- Трети ден интернет дискусия за смяна името на Димитровград
- Трети ден интернет дискусия за смяна името на Димитровград
Бурни полемики в димитровградските групи на социалната мрежа предизвика заявеното там мнение на евродепутата от ПП ГЕРБ Андрей Ковачев, че името на Димитровград трябва да бъде сменено и градът да бъде кръстен на Св. Димитър. Защо Ковачев извади тази тема от нафталина и отвори Кутията на Пандора, коментират жителите на града, като дори призовават той да бъде отзован. На страницата му в социалната мрежа също вече трети ден тече дискусия, като той написа, че се радва за това, тъй като демокрацията е свобода на мненията и уточнява, че това е личната му позиция.
Кметът Иво Димов днес също заяви личната си позиция и бе категоричен, че това не е тема от дневния ред на политическата партия. Той се обяви и против заличаването на символи от времето на социализма в града, според регламентираното в приетия на първо четене закон. Докато съм кмет няма да дам нито един такъв символ в Димитровград да бъде заличен или унищожен, заяви той. Г-н Ковачев е изразил личното си мнение, аз също заявявам своето, но няма каквито и да е действия или намерения от партията, в която сме и двамата, за смяна името на града. Това е нещо, което могат да решат единствено жителите му, а като гледам мненията в социалната мрежа, те са категорично против, коментира още Иво Димов.
Темата за смяна името на Димитровград бе актуална в началото на 90-те години на миналия век. Тогава против тези намерения гражданството събра около 30 000 подписа, които бяха връчени на тогавашния кмет Господин Георгиев. Д днешна дата той и председателят на групата съветници на левицата по онова време Пенко Ганев си спомниха най-емоционалния момент- митинг в района на ЖП гарата, когато най-отявлените защитници на името легнали на релсите и с телата си спрели международен влак. Града запазва името си, тъй като няма предишно, старо име, което да бъде възстановено- това бе становището на комисията по преименуване към президента Желю Желев тогава и председателя й Николай Генчев, спомнят си с днешна дата Господин Георгиев и Пенко Ганев. Чуйте разказа им в приложения файл.
Част от онази подписка, събрана в кашон, се пази в димитровградския музей. Той съхранява и част от документите по опита за преименуване на Димитровград, включително и позицията на група столични интелектуални, разказва уредникът Николина Умурска. Директорът на музея Елена Георгиева си спомня, че тогава пишат до комисията по преименуване позиция, в която доказват, че името не е „спуснато отгоре“, а възниква спонтанно на митинга на първите пристигнали да строят новия град бригадири. Дори Георги Димитров е щял да ни дърпа ушите и не е бил много съгласен да се кръщава на името му град, но когато разбрал, че това е било спонтанното желание на бригадирите, склонил, разказа Елена Георгиева. Чуйте още в звуковия файл.
В димитровградските групи вече текат и анкети:
В социалната мрежа димитровградчани се обявяват категорично против смяна на името.