• Размер на шрифта:

Обама в прощалната си реч: Демокрацията ни е обречена, когато я приемем за даденост

11 януари 2017 07:26 | Редактор: Eлена Банкова

Президентът на САЩ Барак Обама заяви в прощалната си реч, че сега Америка "е по-добра и по-силна", отколкото преди осем години, когато е дошъл на власт и призова сънародниците си да поддържат демокрацията жива, съобщи АФП.

"Нашата демокрация е застрашена всеки път, когато я приемем за даденост", каза 55-годишният президент демократ, който след дни ще отстъпи поста на републиканеца Доналд Тръмп.

Прощалната реч на Обама в Чикаго бе рекапитулация на изпитанията и успехите, изпълнените и неспазените обещания през осемте му години в Белия дом, отбеляза АП.

Той бе приветстван с бурни овации от хиляди хора. Речта му бе прекъсната от скандирания: "Още четири години!". "Няма как", отвърна Обама, цитиран от АП.

"Тази вечер е мой ред да кажа благодаря", заяви още в началото на речта си Обама. "Всеки ден се учех от вас. Вие ме направихте по-добър президент и по-добър човек", допълни той.

САЩ имат огромен потенциал, "но той може да бъде реализиран, само ако демокрацията ни работи... само ако всички ние, независимо от коя партия сме, възстановим чувството си за обща цел, от каквато имаме отчаяна нужда точно в този момент".

"Да, ние можем", заяви президентът, повтаряйки емблематичния си лозунг от 2008 г. "Да, направихме го", бяха заключителните думи на Обама.

Първият чернокож президент на САЩ призна пред поддръжниците си, че избирането му на най-високия пост не е довело до пострасов ред, както мнозина са се надявали. Според Обама междурасовите отношения са много по-добри, отколкото преди 30 години, но все пак "не сме там, където трябва да бъдем".

Източник: БТА



Етикети: САЩ, Барак Обама, прощална реч

Коментари

Коментирай

Подреди: Първите отгоре Последните отгоре

  • Страница:
  • 1
#9

СЕРИОЗНО ЗА СЕРИОЗНОТО - 11.01.2017 г. 17:15:14

ЕДНО КОРЕКТНО, ИНФО_ОБРАЗОВАТЕЛНО, И ПСИХО_ПРОФИЛАКТИЧНО ЧЕТИВО (С ИЗВИНЕНИЕ КЪМ ЧЕТЯЩИТЕ КОЛЕГИ ЗА... ДЪЛЖИНАТА) :

„Самый провальный директор ЦРУ в истории США“ „Самый провальный директор ЦРУ в истории США“

(Виж: Сергей Латышев: „Джон Бреннан нападает на Трампа, пытаясь замести собственные провалы“; 10/01/2017; 17:52 ; http://tsargrad.tv/article/2017/01/10/samyj-provalnyj-direktor-cru-v-ist...):

... Действительно, а кто такой Бреннан, чтобы читать нотации Трампу?...

- Этот деятель ... был главным советником Барака Обамы по вопросам безопасности и внешней политики в ходе президентской кампании 2008 года. Тогда, когда экс-президент Грузии Михаил Саакашвили решился с американской подачи бросить вызов России в Закавказье, напав ... на Южную Осетию, в результате чего Грузия навсегда лишилась не только этого региона, но и Абхазии.

- Он был главным советником Обамы по борьбе с терроризмом в 2009-2013 годах. В частности, одним из организаторов вызывающей массу вопросов спецоперации по уничтожению Усамы бен Ладена в 2011 году в Пакистане.

- ...На этот же период приходится кровавая операция США и Франции по ликвидации ливийского лидера Муаммара Каддафи. Она уничтожила и погрузила Ливию в хаос, унесший с собой жизни также американских дипломатов...

- "Советы" Бреннана также способствовали дестабилизации обстановки во всем регионе, в том числе в Сирии ... распространению "арабской весны", вызванное которой миграционное цунами обрушилось на Европу и дестабилизировало позиции союзников США в ряде европейских стран, поставило созданный по американским лекалам Евросоюз под угрозу развала.

