Традициите в очакване на Бъдни вечер
Традициите в очакване на Бъдни вечер / DarikNews.bg, архив

Бъдни вечер е един от най- големите и  важните семейни празници в годината, посветен на дома и близките. Според библейското предание на Бъдни вечер започват родилните мъки на Дева Мария и това е началото на Христовото рождение.

Много и различни са традициите за специалната вечер.

Преди да се нареди трапезата, стопанинът трябва да сложи голямо дърво в огнището, което наричат Бъдник и трябва да гори през цялата нощ. Според някои вярвания, колкото повече са искрите в огъня, толкова по – здрави ще са хората през годината и повече берекет ще споходи стопаните.

В миналото празничната постна вечеря се нареждала върху слама или върху синия. На трапезата трябва да има нечетен брой постни ястия -  7, 9, 11. Хубаво е на масата да има варено жито, фасул, сърми, пълнени чушки, ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино.

На трапезата задължително трябва да присъства обредна пита с паричка. Смята се,че на когото се падне парата, ще бъде щастлив и здрав през цялата година. При разчупване на обредния хляб първото парче символично се оставя за Богородица и починалите, после за къщата, а следващите се раздават на всеки член от семейството според възрастта, както и на домашните животни. Ако сребърната пара е в парчето, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички.

Най-старият мъж в дома прекадява трапезата преди вечеря. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът.

В някои краища кади най – възрастната жена.

Първото нещо, което домакинята трябва да сложи на трапезата е солта, защото тя ни помага да се отървем от лошите мисли, погледи и случки.

Според поверията за Бъдни вечер моми, на които им е време да се омъжват, не месят хляб, защото се вярва, че ако се омъжат през годината, ще изнесат плодородието от къщата.

Забранено е пепелта от бъдника и сламата да се изхвърлят, а  който седне на трапезата, не бива да се оглежда много, защото рано ще му побелеят косите.

След вечеря, масата не се вдига и остава така цяла нощ. Смята се, че през тази нощ идват починалите ни близки хора да се нахранят и най – вече да благословят живите.