Правителството одобри Морската стратегия на България и програмата от мерки за териториалните морски води в тяхната цялост - от бреговата линия до границата с изключителната икономическа зона на страната, които са разработени за шестгодишен период. Целта е постигане на съгласуваност между различните политики, споразумения и законодателни мерки, чието въздействие е насочено върху морската околна среда и нейното опазване, информират от правителствената пресслужба.
За намаляване и антропогенният натиск върху морската среда са планирани мерки, с които да се гарантира постигането на целите на Морската стратегия за опазване на морските води. Те са свързани със защитата и съхраняването на морската околна среда, с предотвратяване на нейното влошаване и възстановяване на морските екосистеми в територии, които са били неблагоприятно засегнати.
Мерките са свързани и с предотвратяване и намаляване на въвеждането и освобождаването на вещества с антропогенен произход в околната среда. Целта е поетапното премахване на замърсяването и гарантиране на липсата на съществено въздействие или опасност за човешкото здраве, биологичното разнообразие на морските екосистеми и законосъобразното използване на морето.
С Морската стратегия и програмата от мерки се изпълняват изискванията на Рамкова директива за морска стратегия, чиято основна цел е поддържане или постигане на добро екологично състояние на морската околна среда до 2020 г. Въвежда се и принципът на дългосрочно планиране и координирано прилагане на Рамковата директива между компетентните органи, имащи отношение към опазването на морската околна среда.
Одобрени са промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие
Правителството одобри и проект на закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и предлага на Народното събрание да го приеме. Целта на промените е да се създаде необходимата нормативна база, способстваща за въвеждане на възможността за групиране и класифициране на морските плажове съобразно техните физико-географски дадености и видовете туристически услуги, които могат да бъдат предоставяни в рамките на дейностите по стопанисването им.
Предложена е цялостна преработка на административно-наказателните норми с цел да бъде определена компетентността на органите при установяване на административни нарушения и налагане на наказания.
Предвидена е процедура и ред за прилагане на принудителните административни мерки, като същите, доколкото не са административни наказания, могат да се прилагат самостоятелно или кумулативно с предвидените наказания.