Иконописта е творческо-сакрален акт. В това е убедена преподавателката по теология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Адриана Любенова. Тя самата е изрисувала десетки икони. В момента, заедно със студенти от различни специалности, иконописват храма на висшето учебно заведение, който ще е вторият в страната, носещ името на автора на „История славянобългарская“.
Иконописта не може да се разглежда само като естетическа характеристика, научно познание или само като богословско съдържание, тъй като по този начин се пренебрегва същността на самата икона, счита още ръководителят катедра „Теология“. Зографите са тези, които всъщност превеждат божието слово в образи, а иконите са средство, което ни помага да разберем божествените истини, казва още тя.
Към изографисването Адриана Любенова е привлякла и малки деца. Тя е нарисувала десетки, ако не и стотици икони, броят им тя не помни. Най-много от тях са с изображенията на Богорица, Исус Христос, Свети апостол Ерм, който е покровител на Пловдив, преподобният Свети Паисий Хилендарски, Свети Климент Охридски.
Вярата е част от нашата идентичност, казва още Адриана Любенова. Затона тя се занимава активно и с организирането на поклонически пътувания на деца от български училища зад граница.
За изкуството и значението на иконописта чуйте още в звуковия файл.