Близо 300 000 лева от общинския бюджет ще бъдат отпуснати през 2017-та година за археологически разкопки в Пловдив. От тях 260 000 лева основно са за Одеона и Небет тепе, а останалите - за аварийни проучвания, съобщи зам.-кметът по култура Амелия Гешева, като припомни, че през изминаващата година сумата, заделена от градската хазна за разкопки, възлизаше на 160 000 лева.
Според експрети от Министерството на културата, „Пловдив е археологическата столица на България“, добави още Гешева.
Детско погребение и два бронзови кръста - реликварии откриха на Голямата базилика
По 31 обекта за запазване на културното наследство на Пловдив са работили активно археолозите в града през изминалите 12 месеца. Един от най-значимите от тях е Голямата Базилика. Разкопките там са спрени заради зимния сезон и ще продължат с пълна сила през пролетта на другата година. Очакванията са до края на 2018-та обектът да е напълно готов - с изградено защитно покритие и с оформено красиво площадно пространство с ниска сграда и прозрачен покрив.
Премахват "ухото" до Голямата Базилика
Годината беше много интензивна от страна на разкопки, финансирани от Община Пловдив, подчерта от своя страна и директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов. Знакови са и археологическите проучвания по време на ремонта на Коматевско шосе и бул. "Васил Априлов", каза още той.
От думите му стана ясно още, че сондажите, направени на Небет тепе от специалисти, доказват, че на мястото не е имало средновековна кула. Доказателство за това би било останки от нея. „Такива обаче липсват“, каза Кисьов.
10 милиона лева за Северния кораб на Голямата Базилика
През следващата година обектът ще бъде реставриран и експониран без излишни бутафории, подчерта още той.
Разкриват археологията на Небет тепе в Пловдив
Предвижда се разкриване на крепостните стени, така че да се възстанови старата инфраструктура на тепето.
Още за намеренията на археолозите за реставрацията на Небет тепе, чуйте в звуковия файл от директора на Археологически музей в Пловдив.