В края на декември 2016 година 19% от българите декларират, че биха гласували за нова партия. Това показват данни от национално представително проучване на „Екзакта Рисърч", проведено в края на декември.
Най-често това е избор на мъже, на хора на възраст между 50 и 60 години, на високообразовани и заможни хора, на жители на областни центрове, както и на десни избиратели. Този профил на подкрепа за нови партии показва обществени очаквания за нови формации предимно в дясната част на политическия спектър.
Няма Реформаторски блок, обяви сваленият лидер на СДС в София
Важен ресурс за новите десни са онези избиратели, които се определят като „бивши седесари" (общо 18% от българите).
Те представляват по около 40% от настоящия електорат на РБ и на ДСБ, една четвърт от електората на ГЕРБ и една трета от електората на „Воля".
Непосредствено след заявката на Христо Иванов за създаване на нова политическа формация „Да, България", одобрението към него възлиза на 14%.
Христо Иванов учреди "Да, България" и се зарече да се бори с корупцията
Категоричното дистанциране на Радан Кънев и ДСБ от РБ и заявката да се работи за нов дясно-центристки проект му носи по-скоро позитиви. Одобрението му в изследването на Екзакта възлиза на 15%, като този дял е значително по-висок в сравнение с одобрението му от преди президентската кампания.
Радан Кънев: Аз съм най-разпознаваемият десен политик след Борисов
11% от българите гледат с добро око на възможността за евентуално обединение между бъдещите проекти на Радан Кънев и Христо Иванов. 28% възприемат негативно подобна възможност, а над 60% не изказват мнение по въпроса.
Радан Кънев за новия проект: Едрият и медийният бизнес нямат място в политиката
Изследването е проведено сред 1000 пълнолетни българи, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка, в 92 населени места на страната. Проучването е проведено между 27 и 30 декември 2016 г. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано интервю по домовете на респондентите.
Източник: Фокус