Празнуваме Ивановден
Празнуваме Ивановден / Дарик - архив

На 7 януари православната църква почита паметта на свети Йоан Кръстител, който кръщава Иисус Христос в река Йордан. Празникът е наричан от народа Ивановден.

Свети Йоан Кръстител е наричан още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на месията с проповедите си. Той е последният старозаветен пророк. Свети Йоан се е прочул като проповедник в Юдея и Галилея, където увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. За да се пречистят, ги кръщавал с вода. По нареждане на Ирод Антила пророкът е заловен и обезглавен.

Не случайно празникът на свети Йоан е точно на следващия ден след празника Богоявление, Кръщение Господне, защото той е важен участник в това събитие и по този начин Църквата му оказва нужната почит.

Имен ден празнуват днес Иван, Иванкa, Иванина, Ванина, Ваня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовко, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна. В община Враца именниците днес са над 4 700, като най-популярно, разбира се, е името Иван, както се казват над 1 800 души. Женският вариант - Иванка, носят над 800 дами от региона. Мъжете, които се казват Ивайло са над 1000.

Според народната традиция, на Ивановден продължава обредното къпане за здраве, което се прави на Богоявление. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или от девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. През този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже, и именниците.