Зелените с протест срещу мръсния въздух
Зелените с протест срещу мръсния въздух / БГНЕС, архив

Въздухът в Стара Загора е нездравословен за дишане. Това скъсява живота ни и увеличава хроничните болести, е мнението на „Зелените". Те предлагат конкретни мерки как да се подобри ситуацията.
Всяка година България губи населението на един средноголям град като Гоце Делчев или Карнобат заради мръсния въздух, който дишаме.

Според официалните данни на Световната здравна организация, България е на второ място по смъртност вследствие на мръсен въздух, а и Стара Загора е един от градовете нуждаещи се от подобрение в тази сфера. При нас максималната норма за фини прахови частици се надвишава в повече от 51 дена годишно, при максимално допустими 35.

Зелените организират национален протест в София на 11 януари. Според тях има бързи, лесно изпълними и нескъпи мерки, които могат да подобрят съществено ситуацията с мръсния въздух веднага, стига да има съответната политическа воля за това.

Те настояват за изпълнение най-малко на следното:
1. Замяна на социалните помощи за отопление с твърдо гориво с такива за по-екологични източници на отопление (напр. ток, газ, парно).
2. Данъчни стимули за ограничаване консумацията на твърдо гориво, особено в големите градове (напр. по-висок данък „сгради", съответно отстъпки при преминаване на по-екологично отопление).
3. Драстично ограничение на дизеловите автомобили над определена възраст чрез промяна на местните данъци върху МПС („замърсителят да плаща повече"), както и чрез спиране от движение на автомобилите без катализатори.
4. Превръщането на обществения и велосипедния транспорт в по-привлекателни и изгодни алтернативи за придвижване от автомобила чрез увеличаване на бързината на придвижване с тях, обновяване на подвижния състав с екологични возила, атрактивна ценова политика, съответно по-голям контрол и цена за паркиране на автомобили.
5. Преразглеждане на общинските договори за почистване с цел редовно метене и миене на градовете и недопускане на използване на пясък при зимното почистване.
6. Драстично увеличение на зелените площи в градовете и прекратяване на практиките на застрояване на паркове и градинки. Увеличаване на средствата за поддръжка на съществуващите зелени площи и недопускане автомобили да навлизат и да паркират в тях.