази комисия.

Водещ: Вие не сте разбрал. Г-н Малинов, вие разбрахте ли всъщност какво е станало с този Куйович?

Светослав Малинов: Не, аз разбрах какво ще стане с доклада “Куйович” още като видях начина, по който се образува комисията. Типичен случай на това как се правят структури, за да не се разкрие истината. Защо нямаше паритетен принцип? Защото преди три години БСП спечели изборите. Ето защо няма паритетен принцип. Защото българският народ е дал своя глас и затова никога, при никакви обстоятелства, независимо дали става дума за правителство или някой друг няма да има паритетен принцип при разкриване на истината. Още тогава дадохме всичко от себе си в дебата...

Водещ: Имате предвид, че не участваха всички с равен брой хора в комисията?

Светослав Малинов: Как ще се участва? Всичко се доминира от БСП, след което излиза доклад и те използват опозицията за алиби – това е изключително срамно. Искам да ви кажа нещо съвсем искрено от душа. Адски гнусна работа е това, когато БСП управлява. На втората или третата година се стига до неща, които наистина да те е срам да не може да погледнеш колегите си в очите, да изпитваш тягостно чувство, че просто имаш работа с хора, които отказват да видят очевидното. Искам да го кажа съвсем откровено. Да ми говорят за това, че нямало доказателства, за това, че трябвало да се изчака, при положение че всичко това, което става – става пред очите ни. Да ми говорят за 1992 година какво ставало в България.

Водещ: Имате предвид как 1992 година се чакаше преврата срещу Горбачов?

Мая Манолова: 1997 година.

Светослав Малинов: Цялата тази история...

Водещ: Когато се чакаше...

Светослав Малинов: Не, не 1992 година се върнаха относно Куйович. Направете нещо, както трябва и когато трябва! Ето ви възможността. Излезте, питайте полицаите на улицата как се чувстват, зад ъгъла. Стига сте се крили зад някакви партийни логики, някаква защита и после се чудите защо нараства напрежението, увеличава се емоцията. Няма как, просто трябва да се направи очевидното. Ако не направите очевидното нещата са лоши не за БСП, те са се влошили достатъчно. Няма изход от това положение и ще ви кажа какво ще последва, ако Румен Петков остане.

Водещ: Какво?

Светослав Малинов: Абсолютна демотивация, окуражаване на всички, не само в МВР, хора, които не уважават закона. Защото те ще си кажат: погледнете, хванаха го, описаха го, изнесоха фактите, опозицията внесе вот на недоверие, медиите са наясно и са срещу него – той остава. В такава държава живеем. В момента пак се поставя въпросът в каква държава живеем. Поставя се пред казуса “Румен Петков”.

Водещ: Мая Манолова?

Светослав Малинов: Ние даваме всичко от себе си, за да ви подскажем верния отговор.

Водещ: Мая Манолова, какво разбрахте вие за Куйович?

Мая Манолова: Според мен, след дебата в четвъртък и след изнасянето на всички факти в доклада на Комисията “Куйович”, ако някой трябваше много да се засрами в тази зала, това беше ДСБ. Това беше генерал Атанасов, това бяха хората, които са участвали в управлението на СДС. Г-н Малинов, не мога да ви се начудя, като слушам какво говорите. Никога в парламента комисиите не са се правили на паритетен принцип. Нещо повече, по време на вашето управление по повод на такива случаи изобщо не са се правили комисии. Няма по-нагло мнозинство от мнозинството на ОДС, на СДС и на ДСБ, защото тогава дори по “Бръмбър гейт”, ако искате върнете се назад и погледнете протоколите на Народното събрание, вие абсолютно сте отказали да правите комисия. Вие абсолютно сте се отказали като мнозинство в парламента и сте ударили по масата с повечето си народни представители, изобщо този случай не е бил изследван от парламентарна комисия, а сега искате промяна на правилата. Всъщност хората затова дават вота си – по определен начин да се структурира парламента, правителството и парламентарните комисии. И аз мисля, че трябваше много да се засрамите, защото от този доклад за Куйович стана ясно, че тези, които в момента обвинявате МВР, включително за Куйович, сте тези, които сте пуснали Куйович в България. През 1997 година му е дадено разрешение за продължително пребиваване. През 1999 година, когато вече е бил разработван от службите, има доказателства за това, то му е удължено. В края на 1999 година той е осъден за фалшиви документи за самоличност и въпреки това, в последните месеци на вашето управление, през 2001 година вие му разрешавате продължително пребиваване в страната. Покровителството над Куйович продължава и в следващите ръководства на МВР и се стигна до там генерал Танов да каже, който е бил част от предишното професионално ръководство, че е било грешка, че това лице е експулсирано от страната. Извинявайте, аз нещо не разбирам - едно лице, за което се знае, че е престъпен наркобос, пребивава в България с официални документи за самоличност на законно основание. На него му е даден пълен комфорт да ходи, където си иска, да прави каквото си иска и срещу него не е направено нищо. Очаква се някакъв голям удар, който не се случва. И когато в началото на 2005 година се прави единственото, според мен, разумно нещо, като не можеш да го изобличиш в престъпна дейност, е да изгониш от страната, за да не може той да прави тук наркоканали и нарколаборатории, изведнъж ген. Танов каза – “той е изгонен, защото си е плащал и е спрял да си плаща”. Това е абсурдно. Всъщност тези, които са му осигурили комфорт, са управлението основно от 1997 – 2001 година и вас трябва много да ви е срам от тази работа.

