С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България
С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България / БГНЕС
С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България
91417
С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България
  • С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България

С 210 пъти за една година е нараснало производството на тикви в България. Това отчете министърът на земеделието и храните в оставка Десислава Танева по време на представянето на програма, улесняваща достъпа на българските фермери до търговската мрежа. Причината за такъв интерес към тиквите не е огромното търсене или кулинарната страст, а подпомагането на производителите с държавни пари. Свръхпроизводството на тикви обаче ще бъде овладяно като се спре финансовата подкрепа за тях. Министър Танева обясни още, че около Коледните и Новогодишни празници ще има традиционните проверки за безопасност на храните, без значение каква е политическата обстановка.

Сериозният интерес към тиквите се оказа неизгоден за държавата. Пренасищането на пазара се дължи на обвързаното подпомагане, което прилагат от земеделското министерство, за да се стимулират родните фермери.

За да не се стига до такова изкривяване на пазара, през следващата година ще има сериозни промени подпомагането. Защото сегашната практика е довела до свръхпроизводството на тикви у нас, обясни министърът на земеделието и храните в оставка Десислава Танева.

"Тази година се получи това затруднение в пазара. Тиквите са най-емблематичният пример. Имаме за една година ръст от 210 пъти от 68 хектара. 117 хиляди декара са това. При една обичайна структура на реализация, за една година 210 пъти няма как да няма пазарни сътресения. Това изкривяване дойде от обвързаната подкрепа, а тиквата бе изключена и от този пакет култури, които ще продължат да бъдат подпомагани по обвързаната подкрепа", каза Танева.

За обвързаното подпомагане на фермерите от 2015 г. се отпускат по 232 млн. лв. годишно. Новите правила по мерките за подпомагане за обвързаната подкрепа влизат в сила от 2017 г. и ще важат до 2020 г.