- Что конкретно "советовал" Бреннан Обаме по России и слушался ли тот его "советов", не известно. Мы все знаем, однако, что ничего хорошего для США не вышло и с попытками организации "цветной революции" в России – "болотные люди" не прошли, Путин вновь стал президентом.

- ... самый страшный провал ожидал Бреннана уже после того, как Обама назначил его в начале 2013 года директором ЦРУ... Заручившись поддержкой некоторых возомнивших себя великими европейских политиков, которые ни в чем не могут отказать США, американцы вместе с немцами, французами, поляками и Брюсселем решили произвести на Украине антироссийский переворот, чтобы "слопать" эту страну и использовать ее в качестве расходного материала для дестабилизации положения в России, смещения ее руководства.

Для русофобского переворота в Киеве, штаб которого размещался в американском посольстве и который курировало, прежде всего, ЦРУ... проплаченные и обученные американскими и союзными им спецслужбами националисты-галичане, глупая киевская интеллигенция и снайперы свергали режим Виктора Януковича, о котором теперь ностальгируют даже во Львове...

Для этого Бреннан лично - и это официально подтверждено - приезжал в Киев, встречался с Турчиновым и Аваковым, подбивая их и других деятелей новой украинской власти залить кровью восставший Юго-Восток, начать гражданскую войну.

... Расчет Бреннана и его коллег был, казалось, беспроигрышным, и США в любом случае получали возможность обрушить Россию ... Москва избежала ловушки и победила ... Украина прекратила движение на Запад за российский счет... Активно реализовывавшийся в советский и постсоветский период - в течение 100 лет! - русофобский проект забуксовал, обнаружив полную экономическую и политическую несостоятельность.

(Искусственно созданная Лениным, Сталиным и Хрущевым территория "незалежней", на которой как никогда не было, так и не появилось никакой прочной государственности, покрылась трещинами и начинает разваливаться).

... А ведь за это придется кому-то ответить... В показанном в понедельник интервью CNN нынешний директор ЦРУ указал, что уходящая администрация допустила просчет, сделав ставку на насаждение демократии западного типа в ходе "арабской весны" ... Бреннан выразил также сомнение в мудрости политики Вашингтона в Ираке и Сирии ... "Выбрали бы мы такой же курс, если бы мы знали наперед, на что способна ИГИЛ в плане взрывного размножения в Ираке и доминирования потом в Сирии? Возможно, нет", - признал он.

В ЦРУ грядут масштабные реформы ... за чудовищные провалы ЦРУ последнего десятилетия, мы скоро узнаем от Майка Помпео, его нового назначенного Трампом директора... „.

#8

dam - 11.01.2017 г. 13:37:31

прищяло им се да си другаруват с путин
на кои ??
македония..сърбия..Унгария..австрия..словакия..всички теа са без излаз на море
останалите знаят с кой да си другаруват..пък на русомилите които от 200 години работят срещу националния интерес пращам поздрави на майките им

#7

Бам - 11.01.2017 г. 13:08:58

Обама, Обама, Обама... Ще запомня твоя мандат с това , че запали толкова войни и дестабилизира толкова държави , колкото не са успели Буш и Клинтън на куп. Не си потушил нито един конфликт, уби Бин Ладен, но създаде ИДИЛ. Говориш на Американците за своята политика като си мислиш , че срещу тебе не са интелигентни хора , а деца от детската градина и ти вярват. Не направи нищо съществено , а затоплянето на отношенията с Куба е благодарение на Руснаците , а не на твоята политика. И последният хит, Русия помогнала за избирането на Тръмп и работела против Хилари :-))) Е те такъв цирк никой от предшествениците ти не би си го позволил .

#6

ХО-ХО-ХО-ХО-ХОООООООООООООООООО - 11.01.2017 г. 12:15:29

ШОК! Кери предаде Обама! Заяви, че Русия е спасила Сирия, а опозицията е тясно свързана с ИД и „Ал Кайда” !

Държавният секретар на САЩ Джон Кери шокира умерената опозиция в Сирия с неочаквани признания буквално в края на мандата си по телевизия MSNBC. В интервюто си той фактически призна победата на политиката на Русия и на Владимир Путин, както и тесните връзки на опозицията с ИД и с „Джебхат ан-Нусра” (сирийското разклонение на „Ал-Кайда”).