Светослав Малинов: Кога е влязъл за първи път този човек в България? Кажете годината?

Мая Манолова: През 1992 е влизал.

Светослав Малинов: Това е положението.

Мая Манолова: Но 1997 година е получил документ да пребивава в страната неограничено на законово основание.

Светослав Малинов: Между 1992 и 1997 година...

Мая Манолова: Той е влизал и излизал, бил е няколко пъти в страната, не знам колко.

Светослав Малинов: Какво да се направи според правото в България?

Мая Манолова: Той се установява... просто не издавайте документи на престъпници.

Светослав Малинов: Аз това запомних. 1992 година той няма присъда, не може да се каже. Какво да се направи? Вие постоянно бъркате политиката с правото и искате ту политиците да се държат като прокурори, ту прокурорите като политици.

Водещ: Цветан Цветанов?

Мая Манолова: Само един въпрос.

Светослав Малинов: Само да довърша мисълта.

Мая Манолова: Може ли тези, които пуснаха Куйович и му дадоха легален документ...

Светослав Малинов: 1992 година ли?

Мая Манолова: 2001 година по време на вашето управление той получава статут на постоянно пребиваващ. Той е с права, които са почти равни на всеки български гражданин. Той седи тук на законно основание. Вие, които го пуснахте и му осигурихте комфорт, обвинявате този, който го арестува и го съди. Аз нещо не разбирам.

Светослав Малинов: Аз не мога да разбера 1992 година този човек влиза и оттам нататък на всеки един етап може да се види нарушение.

Мая Манолова: Г-н Малинов, засрамете се в името на управлението на СДС. Засрамете се, че повдигнахте по този начин този въпрос.

Светослав Малинов: Вижте, от всичко това разбрах, че управлението на СДС и на Иван Костов е нанесло тежка травма на БСП.

Мая Манолова: Не, на българския народ нанесе тежка травма.

Светослав Малинов: Травма, от която трябва да се освободите, в момента много по-напред времето е отишло.

Водещ: Цветан Цветанов за Куйович?

Мая Манолова: Вижте, говорим за контрабанда за ваш патент.

Светослав Малинов: За контрабандните закони са написани научни трудове... Добре.

Водещ: Цветан Цветанов за Куйович?

Светослав Малинов: Само една дума за контрабандните канали, организирани от държавата и подкрепени с държавни протекции има научни трудове.

Водещ: Говорите за комунистическо време.

Светослав Малинов: Разбира се, между другото това е много важно да се знае, защото когато се говори за връзката между престъпност и политика в България, топлата връзка е през функционерите на БСП. Това са факти, моля ви...

Мая Манолова: Самоковеца се утвърди като престъпен бос, именно по време на вашето управление в резултат на връзките му с вашите ... Това го знаят и малките деца.

Светослав Малинов: Да, знаят го и малките деца. Това, което знаят малките деца в момента, е, което виждам, е, че няма да махнат Румен Петков, ще го защитават до последно.

Водещ: Сега най-сетне да каже Цветан Цветанов.

Светослав Малинов: С чия кръв още не е ясно, но ще го защитавате, аз това разбрах. Още повече съм сигурен, че вотът на недоверие е бил правилен ход.

Водещ: Чакайте, г-н Малинов. Цветан Цветанов?

