Близо 1500 мигранти, които живеят в парковете и градинките на сръбската столица Белград, отказват да се преместят в пригодените специално за тях временни лагери за настаняване, съобщава националното сръбско радио РТС.
Piégés dans le froid d'un entrepôt de Belgrade, des migrants se heurtent aux portes closes de… https://t.co/24ZT3RHn9C pic.twitter.com/VrMwEUNbew
— ALERTE INFO (@AlerteInfo_) 9 декември 2016 г.
Ежедневно около 40 служители на службата по работа с бежанци и мигранти обикалят улиците на Белград и убеждават мигрантите, които са предимно от Близкия изток, да отидат в лагерите. „Ние предлагаме помощ на всеки и който поиска може да бъде прибран в приемен център за бежанци, където ще се измъкне от студа", казва комисар Иван Мишкович.
“@AFP: Frozen and homeless, no Christmas cheer for migrants in Belgrade pic.twitter.com/5bz1cexOis”
— Mike Walker (@New_Narrative) 12 декември 2016 г.
Въпросът по прибирането на мигрантите става все по-актуален и заради тежката метеорологична прогноза за региона, където се очаква стойностите на термометрите да паднат до под 20 градуса по Целзий.
Migrants stand in a food line in Belgrade, Serbia pic.twitter.com/U7VqkRVYtI
— Earthman Journalist (@Intprofessor) 22 декември 2016 г.
По думите на Мишкович отказите на мигранти да бъдат прибирани зачестяват, включително и заради факта, че много от тях очакват връзка с трафиканти на хора, които да ги извозят към Западна Европа.
Независимо от това властите не обмислят насилствено прибиране на хората от парковете и градинките. В Белград дори е създадена специална зона с безплатен интернет на едно от местата, обитавани от бежанците.
Frozen, homeless: no Christmas cheer for migrants in Belgrade: https://t.co/1patDfsnFY pic.twitter.com/Xnd5pMt17R
— Rosie Scammell (@rosiescammell) 12 декември 2016 г.
Най-голям брой бежанци има в парка край столичната авто и жп гара. Голям лагер има и пред икономическия факултет на Белградския университет.
През сръбска територия минава т. нар. балкански маршрут, използват от голяма част мигранти за придвижването им от Гърция и Турция към Западна и Северна Европа. Според оценки от началото на бежанската криза през територията на Сърбия са преминали над 1 млн. мигранти.
Източник: БГНЕС