Храмов празник събира гости от цяла България в манастира „Свети Никола”
Храмов празник събира гости от цяла България в манастира „Свети Никола” / снимки: Тина Соколова

Гости от цяла България събира днес манастирът „Свети Никола" край лесичовското село Калугерово. На днешния празник местните хора по традиция се черкуват в светата обител, която събира и десетки почитатели на религиозния туризъм. В 11 часа ще бъде отслужена тържествена литургия, след което сред миряните ще бъде раздаден рибник за здраве.

Манастирът е разположен по поречието на река Тополница на 25 км северозападно от Пазарджик. В момента е действащ, там живее един монах.

Храмов празник събира гости от цяла България в манастира Свети Никола
netinfo
Според исторически сведения, „Свети Никола" е съществувал още по време на кръстоносните походи - 11-13 век. При турското нашествие през 1409 г. на 20 юли жители на селото опитват да се укрият в него, но са намерени и поробени, а манастирът - разрушен. Запазен е 12-метров кладенец, изкопан от защитниците на манастира при обсадата, които напразно търсели вода.

Няколко десетилетия по-късно местното население предимно българско, успява да измоли позволение от турското правителство и съгражда отново манастира. Предание разказва, че това е дело на преселници от Панагюрище. През 17-18 век започва просветителска дейност, там е създадено килийно училище.

През юли 1871 г. в Калугеровския манастир идва Васил Левски и основава революционен комитет, включващ Иван и Никола Ръжанкови, йеромонах Кирил Слепов и учителят Теофил Бейков. Тук са заседавали дейци от околните села (Церово, Лесичево, Славовица, Динката, Карамусал, Щърково, Съртхарман и Дерехарман). Мемориална плоча свидетелства, че с цел да организира революционни комитети в светата обител са идвали Георги Бенковски и Панайот Волов. 19 калугеровци са участвали в "Хвърковатата чета".

Храмов празник събира гости от цяла България в манастира Свети Никола
netinfo
Манастирското братство взема дейно участие в подготовката и избухването на Априлското въстание (април 1876) и заради това е опожарен от турците.

В периода 1906 -1908 г. Калугеровската обител е изградена наново и се е запазила и до днес. В манастира е съхранена римска мемориална колона от император Юлиан (360-363) обозначавала римския път от връх Еледжик през Калугерово за Филипопол. Запазени са и други исторически паметници - няколко плочи от 19 и началото на 20 век с надписи на български език.

През 1976 г. е обявен за паметник на културата, а 9 години по-късно е реставриран с помощта на Пловдивската митрополия. До святото място води туристическа пътека, продължаваща до възвишението „Свети Илия". Тя е известна с малък параклис, също свързан с борбите срещу османското нашествие.