Учени се доближават все повече до изясняване на загадката около земното ядро
Учени се доближават все повече до изясняване на загадката около земното ядро / Thinkstock/Getty Images

Японски учени извършиха изследвания в условия, близки до характерните за земното ядро, и установиха, че липсващият елемент в познанията за състава му може да е силиций, предаде АФП.

Учените са съгласни, че около 85% от земното ядро са съставени от желязо, а 10% - от никел, докато леки елементи като сярата, кислорода и силиция са кандидати да съставляват останалите 5%.

Според геофизика Ейджи Охтани от университета в Тохоку и неговия екип, силицият е най-сериозният кандидат. Екипът му извършил експерименти с железни и никелови сплави, примесени със силиций, като в лабораторни условия ги подложил на висока температура и налягане. Било констатирано, че данните от рентгеновите наблюдения на сплавите съответстват на тези, получени въз основа на анализа на вариациите в скоростта на сеизмични вълни при наблюдения на земното ядро.

"Извършените експерименти навеждат на мисълта, че останалите 5% от земното ядро са съставени главно от силиций", увери Охтани. Той е на мнение, че кислородът не присъства в земното ядро, защото кристализира трудно.

Резултатите от изследването бяха представени на конгрес в Сан Франциско през декември м.г.

"Особеното е, че експериментите са извършени при висока температура - около 2700 градуса Целзий, и налягане, като се има предвид, че температурата на земното ядро е около 5200 градуса Целзий", отбеляза френско-ливанският геофизик Джеймс Бадро, който преди десетина години заедно с колегите си от Института за физика на Земята в Париж бе стигнал до същите заключения, що се отнася до съдържанието на силиций в земното ядро.

Познанията за земното ядро допринасят да се опознае произходът на нашата планета. "То е като черна кутия, регистрирала случилото се преди 4,5 млрд. години", поясни Бадро. "Колкото по-близо до Слънцето се формират обектите, толкова по-малко железен оксид и следователно кислород има в състава им. И обратно, когато са с голямо съдържание на кислород, произхождат от отдалечени от Слънцето райони", посочи той.

Източник: БТА