Умерените опозиционери яростно критикуват Кери за неговото неочаквано признание и го обвиняват в лъжа.

„Президентът Путин влезе в играта в Сирия, той влезе частично, не само да помогне на Асад да се задържи на повърхността, но и защото ИД радикалните екстремисти започната да удържат значителни успехи и да заемат все повече и повече територия, а положението на Асад беше извънредно крехко” – заявил Кери.

„По такъв начин Русия и Иран решиха, че е дошло време да спасяват Асад, освен това те вероятно се бояха да не би властта в страната да я завладеят екстремистите. Не мога да кажа, че и нас не ни е безпокоила такава вероятност по онова време. Те се опираха на „Ал Кайда” и на ”Ан-Нусра” и ставаха все по-силни, те уверено настъпваха към Дамаск и режимът висеше на косъм” –твърди държавният секретар.

„Пречупи ли Путин ситуацията? Да. Заедно с Иран и „Хизбула” те всъщност преодоляха опозицията. Но! Това обаче не значи, че войната е завършена” – обобщава Кери.

Адепти на сирийската опозиция коментираха изявлението на Кери в социалните мрежи, като заявяват, че „Щатите никога не са ни били приятел. И никой не е бил.”.

#5

АБИЗЯНАТА - 11.01.2017 г. 11:47:44

30.12.2016
Месецът на Обама–триумф на лудостта и агресията
Барак Обама пали конфликти, които друг ще трябва да гаси

Вярвал ли е някой, че светът ще очаква с нетърпениe полагането на клетва от Доналд Тръмп като американски президент, за да се успокои международната обстановка и избегне избухването на голяма война?

Ако това ви се струва като плосък виц, то може би е редно да прехвърлите набързо новинарския поток от международния обмен през последните седмици, за да видите как администрацията на отиващия си президент Барак Обама успя за броени дни да предизвика огромно напрежение.



Да вземем за пример последното абсурдно решение на американския държавен глава, с което той реши да изгони от страната 35 руски дипломати и техните семейства. Безпрецедентно решение, невиждано от времето на Студената война и довеждащо отношенията между Москва и Вашингтон до взривопасна ескалация.



Обвиненията са, че руската държава е извършила хакерска атака, с която е повлияла на изхода на изборите в САЩ, където, о ужас, съпартийката на Обама Хилари Клинтън претърпя тежък провал. За целта Департаментът по вътрешна сигурност и ФБР предоставиха доклад от едва пет и половина странички, в които твърдят, че имат доказателства за такава хакерска атака.



Обвиненията са смешни на фона на изказването на Обама от 18 октомври, в което той директно се обърна към Доналд Тръмп:



„Съветвам господин Тръмп да спре да се оплаква и да се опитва да дискредитира американските избори. Няма нито един сериозен и трезвомислещ човек, който да предполага, че може да манипулира изборите в САЩ, отчасти защото те са толкова децентрализирани и в тях участват толкова много хора”.







Забавно, нали? Два месеца по-късно изборите са манипулирани, не от кой да е, а лично от правителството на Русия и това налага гонене на дипломати, сякаш предстои обявяване на война? 20 дни преди изтичането на мандата на администрацията, която привижда манипулацията и с оглед на това, че бъдещата такава не намира нищо притеснително в изборните резултати?



Ако агресията на Обама и администрацията му беше само по отношение на обвиненията към Русия, то в тях можеше да се потърси някаква глобална логика. Да вземем обаче за допълнителен пример това, което се случва в американо-израелските отношения.



Същата администрация, чиято външна политика се води от държавния секретар Джон Кери, обърна гръб на дългогодишния си партньор в Близкия Изток и дори открито призова за разделяне на държавата на две. Сякаш войните в региона не са достатъчно, та точно в моментът, в който ситуацията в Сирия започва да се нормализира, изкуствено се провокира нов, може би по-голям конфликт, в Израел.



Тук е важно да се отбележи отново, че идващата администрация, водена от Доналд Тръмп и която ще управлява най-могъщата страна в света през следващите четири години, смята това решение за напълно грешно. Лично Тръмп неколкократно е подкрепял Израел в казуса с Палестина и дори сега призова правителството на страната за търпение към американското поведение, защото то ще се промени след 20 дни.



