Днес е Богоявление
Днес е Богоявление / снимка: Пресцентър - Община Горна Оряховица

Православната църква отбелязва на 6 януари  Свето Богоявление  - Йордановден. Според библейската легенда на този ден Иисус Христос е покръстен от Йоан Кръстител във водите на река  Йордан.

Когато Иисус Христос навършил 30 години, дошло време да разкрие божествения си произход и да тръгне сред народа си, за да го учи на словото божие. Според еврейския обичай, никой нямал право да проповядва, нито да стане свещеник или учител преди тази възраст.

В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение”. Оттук идва и названието на празника - Богоявление.
Според народното поверие, през нощта срещу Богоявление  небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

Вярва се още, че тогава водата се пречиства и  придобива голяма сила. Затова денят е известен и като Водици и Водокръщи.

Всички участват за здраве в освещаването на водата след празнична черковна служба. След това свещеникът хвърля Светия кръст във водата, а млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура, за да извадят кръста. Който го извади е  здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът.

Според поверията ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година.

На Богоявление светената вода в православните храмове се обновява и всеки отнася от нея вкъщи, тъй като пречиства душата и предпазва от болести. Светената вода се съхранява през цялата година и се използва в трудни за семейството моменти.

Йордановден се смята за последен от периода на т.нар. "мръсни дни”. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.

Имен ден на Богоявление празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Божан, Божана, Боян, Бояна, Бонка, Богдан, Богдана, Боголюб и Боголюба.

На 6 януари се освещават и  бойните знамена на Българската армия. За първи път в българската история по инициатива на цар Симеон I се отслужва водосвет на българските бойни знамена на 19 август 917 г. преди битката при река Ахелой  на 20 август 917.

След Освобождението на България, ритуалът започва да се извършва всяка година на Богоявление. След прекъсване, през 1946 г. със Заповед на министъра на отбраната традицията е възстановена на 6 януари 1993 г.