Цветан Цветанов: Що се касае за проверката “Куйович”, с доклада, който излезе, изцяло се цели отклоняването на вниманието по актуалния проблем във връзка с оставката на Румен Петков. Самото начало на тази проверка, вие знаете как беше провокирана – един служител от Разград, действа, излезе и призова нелицеприятни факти и обстоятелства, свързани с висшата професионалната фигура на МВР в лицето на Валентин Петров. Обективно е имало сплашване, за да може този човек да остане и да продължи да работи с МВР, след проверката, която беше осъществена от Военна прокуратура, той излезе и каза – “Извинявайте, не сте ме разбрали какво съм имал в предвид да кажа”. А всички ние видяхме той какво каза.

Мая Манолова: Проверката в момента върви.

Цветан Цветанов: Аз говоря за възстановяването му на работа. За мен по-важното е да не хабим тази негативна енергия в момента и тя нямаше да се хаби, ако беше взето правилното управленско решение от министър-председателя, да отстрани г-н Румен Петков. Смятам, че ако той си беше подал оставката, имаше доблестта и имаше излизане за тази негативна ситуация и за самия него, той предпочете да въвлече цялата партия да го защитава, макар че и в БСП вече не е ясно дали го защитават всички след изказванията, които наблюдавам на Цвятко Цветков, на Татяна Дончева и други доблестни партийци на БСП, които все пак милеят за това какво се случва във вашата партия. И тук е момента, че ако имаше тази оставка, ние днес можеше да седим в това студио и да говорим за това какво трябва да се случи и как да обединим всички тези сили, било то с потенциала, който носи всяка една политическа формация и да връщаме доверието на тази институция. Защото без доверието в тази институция трябва да ви кажа, че се обричаме на такива провали във всяка една сфера и област. Защото в момента това, което се констатира и от Европейската комисия, и от европейските конституции, имаме спрени пари поради неща, които са нелицеприятни и те са свързани с корупционни практики и схеми. Вие много добре го знаете това нещо. И в момента това, което ще предстои да се напише в доклада за напредъка на България юни месец, трябва да ви кажа, че аз не очаквам нещо добро, а може би ще излезе тогава и препоръката за предпазната клауза.

Водещ: Сега, времето напредва.

Цветан Цветанов: Тогава кой ще носи отговорността, когато бъде наложена тази...

Светослав Малинов: Опозицията понеже спря реформите.

Мая Манолова: Мислите, че проблемът в момента е в Румен Петков. Наистина ли мислите, че в МВР няма проблеми, които са трупани с години?

Светослав Малинов: Има.

Мая Манолова: Наистина ли мислите, че висшите кадри на МВР са се появили през последните две години? Наистина ли мислите, че мафиотските структури и че връзките на МВР със сенчестия бизнес са от последните две години?

Светослав Малинов: Вижте, аз не отричам за проблемите.

Мая Манолова: Наистина ли мислите, че сте оставили на Румен Петков едно спретнато и подредено МВР, което той е разбутал за последните две години?

Светослав Малинов: Беше такова.

Мая Манолова: Сенчестият бизнес не може да набере скорост само за две години. Това са процеси, отглеждани като започнем от 1997 година, а вероятно и преди това толерирани в рамките на различни професионални и политически ръководства. Няма откъде да се появят изведнъж.

Светослав Малинов: Понеже говорите за периоди, които не са ви приятни да се коментират.

Мая Манолова: И предишните, няма как да не ги кажа.

Светослав Малинов: Всичко това, което е наслагвано във времето, е продукт на олигарсите, които се създадоха в България, които всъщност си купуват политиката в политиците на дадените политически формации и загубата на обществено доверие на всичко.

Мая Манолова: Това не се ли случваше по време на вашето управление?

Светослав Малинов: Слабостите ги има.

Водещ: Г-жо Манолова?

Мая Манолова: Само още един въпрос. Кой руши доверието в МВР? Не са ли това и бившите генерали, които излязоха от системата....

Водещ: Г-жо Манолова, не мога да се вредя вече аз да задам въпрос.

Мая Манолова: ... по некоректен начин разбират имиджа на тази институция.

Водещ: Г-жо Манолова, ще ви поканим следващия път на...

Светослав Малинов: Само искам да отговоря.

Водещ: Чакайте, г-н Малинов да изясним с г-жа Манолова. Петков няма да го сменяте. Други министри ще сменяте ли? Ще има ли структурни и персонални промени в МС? Какъв е дебатът в БСП? Имате ли настройка да се сменят други министри? Петков, добре.

Мая Манолова: Съжалявам, че трябва да го повторя не знам за кой път. Това, което заяви премиерът, официално, на пресконференция беше, че той ще вземе своето решение за министъра на МВР въз основата на факти. И не факти, които ще се появят след една година, в резултат на започнати наказателни производства, а факти, които ще бъдат определени след проверките, които прави ДАНС, прокуратурата, вътрешната комисия и доклада на вътрешния министър. Това е един времеви отрязък, който ще се случи през следващата една седмица.

