Зам. председателят на парламента  и народен представител Иван Иванов: Парламентарният контрол трябва да става по места
Зам. председателят на парламента и народен представител Иван Иванов: Парламентарният контрол трябва да става по места / DarikNews.bg

"Парламентарният контрол трябва да става по места. Министрите, към които има питания трябва да бъдат на местата с народните представители от съответния регион, при хората и при проблема", категоричен е народният представител от Великотърновска област и зам. председател на Народното събрание Иван Иванов. Според него, проблемите на хората се решават не от разстояние и чрез приемни в областните градове,  а със срещи с хората по места.

Иван Иванов отчете дейността си и отбеляза основни приоритети в предстоящата си работа. Според него е възможно създаването на единна дясна платформа. "Целта е около Гражданския съвет на Реформаторския блок да се съберат лидери на партии от дясното, включително и нови проекти, за да се консолидира ново реформаторско мнозинство", обясни Иванов. За такива стъпки обаче може да се говори едва след очакваното в събота създаване на новата партия на Христо Иванов.

"Моята равносметка включва три важни приоритета, по които трябва да се работи. На първо място  са традиционните български добродетели като родолюбието, трудолюбие, взаимопомощ, благотворителност. Силна държава може да има, когато сме заедно, а не разединени", твърди Иван Иванов. "Ние забравяме цялото", смята депутатът. Друг приоритет е националната идентичност. "Бидейки част от Европа, ние забравяме кои сме, което ни вкара в криза на идентичността", каза още Иванов. Приоритет са и институциите, които правят държавата. “Когато в една държава няма правосъдие и върховенство на закона, това не е добре. Назначенията стават по роднинска линия, партийна принадлежност или приятелска линия. Оттам расте корупцията. Хората вярват, че не могат да успеят с качества, а по тези начини. Така корупцията става белег на нашата фасадна демокрация”, убеден е Иванов. Той е категоричен, че в политиката трябва да влизат необременени хора.

“Като народен представител от Велико Търново и зам. председател на парламента смятам, че не съм предал избирателите си. Не съм си позволявал  да не идвам в региона си и да не се срещам с хората. Един народен представител трябва да работи мажоритарно. От първия ден, в който съм избран съм работил с хората, отчитал съм се пред тях”, обясни още Иван Иванов.

Зам. – председателят на парламента е внесъл около 30 законопроекта в Народното събрание. Всички те обаче са били обсъждани предварително с хората, защото според него качеството за работата на един народен представител е не колко законопроекта е внесъл, а колко от тях са обсъдени с хората. Сред внесените от Иванов законопроекти са Законът за доброволчеството и  за местното самоуправление.

Въпросите, които Иванов предстои да постави в парламента са за третокласната пътна мрежа и начините за финансиране и поддържане, защото във Великотърновско парите за това са малко. Другият въпрос е  към. Министър Москов  за ТЕЛК – овете. “Около 300 хиляди са “фалшивите” инвалиди. Парите от тях могат да се използват за истинските”, обясни Иванов. Той е категоричен, че въпросите, които са му поставяни е поставял винаги на Парламентарен контрол.

“Тъжно е, когато при теб дойдат хора, които са в тежко социално положение. В този смисъл за мен приемните в областните градове не са от особена полза, защото идват едни и същи хора,  с едни и същи проблеми. Приемните трябва да са по – места, при хората и проблемите. Затова смятам, че и Парламентарният контрол трябва да е по места”, убеден е  Иванов.

С работата си той е успял да осигури бус за Дома в Дебелец, Проект “Усмивка за всеки”, домашни  аптечки за социално слаби хора от общините Златарица и Елена. По негово настояване военният министър се е ангажирал да се помогне за ремонт на Военния клуб във Велико Търново.

Сред приоритетните са били и проблемите на трите висши училища в областта – ВТУ” Св. св. Кирил и Методий”, НВУ “Васил Левски”  и Свищовският университет.

“Имам 2 болки, два проблема,  за които не ми стигна времето”, призна Иванов. Първият проблем е концесията на летището в Горна Оряховица. “За мен това,  което се случва там е преливане от пусто в празно”, твърди Иванов. Другият проблем е магистрала “Хемус”.

Съветите на Иванов към депутатите от бъдещото народно събрание са да направят нещо по тези приоритети, както и по проблема със Старото военно училище във Велико Търново.

“Ако съм депутат в следващото Народно събрание ще отправя такива питания, но още не съм сигурен дали ще се кандидатирам”, обясни Иванов. Едно е сигурно обаче, ако го направи ще е кандидат от Велико Търново. “Това е градът, в който съм станал човек и който е на сърцето ми. Трябва да се работи на място”, категоричен е Иванов.

Иванов коментира и ситуацията около предстоящите  парламентарни избори. “Реформаторският блок влезе в коалиция с надеждата, да тръгнат да се правят реформи, но нашите министри се оказаха с двата крака в капана и рейтингът им е по – нисък. Защото реформи каквито хората искат и очакват не се случиха”, обясни Иванов. Затова той се надява да се създаде Дясна реформаторска платформа, която да обедини десни лидери.

“Не виждам политически играч, който може да спечели освен ако не се държи популистки. Защото хората ще търсят промяна”, категоричен е Иван Иванов.