Днес на официално посещение в Пловдив бе Н.Пр. Сакер Малкауи – извънреден и пълномощен посланик на Хашемитско Кралство Йордания. Той заема този пост от 07.12.2015 г., отговаря за Румъния, България и Молдова. Мисията му се намира в Букурещ. В дългогодишната си дипломатическа кариера, посланикът винаги е отговарял едновременно за няколко държави, пътува доста, главно в столиците и това е първата му официална визита извън София.
В заседателната зала на община Пловдив Сакер Малкауи бе посрещнат от заместник-кмета по общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците – Розалин Петков и заместник-кмета по култура и туризъм Амелия Гешева, с които разговаря повече от час.
Розалин Петков запозна посланика и придружаващите го лица, представители на йорданската общност в Пловдив, по чиято покана се осъществява визитата, за възможностите и ресурсите, с които разполага втория по големина град в България, за предимствата от неговото географско местоположение, положителния опит на чуждите инвеститори в „Тракия икономическа зона“, в която активно работят повече от 100 предприятия, с над 20 000 заети лица, ползите от близостта на летище Пловдив, интермодалния терминал и важните инфраструктурни проекти, които се реализират в момента. Заместник-кметът очерта и приоритетите, по които работи общинската администрация с цел повишаване на икономическата привлекателност на града и създаването на отлични условия за бизнес и предприемачество. Стана дума и за съсредоточаването на висши учебни заведения, нещо, с което градът се гордее и което отдавна е превърнало Пловдив в своеобразен образователен център на страната.
Заместник-кметът по култура и туризъм Амелия Гешева разказа на гостите за подготовката на града за предстоящото голямо предизвикателство през 2019 година, когато Пловдив ще бъде Европейска столица на културата и за богатото културно-историческо и архитектурно наследство на града под тепетата.
Основният акцент по време на разговорите бе свързан с подписаното през 2004 г. „Споразумение за приятелски връзки и сътрудничество между община Пловдив, България и община Петра, Хешимитско Кралство Йордания“, което е безсрочно и желанието на двете страни да препотвърдят ангажиментите, поети в него за развитие на сътрудничество в направленията: местни власти, промишленост и търговия, туризъм и култура.
Бяха обсъдени възможностите и заявен интерес за съвместни инициативи, свързани с „Пловдив – Европейска столица на културата – 2019“, за обмяна на опит в опазването на културно-историческото наследство, както и за размяна на състави за участие в предстоящия през август, Международен фолклорен фестивал в Пловдив и във фестивала, който се провежда през лятото в Петра. Н.Пр. г-н Сакер Малкауи отправи покана, делегация от Пловдив да посети в най-скоро време Петра и да се убеди колко красив и магнетичен град е. В хода на разговорите бяха отбелязани много общи неща, по които двата хилядолетни града си приличат, както и приоритетното място, което заема туризмът в политиката на управление на Пловдив и Петра.
„Петра е изворът на историята на света.,каза Н.Пр. посланик Малкауи, а Пловдив е град с хилядолетна култура, известна и позната още от древността. Пловдив е сърцето на България!“
Той припомни за визитата на държавния глава на Йордания Крал Абдула II Бин Ал Хусейн през 2001 г. в Стария град на Пловдив и сподели вълнението си от предстоящата, макар и кратка обиколка, която община Пловдив му организира след края на срещата.
Йорданският посланик обеща, че непременно ще се върне в Пловдив със семейството си най-късно през есента, ще си отдели повече време, за да се запознае по-подробно със забележителностите, ще посети културни събития, за да почувства атмосферата на града.
Н.Пр. г-н Сакер Малкауи сподели още, че обича да излиза извън столиците на държавите, да посещава „специалните“ градове, които имат стойност и представляват особена ценност и да осъществява комуникацията си директно. „Пловдив е такъв град!“
В края на срещата, гостите и домакините си размениха протоколни подаръци и си направиха обща снимка за спомен, като си обещаха, че това е само началото на възстановяването на контактите между двата побратимени града.