Гришо е на четвъртфинал в Аустрелиън Оупън!
Гришо е на четвъртфинал в Аустрелиън Оупън! / Gulliver/GettyImages

България отново има четвъртфиналист в турнир от Големия шлем! Григор Димитров стигна до топ 8 на Аустрелиън Оупън след успех с 3:1 сета - 2:6, 7:6(2), 6:2, над Денис Истомин.

Истомин сътвори най-голямата сензация в турнира, отстранявайки шампиона Новак Джокович. Срещу Димитров обаче узбекът не успя да сътвори нова изненада и отпадна, макар и след достойна битка, в която на представянето му повлия и мускулно разтежение. Григор от своя страна демонстрира необходимото за победата ниво и заслужено стигна до втория си четвъртфинал в Мелбърн. Там негов съперник ще бъде Давид Гофен, който отстрани Доминик Тийм също в четири сета.

Двубоят ще бъде в сряда, а българинът е спечелил единствения мач помежду им до този момент.

Мачът срещу Истомин не бе никак лесен за Григор. Узбекът започна мача по страхотен начин и в първия сет напълно надиграваше българина, чиято игра бе изпълнена с грешки.

За щастие през втория сет Димитров стабилизира представянето си. Истомин продължаваше да има леко предимство, но се стигна до тайбрек, в който българинът показа класата си и след 7:2 изравни резултата.

В тайбрека Истомин получи разтежение, което повлия на играта му. Гришо се възползва и поведе с 3:0 след пробив, след което завърши сета с нов пробив за 6:2.

В четвъртия сет на корта имаше само един тенисист и след 6:1 Григор Димитров уаакони своето място в четвъртфиналите на турнира!

Очаквайте подробности!

Първи сет 2:6

Мачът започна с впечатляващо маратонски разиграване, което само ни загатна за това, което ни очаква в следващите часове. Истомин взе първото си подаване без проблеми, а Григор направи същото без много усилия. Мощният сервис на Истомин му донесе нов комфортен гейм за 2:1, но Гришо отговори с първия в мача гейм на 0 за 2:2.

Първият по-завързан гейм бе петият. В него Димитров поведе с 30:15, а след добър ретур направи 40:40. Узбекът обаче взе следващите две разигравания и поведе с 3:2.

За съжаление на сервиса на Григор последваха две грешки от негова страна, а мощен ретур на Истомин значеше 0:40 и три шанса за пробив. Първите две бяха спасени, но при четвъртата удар с рамката узакони първия брейк в мача. Бърз гейм на 0 пък затвърди пробива и при 5:2 доближи Истомин само на гейм от успех в сета.

За съжаление Димитров продължи да прави непредизвикани грешки и набързо даде още един пробив, след който сетът приключи с 2:6 след само 27 минути игра.

Втори сет 7:6(2)

След пробива в края, Истомин имаше предимството да сервира първи във втория сет. Григор опита да бъде агресивен отрано, стигна до 30:30, но мощният сервис на узбека му осигури ранното предимство.

Григор бе през угрозата да допусне нов пробив, след като ретурите на Истомин му осигуриха 40:15. Ас за 30:40 и още три добри първи сервиса спасиха ситуацията за 1:1.

Нов гейм за Истомин отново застави Григор да сервира, а за първи път от доста време сервис геймът на българина бе безпроблемен и доведе до 2:2.

Истомин продължи да бъде перфектен на свой сервис, но постепенно и играта на Димитров се стабилизира и той също взе комфортно следващите си два "задължителни" гейма за 4:4.

Двамата си размениха по още един гейм преди при 5:5 Димитров да стигне до първите си изобщо точки за пробив. Търпелива и разнообразна игра му донесе тази възможност при 30:40. Истомин обаче се спаси с ас, при който топката едва докосна линията. Последва двойна грешка и нов брейкбол пред българина. И той обаче бе спасен с ас на узбека, който с още два прекрасни начални удара си осигури минимум тайбрек в сета. А той бе факт след бърз гейм за Григор.

За щастие именно в тайбрека Димитров демонстрира най-добрата си игра. След два хубави сервиса резултатът бе 2:1, а след добро разиграване българинът направи първия минипробив за 3:1. След грешка на съперника авансът вече бе 4:1. Все пак Истомин върна един минипробив с минаващ форхенд покрай излезлия на мрежата Григор. Димитров обаче направи същото за 6:2, осигурявайки си 4 сетбола. Още първия пък бе оползотворен с топка в аут на Истомин.

Трети сет 6:2

В тайбрека Истомин явно получи разтежение, което наложи получаването на медицинска помощ преди старта на третата част. Проблемът очевидно бе налице, защото в първите геймове узбекът се движеше трудно по корта. Това доведе до перфектен старт за Григор - два сервис гейма на 0, между които постигна и бърз пробив.

Истомин спря серията на българина за 3:1, а постепенно показа признаци, че болкоуспокояващите са подействали. Последва труден сервис гейм на Гришо. Той дори трябваше да спасява точка за пробив при 30:40. Ситуацията бе спасена с ас на втори сервис, след който българинът стигна до 4:1.

Димитров успя да стигне от 0:40 до 40:40 в шестия гейм, но Истомин вссе пак взе подаването си. Григор обаче отговори с гейм на 0.

А сетът завърши още в следващия гейм! При 15:40 Димитров си осигури два шанса за пробив, първият бе пропилян с лош ретур в аут, но при втория прошка нямаше и Гришо се доближи на сет от място в топ 8 на турнира.

Четвърти сет

Истомин взе медицински таймаут и преди началото на четвъртия сет. Узбекът обаче очевидно имаше затруднения с движението си по корта. Григор взе първия гейм на 15, след което се възползва от по-слабия вече сервис на съперника и направи пробив на 0. Той бе затвърден с нов гейм на 0 за 3:0.

==

До този момент двамата са играли помежду си два пъти. В първия мач през далечната 2009 година узбекът печели с 3:6, 6:2, 7:6(3) на Чалънджър, а успехът на Григор е далеч по-престижен - 6:3, 6:3 на Мастърса в Шанхай през 2004.

Треньорът на Гришо: Още малко работа и ще е опасен за всеки

До този момент Димитров премина през Кристофър О'Конъл, Хьон Чунг и Ришар Гаске като в тези мачове загуби само един сет.

Истомин пък хвърли голямата бомба, отстранявайки шампиона Новак Джокович след 5 сета във втория кръг. Световният №117, който играе в Мелбърн с уайлд кард, имаше още един сблъсък в пет сета срещу Пабло Кареньо-Буста в трети кръг. В първия си мач в Австралия пък Истомин победи Иван Додиг с 3:1 сета.

Вече стана ясен и следващият съперник на победителя от мача Димитров - Истомин. Това е Давид Гофен, който отстрани Доминик Тийм.