Велико Търново ще отбележи настъпването на китайската Нова година с атрактивен спектакъл в жанра "Съчуанска опера”, а в старата столица за събитието ще пристигне китайският посланик в България. Специално подбрана компилация от красиви инструментални мелодии, певчески изпълнения, традиционни танци, циркови и акробатични номера, ще зарадва публиката в старопрестолния град, съобщиха заместник-кметът Ганчо Карабаджаков и директорът на общинската дирекция "Култура и туризъм” Нелина Църова. Представлението ще бъде на 14 януари в Двореца на културата и спорта "Васил Левски” от 19,00 ч.
Час по-рано, в 18,00 ч. във фоайето на ДКС ще бъдат демонстрирани традиционни китайски занаяти и изкуства, открита ще бъде и изложба, а входът за всички събития е свободен.
"Съчуанската опера няма нищо общо с познатата класическа опера. Съчуанската представя характерната за азиатската държава и народ култура. Тя съчетава разнообразни изкуства – музика, пеене, танц, акробатика, еквилибристика", обясни Нелина Църова. Изпълненията в програмата са 14, а на сцената ще излезе състав на младежки арт ансамбъл от провинция Съчуан. Трупата е добре известна в целия свят и се е изявявала в 40 държави и райони, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Русия, Швеция, Румъния, Бразилия, Япония. Ансамбълът има водеща роля за опазването, популяризирането и обновяването на жанра "Съчуанска опера”, както и за обучението на млади артисти.
Публиката ще се докосне до традиционни китайски обичаи, облекло, музикални инструменти, елементи от бита и фолклора на азиатската държава. Програмата е разнообразна и включва изпълнения от класически опери, драматични и хумористични творби. Фрагментът "Счупеният мост“ от класическата оперна пиеса "Легенда за Бялата змия“ представя любовна история. Творбата "Башан Сюкай”, един от авторите на която е талантливият драматург Уей Минг Лун, описва трагичната история на герой, който се противопоставя на извършена несправедливост срещу народа. Хумористично музикално произведение разказва за император, който искал да яде фурми без пари. "В програмата са включени и инструментални изпълнения на типични китайски духови, струнни и ударни инструменти, пластична акробатика и калиграфия", съобщи още Църова.
За втора поредна година Велико Търново отбелязва китайската Нова година. Инициативата бе на кмета Даниел Панов и екипа му в общинската администрация. "Празничната програма през януари 2016 г. се радваше на голям интерес от страна на великотърновци и над 2000 души аплодираха миналогодишното шоу", припомни зам. - кметът Ганчо Карабаджаков.
Организатори на настоящия спектакъл са Община Велико Търново и Посолството на Китайската народна република в България. Съдействие оказват и от Институт "Конфуций” към ВТУ "Св. св. Кирил и Методий”. Сред гостите ще бъдат посланикът на Китай в България, както и аташетата по културните и търговските въпроси.