Прокуратурата погна ЧСИ Атанас Атанасов
Прокуратурата погна ЧСИ Атанас Атанасов / Дарик архив

Окръжна прокуратура-Пловдив повдигна обвинение на 50-годишния Атанас Атанасов за това, че в периода от 17 септември 2007 г. до 16 юли 2013 г. в Пловдив, при условията на продължавано престъпление, в качеството му на длъжностно лице – частен съдебен изпълнител (ЧСИ) с район на действие Окръжен съд-Пловдив, е присвоил чужди пари на обща стойност 736 621 лв. Парите са му поверени да ги пази и управлява, като длъжностното присвояване е в особено големи размери.

Обвиняемият встъпил в длъжност на 3 април 2006 г. с подписване на клетвен лист пред Съвета на камарата на ЧСИ и така придобил качеството на длъжностно лице. Съгласно Закона за частните съдебни изпълнители той е трябвало да има най-малко една специална сметка на свое име в банка за паричните средства, които получава от осребряването на имуществото на длъжници. При започване на дейността си Атанасов открил такива сметки в четири банки.

С решение от 15 юли 2013 г. Върховния касационен съд е оставил в сила решение на Дисциплинарната комисия на камарата на ЧСИ от 23 ноември 2012 г., с което на обвиняемия е било наложено дисциплинарно наказание – лишаване от правоспособност като ЧСИ за срок от три години. Поради тази причина съдебният му архив е бил прехвърлен на негов колега със заповед на министъра на правосъдието.

На 28 октомври 2014 г. камарата е била уведомена за недостиг на средства в специалните сметки на Атанасов. В тях се съхранявали внесените пари на длъжници, които частният съдебен изпълнител трябвало да преведе по сметки на взискателите. Изготвена била справка за движението на сумите по специалната банкова сметка на обвиняемия. Установено било, че по 33 изпълнителни дела длъжниците внасяли пари, но не са били извършени плащания по сметките на взискателите. По делото е установено, че при управление на поверените му пари, собственост на длъжници, Атанасов не се е разпореждал с тях служебно, а го е правил в свой личен интерес – теглил различни суми, както и изплащал свои задължения към НАП-Пловдив, камарата на ЧСИ, сметки за изразходвана електроенергия и т.н.

Заключението на назначена съдебно-счетоводна експертиза сочи, че в горепосочения период обвиняемият се е разпоредил с общо 736 621 лв., които не са възстановени. Той не се признава за виновен по така повдигнатото му обвинение.