Съвместни инициативи между арт групи от България и Норвегия подготвят “Дупини”
Съвместни инициативи между арт групи от България и Норвегия подготвят “Дупини” / DarikNews.bg

Съвместни инициативи между арт групи от България и Норвегия подготвят  арт група “Дупини”. Петима творци  се завърнаха от посещение в Норвегия,  където са разгледали сгради, които функционират като Споделени ателиета за различни изкуства.

Културните отдели в Осло и Станге, Операта в Осло, Валдорфското училище са само част от културните институции, които творците са посетили. “Пътуването  ни беше опознавателно и бе провокирано от големия проект “Духът на природата”, който нашата група направи съвместно  с творци от Норвегия. Искахме да видим как функционират неправителствени организации и да обменим опит”, обясни  Елена Димитрова от арт група “Дупини”.
А повод за пътуването  е участието на художници от Норвегия  в резидентната програма към проекта "Духът на природата" на групата "Дупини", реализиран през миналата година със средства от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

"Основната линия, по която се движат културните проекти в Норвегия, се намира в диапазона „Хора-Пространства-Оборудване”. Във всяка организация най – важни са хората, творците, които генерират идеите. Когато са вдъхновени те дават всичко за каузата си. Тогава има добър резултат. Едва след това са другите неща”, разказа  Димитрова.

“В центъра на Осло посетихме Споделени ателиета, сгради в  които хората използват пространства, за да излагат проектите си. Там нещата бяха изведени до съвършенство”,  каза Елена Димитрова.

“Там имат над 40 помещения, където художници, музиканти, артисти творят. Попаднахме на репетициите на една актриса, която ни впечатли с блестящ професионализъм, с техника на гласа и тялото”, разказа Лидия Къркеланова, която е сценограф във Великотърновския театър и е една от представителките на групата посетили Норвегия. 

“Изключително впечатляващо беше, че успяхме да надникнем зад кулисите на Операта в Осло. За мен това беше изключително преживяване”, сподели още  сценографката. Самата сграда е много интересна, на брега на фиорда  и изглежда като глетчер. “Влязохме в ателиетета – място за сравнение не може и да има. Помещенията са огромни. Там работят 40 шивачи, има много модерни машини”, разказа Къркеланова. Творците са успели да надникнат и в наречените на театрален език джобове зад сцената, запознали са се с механизмите и техниката. “Там имат програма, по която хора от цял свят могат да стажуват в Операта”, обясни Лидия Къркеланова. И не скри, че самата тя също е получила покана. Сградата на Операта е покрита с мрамор, а 36 блока покриват покрива, по който хората се качват и обикалят.

Творците  от “Дупини” са имали възможност да посетят и училище с обучение по Валдорфската система, с акцент към изкуствата. “За нас беше много интересно да видим функциониращо училище”, разказа Елена Димитрова. И изтъкна факта, че директорът на училището е следвал в Швейцария, натрупал е опит там и след завръщането си в Норвегия в продължение на 5 години само е подготвял основаването на училището.  Едва тогава то става реалност. Бебетата в яслите, които следват тази образователна система, спят навън, в подредени една до друга колички, дори и при минусови температури.

“Всичко там обаче минава през изкуствата”, категорични са и двете дами от “Дупини”. Децата в Норвегия  се занимават непрофесионално с музика, скулптури, живопис. Сами си правят учебници.

Взаимодействието между различните изкуства е най-важното, което трябва да се следва, за да бъде един проект в тази сфера успешен и полезен. И точно това е един от основните изводи, който творците са направили. Те обмислят идеята за Споделени ателиета и у нас, но затова са необходими проучвания дали подобна практика би предизвикала интерес. Партньорство между творци от Норвегия и “Дупини” тепърва ще има, категорични са дамите.

“Дупини” подготвят домакинството на мащабен номадски проект, иницииран от корейска група. Около 30 гости от цял свят ще се съберат в Габровци от 1 до 10 юли догодина, за да творят. Участниците ще имат възможност да работят и извън Габровци, вероятно  в Природен парк Русенски Лом. Инсталации на творците ще останат тук, а те ще посетят и Унгария.

Проектът Изкуство – Природа се утвърди като форум за изява на автори от цял свят, творящи в направление nature art. Работите се правят от екологични материали, които остават сред природата и оформят маршрута на скулптурен екопарк, който всяка година се допълва и обогатява с нови творби.