Бизнесът дава на съд минималната работна заплата
Бизнесът дава на съд минималната работна заплата / БГНЕС, архив

Работодателските организации ще обжалват в съда увеличението на минималната работна заплата. Това съобщиха за "Труд" от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българска стопанска камара, Асоциация на индустриалния капитал и Българска търговско-промишлена палата.

От 1 януари 2017 г. минималната работна заплата е 460 лв.

Четирите организации ще внесат другата седмица жалба във Върховния административен съд (ВАС), с която искат да се отмени решението на кабинета за повишение на минималната заплата, уточни Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК. Припомняме, че правителството прие от 1 януари 2017 г. размерът й да се увеличи на  460 лв, което е ръст с 9,5% спрямо миналата година.

Това решение е незаконно, защото не е имало обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество, коментира пред вестника и Васил Велев, председател на АИКБ.

По закон заседание на тристранката трябва да бъде свикано пет дни предварително, а два дни преди това на участниците да бъдат предоставени материалите. "На практика заседанието беше свикано в четвъртък и се проведе в петък, което е нарушение", уточни Велев. Това стана причина всички работодателски организации да напуснат последното съвещание.

По-богати или по-бедни ще сме през 2017-а?

Ако Върховният административен съд се произнесе в полза на работодателските организации, трябва да се свика нова среща на националния съвет и да се обсъди наново решението за ръст на минималната заплата.

През 2015 г. съдът вече се произнесе в полза на бизнеса и отмени решението на правителството за увеличението на минималната работна заплата - тогава на 360 лева.

Основен мотив на жалбоподателите отново беше непровеждането на задължителната по закон съгласувателна процедура в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

КНСБ пресметна: Икономиката позволява със 100 лева по-висока заплата за всеки

Бизнесът отдавна се обявява и против начина на определяне на минималното възнаграждение у нас. Според Васил Велев от години насам то изпреварва ръста на средната, а също и на производителността на труда. "В момента  сумата се определя гледайки в тавана. Казват - бедни сме. Бедни сме, но трябва да работим, за да не бъдем", заяви той.

Затова работодателите настояват да има различно минимално възнаграждение за всеки сектор. Предлагат още то да се договаря между работодатели и синдикати, както се договарят минималните осигурителни прагове.