На извънредно заседание на Комисията по правни въпроси в Народното събрание във вторник ще се обсъди проект за решение, свързано с проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум. Това обяви председателят на комисията Данаил Кирилов на брифинг в централата на ГЕРБ.
Смятаме, че това е първото и основното действие по Закона за прякото участие на гражданите, което е свързано с изпълнението и прилагането на волята на избирателите, каза той. Започваме обсъждането с убеждението и с надеждата, че ще получим подкрепа в тази връзка и от други парламентарно представени сили, коментира Кирилов.
Омбудсманът: След референдума депутатите са длъжни да приемат промените в Изборния кодекс
Той посочи, че през последния месец и половина ГЕРБ са подготвили законопроект за прилагане на мажоритарната система изцяло при провеждане на избори за народни представители и планират да го внесат в деловодството на Народното събрание този четвъртък.
Кирилов коментира, че призивът на ГЕРБ към новоизбрания президент Румен Радев за удължаване на работата на НС до разглеждане на законодателните промени е за три-четири седмици, за да могат да се приемат промените в Изборния кодекс.
Какво е мажоритарен вот и какви са различните варианти за него?
Ако има консенсус и получим подкрепа, това означава, че бихме могли да се справим и в сегашния времеви хоризонт на настоящото НС, бихме успели, при много напрегната работа, до 26-27 януари да обсъдим на второ четене тези промени, каза Кирилов.
В отговор на упреци на БСП Александър Ненков коментира, че ако от ГЕРБ са имали желание някой да замита нечии следи с искането си за удължаване на работата на парламента, са щели да вземат мандата от президента Росен Плевнелиев и да го реализират. Според него, ако от БСП са толкова искрени в техните притеснения, е трябвало те да вземат мандата, а не да бягат от отговорност и да извадят наяве всички неща, които ги притесняват.
"За" и "против" мажоритарната избирателна система
Ненков посочи, че искат живота на този парламент да се удължи с няколко седмици до приема на промените в Изборния кодекс, за да могат да се съобразят с волята на избирателите, изразена на референдума.
Източник: БТА