Изненадващ ли е този месец на агресията от страна на Обама? За тези, които не следят отблизо американската външна политика или се доверяват сляпо на захранваните с задокеански грантове медии, може и да е така. Реалността обаче е различна.



Знаете ли в колко държави са падали американски бомби по време на осемгодишния мандат на Джордж Буш, предшестващ този на Барак Обама? Точно четири – Афганистан, Ирак, Пакистан и Сомалия. Колко страни са бомбардирани от САЩ по време на мандата на Обама? Девет. Точно така – над двойно повече, отколкото по времето на свръхагресивната администрация на Буш. Към Афганистан, Ирак, Пакистан и Сомалия можем да добавим Йемен, Либия и Сирия. Американски дронове удрят и в Камерун, както и в Уганда. Може би трябва да отбележим и силното американско влияние в процесите в Украйна, които доведоха страната до (все още продължаваща) гражданска война.



С оглед на тези факти трудно бихме могли да наречем Обама миротворец. Колкото това определение важи и за провалилата се на вота Хилари Клинтън, чиято реплика „Дойдохме, видяхме, той умря“ след смъртта на либийския диктатор Муамар Кадафи ще остане в учебниците по история.



И да се върнем към началото – вярвал ли е някой, че светът ще очаква с нетърпение встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, за да се тушира напрежението между великите сили? Е, не само ни остава да го вярваме, но можем и да се надяваме, че през оставащите си двадесетина дни власт администрацията на Барак Обама няма да се впусне в още някоя лудост.



Михаил Кръстев, frognews.bg.

#4

Самурай - 11.01.2017 г. 11:21:22

Айде мъна Барак Хюсеинович!!!
И какви са тез приказки, че Чикаго му бил роден град??? Нали фалшивия му акт за раждане е от Хаваите??? А всъщност е от западна Кения!!!

#3

ОПС - 11.01.2017 г. 11:19:21

ДОЛУ НЕГЪРА ПОКАЗА И ДОКАЗА ,ЧЕ Е ДОЛЕН ,А НЕ УМИРОТВОРИТЕЛ КАКТО БЕШЕ КАЗАЛ ,ЧЕ НЯМА ДА ИЗПРАЩА ВОЙСКИ ПОВЕЧЕ В ИРАК ,НАПРОТИВ ДОРИ ГИ СПИРА И ЩЕ ГИ ПРИБИРА В АМЕРИКА ?! Е ТОВА НЕ СТАНА ,ТОЙ СЪЩО ПО КОМАНДА НА ДОЛНИЯ СИ ШЕФ УНГАРСКОЕВРЕЙСКИЯ ПРЕСТЪПНИК СОРОС ,КОЙТО ГО СЛОЖИ НА ПОСТА ЗА ДА УНИЩОЖАВА ХОРА-ИЗВИНЯВАМ СЕ ДА ПОМАГА ЗА ДЕМОКРАЦИЯТА В СВЕТА ....! СРАМОТА! УБИЙТЕ ГО С КАМЪНИ ТОЗИ УБИЕЦ И ВИНОВНИК ЗА ВОЙНАТА В СИРИЯ ! ЧЕРНИЛКА ГНУСНА ! ОБАМАТА Е ДОЛЕН ЧЕВЕЙ-СОРОСОИД КАКТО И КИЛЪРИ КЛИНТЪН ,ДОНАЛД СМАЧКАЙ ГИ !

#2

не сте, но скоро ще отидете - 11.01.2017 г. 10:35:57

"не сме там, където трябва да бъдем".
Така е, не сте там където трябва да бъдете, но скоро и това ще се случи. Войната в Близкия изток е на края и след това логичното е, че следва военния трибунал и тепърва ще има да обяснявате кой какво е правил, къде са му на Асад химическите оръжия и на Кадафи атомните бомби и т.н. лъжите с които започнахте войната. Та спокойно скоро ще се случи и то не само за негъра и кръга подкрепящ войните за лична облага, а и за европейските „лидери“ хванали се на приказките ви и съсипали и продали Европа.

#1

max hot - 11.01.2017 г. 08:54:29

BEST HITS 2017 https://youtu.be/xS5p1cyTt2E

  • Страница:
  • 1