Лятното часово време
Лятното часово време / netinfo

Лятното часово време е система, изработена да спестява от дневната светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от стандартното време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.

Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част от денонощието в зависимост от сезона от годината.

За пръв път сериозно е предложено от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина”, публикувана през 1907 година. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби.

Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април- 1 октомври 1916 година. Скоро след това Великобритания последва примера, като в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 година.

На 10 март 1918 година американският Конгрес установява няколко часови зони и прави официално въвеждането на лятното часово време, но законът не намира отзвук и скоро е отменен.

Лятното часово време е въведено в България на 01.04 1979 година.

От 1979 година до 1996 година включително лятното време започва от 0:00 часа на последната неделя на месец март/първата неделя на април и продължава до 0:00 часа на последната неделя на месец септември /първата неделя на месец октомври.

От 1997 и 1998 година лятното време започва в 03:00 часа в последната неделя на месец март и продължава до 3 часа в последната неделя на октомври.

От 1999 година лятното време започва в 03:00 часа в последната неделя на месец март и продължава до 04:00 часа в последната неделя на октомври, когато часовника се връща с един час назад - т.е до 03:00 часа астрономическо време.

В днешно време 119 държави местят малката стрелка на часовниците напред-назад всяка пролет и есен.

Според мнозина учени това е в разрез със стремежа времето да се измерва колкото се може по-точно. Медиците пък спорят за вредата, която тази процедура нанася на здравето.

Източник Уикипедия