Водещ: Т.е. до петък ние ще знаем сменяте ли Петков, или не?

Мая Манолова: Т.е. той ще реши какво ще прави, като види фактите.

Водещ: Ама Петков вчера казва, че е на четвърта страница на доклада. Той ще иска удължаване на срока, за да го пише.

Мая Манолова: Този вот, който ще се случи в четвъртък, той цели, според мен, да бетонира нещата в МВР такива, каквито са.

Цветан Цветанов: Аз искам да се върна малко на... Преди да започнете. Само изречение.

Водещ: След това г-н Малинов, г-н Панайотов.

Цветан Цветанов: Проблеми с МВР има и те не са проблеми само от сегашното управление. Наслагвани са в годините назад, но проблемите в МВР не могат да бъдат решени от сегашното политическо и професионално ръководство в МВР, защото са загубили общественото доверие и чисто доверието в редовите служители на МВР.

Водещ: Светослав Малинов.

Светослав Малинов: По време на този вот на недоверие ние ще се опитаме да изложим, където има позитивна концепция за развитието на МВР. Ще поискаме оставки и вие, понеже очевидно е, че БСП и МВР в момента съвпадат като структури. На ваш форум, между другото...

Мая Манолова: Това е патент на ваши политически сили да си имат частни МВР-та.

Светослав Малинов: БКП. Това е патент на БКП и вие върнахте нещата.

Мая Манолова: Това е патент на ДСБ.

Светослав Малинов: Вие, на ваш пленум ще взимате решение за МВР, което добре, че се осъзнахте и сменихте тази риторика. Няма по никакъв начин да пречим на каквито и да е оставки, на каквито и да е реформи. Идеята, че опозицията пречи на реформите е изключително нагла идея, защото все пак опозицията не управлява. Не знам как по друг начин да ви го кажа.

Водещ: Пламен Панайотов?

Пламен Панайотов: Г-жа Манолова за трети път се ангажира с едно твърдение, което е дълбоко невярно, че благодарение на вота на недоверие, внесен от дясната опозиция в българския парламент, ще се бетонира статуквото в МВР. Напротив, ние сме наясно пределно и 50 гласа, с които разполага от управляващата опозиция, те ще подкрепят кабинета, независимо дали вотът е внесен тази седмица или следващата седмица след изнасянето на фактите, за които много настоява г-жа Манолова да бъдат изчакани. В това нямаме никакво съмнение, но искаме още един път да дадем ясен знак на българския премиер, че той има възможност наистина да се прояви като държавник пред българското общество, преди всичко, а след това и пред нашите партньори от ЕС и пред НАТО. Ако не се прояви като държавник, а като партиец от едни отминали, според нас, времена, които биха характеризирали водач на БСП, то, разбира се, това няма да засегне, разбира се, това ще засегне само БСП. Аз съм убеден, че на следващите парламентарни избори, независимо дали те ще са предсрочни или редовни, но ще засегне имиджа на България. Това е недопустимо.

Водещ: Последна дума за г-жа Манолова. Как ви звучи лозунгът “Нови министри за нови решения”? Един социалист от тази седмица го казва - Ференц Дюрчани, Унгария. Смятате ли, че тръгваме по неговия път в България?

Мая Манолова: Вижте, промените в кабинета се извършват по преценка на министър-председателя. Това е неговото конституционно правомощие. От друга страна, той безспорно ще направи своите консултации с другите двама лидери в тройната коалиция.

Водещ: Дано отидат, защото четох, че дори не искали да се видят с него на някаква вечеря. И като гледам как не искаха в студиото да дойдат с вас да ви помагат.

Мая Манолова: Ставате излишно подозрителен, но техните позиции бяха медийно оповестени. Редица представители на ДПС, в лицето на Касим Дал и на Емел Етем, и на Яни Янев, в лицето на НДСВ, така че ние нямаме притеснение за това, че коалицията стои стабилно. Освен това те го и казаха ясно, че застават зад решението на премиера Станишев, което в крайна сметка ще бъде взето, след като органите в ДАНС, прокуратурата и вътрешната комисия предложат своите варианти на проект на решение и изложат фактите такива, каквито са.

Водещ: Един дебат, трета част, за скандала в МВР, с участието на Мая Манолова, БСП; Светослав Малинов, ДСБ; Пламен Панайотов, БНД; Цветан Цветанов, ГЕРБ, и Волен Сидеров не дойде.